Najdi forum

Splash Forum Politični čvek Nekaj misli o stotih dneh vlade Boruta Pahorja

Nekaj misli o stotih dneh vlade Boruta Pahorja

Te dni mineva prvih sto dni vlade Boruta Pahora. V času pred volitvami je političnim strankam sedanje vladne koalicije v slovenskem prostoru uspelo ustvariti splošno vzdušje, da je v Sloveniji nastopil čas potrebnih sprememb in to seveda čas sprememb na bolje. Sedanja vodilna vladna stranka SD je k temu prispevala s sloganom, da Slovenijo je mogoče voditi bolje, da pod mesti ministrov in državnih sekretarjev ne bo kadrovskih menjav, druga največja stranka vladne koalicije ZARES se je promovirala s sloganom, da zares mislijo z novo politiko, tretja vladna stranka DESUS je na veliko govorila o skrbi za upokojence in obljubljala višje pokojnine, najmanjša vladna stranka LDS pa je prisegala na pravno državo. Po stotih dneh vlade, vodilna vladna stranka in vlada močno izgubljata javno podporo, kar je v evropski praksi zelo nenavadno. Razlogov za to je seveda več.

Iz vodilnih sporočil strank sedanje vladne kolicije so preprosti ljudje, v času pred volitvami, lahko povzeli in zaključili to, da bo v Sloveniji po spremembi oblasti šlo vse na bolje, saj bo politika vladnih strank povsem nova, poštena in korektna do ljudi, da se bodo pokojnine povišale in pravna država bo začela veliko bolje delovati, saj bodo sodišča postala učinkovita in hitra, tako da na svoje pravice ne bo več treba šakati leta in leta. Ja kdo pa si takega stanja ne bi želel, če bi bil naiven nepoznavalec politike, bi za tako stanje v državi na volitvah še sam glasoval.

Prva trenja med strankami sedanje vladne koalicije, so se pokazala že ob njenem nastajanju, ena najbolj glasnih članic vladne koalicije je bila že v tistem času LDS, ki ima glede na število poslancev v državnem zboru, kar šest krat manjšo politično težo, kot njena vodilna vladna stranka SD. Nič manj ni zaostajala ZARES, pa tudi DESUS ne. Vodilna vladna stranka SD, ki je na volitvah dobila veliko več mandatov poslancev kot vse druge tri vladne stranke skupaj, se je morala zadovoljiti z sorazmerno manjšim številom ministrskih mest, pa še položaj predsednika državnega zbora je morala prepustiti dr. Gantarju iz ZARES.

Po stotih dneh sedanje vlade Boruta Pahorja, pa lahko ugotovimo, da je vlada od predvidenih 21 zakonov (po svojem lastnem načrtu) v državni zbor poslala le tri zakone. Da je bila obljuba o tem, da kadrovskih menjav ne bo čista laž je tudi jasno. Pod mesti ministrov in državnih sekretarjev, je bilo do sedaj zamenjanih že 68 posameznikov. Imenovanje v. d. generalnega direktorja policije mimo javnega razpisa, kar se še ni zgodilo, ter imenovanje poslansa LDS Draška Veselinoviča na čelo NLB po popolnoma netransparentnem postopku, sta jasen dokaz, da ne gre za novo politiko, temveč za že zdavnaj znane vzorce obnašanja LDS iz časa, ko je bila še na višku politične moči. Nenazadnje je to tudi razumljivo, saj je na čelu ZARES človek, ki je bil v LDS glavni vladni kadrovik v desetletju in več. To je tudi čas, ko smo v Sloveniji prvič v dolgi zgodovini, zaradi višanja trošarin, doživeli čas, ko je cena bencina višja ali enaka kot v Avstriji in na Hrvaškem, kjer so cene bencina padle. Zaradi neukrepanja na področju financ in gospodarstva se vsak dan poveča število nezaposlenih za nekaj sto. O dodatku za upokojence z najnižjimi pokojninami ni več ne duha ne sluha, zato pa se je pokazalo kaj je mislila LDS s priseganjem na pravno državo. Najprej seveda na izdajanje dopolnilnih odloč tako imenovanim izbrisanim, prva odškodna v višini 17 tisoč evrov brez obresti pa je tudi že realnost.

——————————————————————-

Pred volitvami: Slovenijo je mogoče voditi bolje, zlasti z novo politiko, upokojenci bodo dobili višje pokojnine, tisti z najnižjimi pokojninami pa 300 evrov dodatka in živeli bomo v pravni državi.

Po volitvah: Vsak dan večje število nezaposlenih, pomoči gospodarstvu ni, prvič plačujemo dražji bencin kot naši sosedje, imenovanja brez javnih razpisov, sedaj ni pravi čas za dodatke k pokojninam, z odškodninami urejen pravni status izbrisanih.

a samo to!?!:)

Namestnica vodje poslanske skupine Melita Župevc je k oceni Bojana Kontiča dodala: »Naša primerjalna prednost pred stranko, ki je zadnja 4 leta vodila vlado je, da nismo samozadostni, da se zavedamo naših pomanjkljivosti in da smo pripravljeni sprejemati tudi kompromise.« Ob tem je dejala, da s tem, da opozicija kritizira delo vlade ni nič narobe – nasprotno, to je njena naloga. »Vendar je najboljša kritika konstruktivna kritika, predvsem pa verodostojna kritika«, dodaja Župevčeva in to utemeljuje s tem, da » opozicija pristaja na soglasje, a prav v DZ vsakodnevno išče nesoglasje, med drugim tudi s postavljanjem ultimatov, ki so postali že običajen način političnega delovanja v tem DZ”.

Opozorila je, da je najmanj verodostojna kritika največje opozicijske stranke SDS, kritika glede kadrovanja. “Prav je, da so vzpostavili kadrovski števec, kajti ravno na tem števcu se vidi, da je sedanji premier Borut Pahor s svojimi obljubami mislil resno in da jih izpolnjuje,” je poudarila poslanka. Dodala je, da je stranka, ki ima kadrovski števec, v prejšnjem mandatu “brutalno kadrovsko posegla na vsa področja”. Poleg tega po njenih navedbah kadrovski števec vključuje tudi posameznike, ki se jim je iztekel mandat. Izpostavila je tudi nenačelnost SDS v zvezi s področjem zunanje politike. “Skrbi jo mednarodni ugled države in ta ista stranka je v tem državnem zboru grobo zlorabila proceduro, postavila svoj lasten interes pred interese te države, na katere se sklicujejo”.

Podpredsednik DZ Miran Potrč je prav tako kritično ocenil pripravljenost opozicije na sodelovanje, saj ugotavljal, da je namen opozicije zagotoviti, da “dominirajo teme, ki jih sama forsira, namesto da bi, kot dejansko obljublja, izražala pripravljenost, da skupaj s koalicijo sodeluje pri uresničevanju glavnih nalog,” med katerimi je omenil reševanje finančne in gospodarske krize. Poleg zahteve, da mora odbor DZ za zunanjo politiko ali DZ obravnavati delovanje Iva Vajgla, je Potrč med takimi temami opozicije omenil še vprašanje izbrisanih. “Kot znamo razbrati iz delovanja največje opozicijske stranke, bomo naslednjega pol leta na vsaki seji DZ imeli s tem ali drugim naslovom enako temo, tj. politiziranje problema izdajanja odločb izbrisanim, ” je med drugim ugotavljal. To je po njegovo sramotno.

http://www.socialnidemokrati.si/mediji/novica/126/kontic:-“nisem-pricakoval-pohval-pricakoval-pa-sem-vec-objektivnosti”/

A to je tista Melita Župevc nekdanja POPova novinarka z visokim čelom in redkimi blond lasmi, ki je zapustila po novem višje obdavčeno honorarno novinarsko delo in odšla k Pahorju?!

kot novinarka je mogla kaj nardit tukaj pa dvomim da mora kaj preveč delat pa tudi tukaj je zihr denar če dela al pa če na dela.

A to je ena izmed podpisnikov znamenitega seznama571!? Se sploh ne čudim…

AVSENIKI IN GOVEJA ŽUPCA, TO SMO PRAVI SLOVENCI:-)

New Report

Close