Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek nenehni mastitisi – nujno!

nenehni mastitisi – nujno!

Pozdravjeni,
polno dojim že skoraj sedmi mesec. Hčerkica lepo napreduje, saj ima že dobrih 10 kg. Na žalost pa se mi je ta teden v tem času že šestič! pojavil mastitis (hudo vnetje dojk, temparatura okrog 40 stopinj). Naj povem, da imam poleg polnega dojenja vsak dan še okoli 600 ml – 1000 ml mleka preveč!!!! Moji osebni zdravniki takega primera še niso imeli. Vsakič so mi za zdravljenje mastitisa predpisali HIconcil, punčko sem lahko dojila. Ob zadnjem vnetju pa so se pojavile dodatne bolečine v dojkah (pekoča, žgoča bolečina, ki je izrazitejša po dojenju, in boleče zbadanje v obeh dojkah). Glede na ponavljajoče mastitise pa so mi (po besedah specialista za bolezni dojk končno) predpisali bromergon (in me prestrašili, da lahko vnetje dojk pusti tudi najtežje posledice). Težava pa je v tem, da mi nihče od zdravnikov ne more povedati, kdaj točno naj zaradi mastitisa in bolečih zatrdlin v dojkah vzamem zdravila za zaustavitev laktacije. Strah me je namreč, da se mi bo vnetje še okrepilo, saj izstikanje mleka ni več priporočljivo. Zato vljudno prosim za vaš čimprejšnji nasvet.
Ob tem naj dodam, da bo prekinitev dojenja zame velik čustveni stres.
Hvala! Darja

Darja, postavi tvoje vprašanje na forum ginekologija ( mogoče prej uporabi iskalnik ), in na forum Zdravje je vse, tam boš dobila strokoven odgovor !

Lp, Jana

Predlagam ti tudi, da pokličeš katero od svetovalk za dojenje, mislim, da so njihove telefonske številke objavljene nekje na teh straneh.
LP
Lena

Pozdravljena !
Ker imaš kar naprej težave(mastitis,bolečine v dojkah,zato tudi čustvene) so ti predlagali ,da prenehaš dojiti.Vseeno še premisli,če se teh spremljajočih težav ob dojenju le ne bi dalo premagovati,čeprav tudi z antibiotiki,Predvsem vedi,da so dojke organ,ki se obnaša tako,kakšno je povpraševanje,taka je ponudba,Če si poleg dojenja tudi iztiskala,je bilo naslednjč tudi več mleka.Če si se res odločila
prenehati dojiti,kar je predsem tvoja odločitev ,ne glede kaj drugi mislimo ali vemo,
moraš otroka tudi navaditi na hranjenje po steklenički.
Bromergon se vzame 2krat 1 tabletko dnevno(če imaš nižji pritisk lahko pričneš z polovično dozo zaradi možne vrtoglavosti,kar je pa seveda zelo redko)Jemlješ jih dokler dojke niso več napete in boleče ,kar je ponavadi v nekaj dneh.Ob jemanju pa seveda ne smeš več dojiti:
Za več praktičnih nasvetov se obrni na svojo patro.nažno sestro ,ki ti je verjetno pomagala v prvem mesecu po porodu ali kot je predlagala Jana.

Draga Darja,
najprej naj vam čestitam za vztrajnost, voljo in trud, ki ga vlagate v dojenje svoje hčerke. Zaradi mastitisov vam nikakor ni potrebno prenehati dojiti, saj bo vaša deklica materino mleko še kar nekaj časa potrebovala. Dobro bi bilo, da pokličete katero od svetovalk za dojenje pri mednarodni zvezi za dojenje LLLI (Karmen 01/8312-727, Irena 04/5108-001, Tanja 05/6273-484), saj na osnovi napisanega težko sklepam, kaj je poleg prevelike količine mleka lahko vaša težava. Poleg količine mleka in starosti otroka so pomembni tudi podatki, kolikokrat in v kako dolgo se vaša deklica doji, kakšen je njen vzorec hranjenja, položaj pri prsih, ali je to vaš prvi otrok, ali mleko iztiskavate, ali med dojenjem (nezavedno) s prstom ali prsti pritiskate na del dojke, nenazadnje celo to, kakšen nedrček uporabljate, ali dovolj počivate, kako spite (spanje na boku, kjer so dojke pritisnjene med telo in roko ali spanje na trebuhu je tudi eden od “povzročiteljev” mastitisov), ali deklica spušča hranjenja (npr. prespi celo noč), ali se doji neredno in naključno (kakšen dan na dve uri, kakšen dan na 5 ur),. še cel kup vprašanj bi vam lahko napisala..

Omejila se bom na to, kar ste napisali, da imate poleg polnega dojenja dnevno tudi do liter mleka preveč. Domnevam (ker specificirate količino), da to količino po podojih iztiskate. Dojk po podoju ni potrebno dodatno izprazniti, saj s tem količino mleka le dodatno povečujete in s tem možnosti za vnetja mlečnih vodov, ki vodijo v mastitis.

Mati, ki ima preveč mleka naj ob vsakem podoju onudi le ENO dojko in se izogiba dodatni stimulaciji in iztiskavanju. Kadar je druga dojka prepolna, naj iztisne le minimalno količino mleka, le toliko, da popusti napetost.

Ko na dojki opazite občutljivo mesto, rdeč madež ali boleč vozliček, je vzrok zanj najbrž zamašen mlečni vod. Mlečni vod, ki nima dobrega pretoka se vname in pritisk za vodom povzroči vnetje tkiva. Čeprav ni mogoče kar tako na oko videti, ali je infekcija bakterijskega izvora ali je vročina le splošen znak vnetja, je pomembno da mati obišče zdravnika. Preden vam zdravnik predpiše antibiotik, naj s krvnimi in urinskimi preiskavami preveri, za kakšno vrsto vnetja gre. Le bakterijsko vnetje dojke je potrebno zdraviti z antibiotiki, vendar takimi, ki dojenja ne onemogočajo, saj je pogosto dojenje na prizadeti strani pomemben korak na poti do ozdravitve.

Poleg bakterij so vzroki za mastitis ter zamašene vode tudi:
– dojenček je preskočil obrok – ker je spal dlje kot ponavadi ali je bil hranjen po steklenički in so materine prsi prepolne
– dolgotrajen pritisk na prsi – pretesen modrček, pritisk materinega prsta med dojenjem (mnoge matere se bojijo, da dojenček med dojenjem ne more dihati in s prstom pritiskajo na tkivo)
– nepravilno pristavljanje dojenčka – dojenček zagrabi le bradavico in dejansko ne sesa dobro, kar povzroča zastajanje mleka
– mati je prezaposlena in premalo počiva.

Takoj, ko opazite zamašen vod ali prve znake mastitisa začnite z domačim zdravljenjem: s hladnimi obkladki si lahko blažite bolečino, s toplimi obkladki pa si pomagajte tik pred podojem, da mleko lažje steče. Kaj pomaga? Najprej in še posebej: počitek in še enkrat počitek. Nato – pogosto dojenje (brez dodatnega črpanja) le na otrokovo zahtevo, še posebej je dobro, da kakšen dan vedno začnete s podojem na boleči dojki, ko otrok še močno sesa. Nato – zelo zelo nežna masaža v bolečem predelu (ki ga preg pogrejete s toplimi obkladki), le s konicami prstov, najbolje pod toplim tušem. In ne nazadnje – spremeba položaja med dojenjem, poskusite deklico dojiti sede, če jo ponavadi dojite leže ali obratno. Za zamašene mlečne vode je odličen tudi (začasen) položaj, ko otroka položite na hrbet, na posteljo, z malce privzignjenim vzglavjem (npr. na blazini), se nad njim splazite na vse štiri in mu ponudite dojko v “prostem padu”. Sliši se smešno, vendar je to položaj, kjer prav nič ne pritiska na dojko (ne modrček, ne položaj otroka, ne materini prsti,…) in je odličen za odpravljanje zamašenih vodov.

Tako stanje lahko traja dan, dva ali celo več tednov. V primeru, da se vam zamašeni vodi in mastitisi ponavljajo bi bilo dobro, da se oglasite na kakšnem srečanju skupine za dojenje ali pokličete svetovalko, kjer bo svetovalka za dojenje preverila ali je vaš položaj pri dojenju pravilen, ali slučajno ne uporabljate pretesnega modrčka s šivi ali kostjo in ali nezavedno pritiskate na določen del dojke s prstom, s katerim dojko pri podoju podržite.

Čeprav so včasih materam z mastitisom svetovali, da naj prenehajo z dojenjem, so novejše raziskave pokazale, da dojenje med mastitisom otroku ne škoduje, kajti protitelesca v materinem mleku otroka ščitijo. Dojite pogosto, predvsem na prizadeti strani, čeprav je dojenje boleče. Menjajte položaje pri dojenju in vsaj enkrat med obrokom postavite dojenčico tako, da njen nosek v smeri zamašenega voda. Če je le mogoče, za nekaj dni prenehajte nositi modrček, predvsem pa čimveč počivajte. Če nimate starejših otrok ali neodložljivih obveznosti, se z dojenčkom kar preselite v posteljo.

Mnogokrat so ponavljajoči se mastitisi tudi opomin, ki ga telo pošlje materi, naj upočasni ritem, naj več počiva in se bolj posveča dojenčku. Kadar se pojavi mastitis kmalu po že prebolelem mastitisu, je to skoraj vedno znak, da se vaše telo ni znebilo prve infekcije. Če se zamašeni vodi ali infekcije pojavljajo pogosto, potem je to znak, da je nekaj narobe z materinim splošnim zdravjem ali življenskim stilom. Prepričajte se, da se zdravo prehranjujete, da popijete dovolj tekočine ter da dovolj počivate.

Kronični mastitis in mašenje vodov, ki jim ne moremo najti vzroka, je mogoče pozdraviti tudi s homeopatskimi zdravili.

Prijazen pozdrav,
Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri LLLI

Viri:
– Breastfeeding Answer Book, LLLI, 1997
– članki v New Beginnings (www.lalecheleague.org)
– Dojenje in materinstvo iz srca, Ksenija Šoster Olmer, 1999

New Report

Close