Neplačani prispevki – kaj storiti?
Upam, da mi bo kdo znal odgovoriti na vprašanja ali pa mi dal kak nasvet, kam naj se obrnem, da se pozanimam kako in kaj.
Na trenutnem delovnem mestu sem zaposlena nekaj let. Ker ni plača nikoli zamujala niti za en dan, nisem niti pomislila, da mi delodajelec že skoraj dve leti ne plačuje prispevkov za socialno varnost (plačana ni nobena postavka: pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, starševsko varstvo, zaposlovanje, poškodbe pri delu …).
Na davčni so mi pojasnili, da se mi zavarovalna doba za ta čas šteje (saj so bili prispevki obračunani in prikazani na plačilnih listah), zaradi neplačila pa se mi za ta čas ne šteje zavarovalna osnova. A to pomeni, da se mi šteje delovna doba, ampak če bi mi pri izračunu pokojnine upoštevali ti dve leti, bi imela v tem času debelo ničlo?
Zanima me, kaj lahko storim glede tega. Ali lahko dam odpoved iz krivdnih razlogov, saj po moje s tem krši svoj del pogodbe? Kakšen je postopek? Ali moram delodajalca prijaviti na inšpekcijo in lahko dam odpoved šele takrat, ko se ne bo nič uredilo ali bi lahko to storila brez predhodne prijave? Kaj je potrebno napisati v takšno odpoved? Imam v tem primeru pravico do odpravnine?
Če delodajelac krši pogodbo in da delavec odpoved, ima pravico do denarnega nadomestila. Kaj pa v mojem primeru, ko niso plačani nobeni prispevki in zavarovanja?
Kaj lahko storim glede neplačanih prispevkov? Vložim tožbo na delavskem sodišu? Sem brskala po internetu in zasledila, da lahko to storiš brez odvetnika. Me kar skrbi, da mu ne bodo imeli od česa vzeti bi bili stroški odvetnika na moji strani.
Vse ostalo pa sploh ne vem, kako naj komentiram. Sem preveč jezna, da toliko delodajalcev nemoteno na veliko krade pridnim delavcem …
Lep pozdrav
Pozdravljeni
Glede vašega vprašanja nanašajoč se na zavarovalno osnovo. Iz tega kar ste opisali, bi to pomenilo, da bi na koncu lahko prejemali nižjo pokojnino. (nihče pa žal ne ve, kakšni zakoni še bodo sprejeti).
Odgovor na vaše naslednje vprašanje najdemo v ZDR.
b) Izredna odpoved delavca
112. člen
(razlogi na strani delodajalca)
(1) Delavec lahko v osmih dneh po tem, ko predhodno pisno opomni delodajalca na izpolnitev obveznosti in o kršitvah pisno obvesti inšpektorja za delo, izredno odpove pogodbo o zaposlitvi, če:
– mu delodajalec več kot dva meseca ni zagotavljal dela in mu tudi ni izplačal zakonsko določenega nadomestila plače,
– mu ni bilo omogočeno opravljanje dela zaradi odločbe pristojne inšpekcije o prepovedi opravljanja delovnega procesa ali prepovedi uporabe sredstev za delo dalj kot 30 dni in mu delodajalec ni plačal zakonsko določenega nadomestila plače,
– mu je delodajalec vsaj dva meseca izplačeval bistveno zmanjšano plačilo za delo,
– mu delodajalec trikrat zaporedoma ali v obdobju šestih mesecev ni izplačal plačila za delo ob zakonsko oziroma pogodbeno dogovorjenem roku,
– delodajalec ni zagotavljal varnosti in zdravja delavcev pri delu in je delavec od delodajalca predhodno zahteval odpravo grozeče neposredne in neizogibne nevarnosti za življenje ali zdravje,
– ga je delodajalec žalil ali se nasilno vedel do njega ali če kljub njegovim opozorilom ni preprečil takega ravnanja s strani drugih delavcev,
– mu delodajalec ni zagotavljal enake obravnave glede na spol,
– delodajalec ni zagotovil varstva pred spolnim nadlegovanjem v skladu s 45. členom tega zakona.
(2) Delavec je v primeru odpovedi zaradi ravnanj iz prejšnjega odstavka upravičen do odpravnine, določene za primer redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, in do odškodnine najmanj v višini izgubljenega plačila za čas odpovednega roka.
Pravice iz socialnega, pokojninskega in ostalega zavarovanja so druge vrste kršitev pogodbe. V tem primeru je delodajalec kršil “pogodbo” do države. zato v zakonu ta izredni odpovedni razlog ni predviden.
Mi vam lahko pomagamo napisati strokovni zahtevek delodajalcu, ki bi ga prisilil, da izpolni dolgovano obveznost. Delodajalec bi vam lahko plačal prispevke za nazaj.
Vsaka oseba se lahko sama zastopa pred sodiščem I. stopnje. (okrajna, okrožna (delovno)). Vam pa tega ne priporočamo, saj bi vas odvetnik nasprotne stranke premagal na “procesnih določbah”.
Upamo, da smo vam vsaj malo pomagali.
Za vsakršno dodatno vprašanje smo vam na voljo na: http://najpravnosvetovanje.si/
Društvo za pravno pomoč in varstvo človekovih pravic
Nisem šla preverjat, vendar ali ne bi razlaga “izplačila plače” prenesla razlage, da delodajalec ni izplačal zneska, za katerega se je zavezal s pogodbo? To je namreč bruto plača, ki se pač izplača deloma delavcu, deloma v različne blagajne. In tega dela plače delodajec dejansko ni nizplačal (3 in 4 alineja).
Only me, tako sem tudi jaz predvidevala :/
Ne razumem kako je lahko to druga vrsta kršitve – kršitve “pogodbe” do države, če je v tem primeru na izgubi delavec – ob vsem tem pa nima niti pravice do denarnega nadomestila, če da sam odpoved.
Torej se lahko delodajalec lepo pridno vozi okrog z fensi-šmensi avtomobilov, sofinanciranim z ukradenim denarjem (to je navadna kraja, če mene kdo vpraša – če ti na plačilnih listah prikaže, kot da je plačano, pa ni) in “nikome ništa”. Šokirana sem nad ugotovitvijo, kako malo pravic ima delavec :(.
Podzravljeni
Ni ravno tako. Država je kaznovala delodajalca tako, da je za tovrstne kršitve uvedla kazniva dejanja.
Dvaindvajseto poglavje
KAZNIVA DEJANJA ZOPER DELOVNO RAZMERJE IN SOCIALNO VARNOST
Kršitev temeljnih pravic delavcev
196. člen
(1) Kdor zavestno ne ravna po predpisih o sklenitvi pogodbe o zaposlitvi in o prenehanju delovnega razmerja, plači in drugih prejemkih iz delovnega razmerja, delovnem času, odmoru, počitku, letnem dopustu ali odsotnosti z dela, varstvu žensk, mladine in invalidov, varstvu delavcev zaradi nosečnosti in starševstva, varstva starejših delavcev, prepovedi nadurnega ali nočnega dela ali plačilu predpisanih prispevkov in tako prikrajša delavca ali iskalca zaposlitve za pravico, ki mu pripada, ali mu jo omeji, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
(2) Če ima dejanje iz prejšnjega odstavka za posledico nezakonito prenehanje delovnega razmerja, neupravičeno neizplačilo treh zaporednih plač ali izgubo pravice, ki izvira iz neplačanih prispevkov, se storilec kaznuje z zaporom do treh let.
(3) S kaznijo iz prejšnjega odstavka se kaznuje, kdor pogojuje sklenitev pogodbe o zaposlitvi s tem, da delavka med zaposlitvijo ne bo zanosila ali rodila otroka ali od delavke med zaposlitvijo zahteva izjavo, da bo v takem primeru dala odpoved delovnega razmerja ali sprejela sporazumno prenehanje delovnega razmerja.
Kršitev pravic iz socialnega zavarovanja
202. člen
Kdor zavestno ne ravna po predpisih o socialnem zavarovanju in s tem koga prikrajša za pravico, ki mu pripada, ali mu jo omeji, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.
Kot lahko vidite v tem primeru država kaznuje delodajalca. Bi pa v konkretnem primeru moral državni tožilec dokazati, da je delodajalec ravnal krivdno.
Kaj vam dejansko preostane?
Nekoga prosite, da vam pripravi potrebne dokumente. Družba se je spremenila. Že dolgo se govori, da smo v informacijski dodbi. Kaj to pomeni? Prednost je, da so informacije praktično zastonj (npr. že ko gremo k zdravniku, praktično poznamo svojo težavo. Edino, kar je preostalo zdravnikom je raziskava, predpisovanje zdravil in operacije – vse ostalo lahko izvemo sami.
Ravno tako je v pravu. Informacije so praktično zastonj. Izveste lahko, kaj je mogoče narediti, sami pa ste zelo težko učinkoviti. Zato vam predlagamo, da prosite pravnika za pomoč, da napiše strokovni predpravni zahtevek. V kolikor pa to ne zaleže, bi bili primorani iti v pravdo, kar je pa najmanj atraktivno.
V kolikor imaste katerokoli vprašanje, se lahko obrnete na nas.
Lep pozdrav,
moderator foruma:
Društvo za pravno pomoč in varstvo človekovih pravic – specialisti za hitre in učinkovite rešitve
[najpravnosvetovanje.si]
Moj partner je ravnokar ugotovil, da
delodajelac banki ni nakazal zadnjega obroka kredita,
prispevki so plačani le do 1.6.2011 (razen za starševsko varstvo, ki so nekaj €) je zahteval razkritje od DURS,
regresa za 2010 še vedno ni, čeprav AJPES za 2010 izkazuje dobiček.
Delodajalec je trenutno poslovno v tujini, pot do tja ga je brez stroškov bivanja stala cca. 800€
Ali je s temi nepravilnostmi podana osnova za izredno odpoved in ali obstaja rok, do katerega jo mora podati (če se zanjo odloči), oz poslati delodajalcu pisno obvestilo o kršitvah?
Pozdravljeni na našem forumu
Ravnanje vašega delodajalca je seveda nedopustno. Vsekakor je vaša jeza in ogorčenje upravičena. Svetujemo vam, da preden podaste izredno odpoved Pogodbe izrabite druge možnosti. Glede na dogajanje ne morete zagotovo vedeti, ali je delodajalec dal prošnjo za odloga plačila prispevkov ali kaj podobnega. Pametno je najprej nasloviti kakovosten dopis na delodajalca, da spozna, da ste seznanjeni s situacijo. Od kakovosti dopisa je seveda odvisno, ali bo delodajalec izpolnil zahtevano.
Prilagamo vam člen, ki se nanaša na vaše vprašanje.
Za dodatna pojasnila smo vam vedno na voljo.
112. člen
(razlogi na strani delodajalca)
(1) Delavec lahko v osmih dneh po tem, ko predhodno pisno opomni delodajalca na izpolnitev obveznosti in o kršitvah pisno obvesti inšpektorja za delo, izredno odpove pogodbo o zaposlitvi, če:
mu delodajalec več kot dva meseca ni zagotavljal dela in mu tudi ni izplačal zakonsko določenega nadomestila plače,
mu ni bilo omogočeno opravljanje dela zaradi odločbe pristojne inšpekcije o prepovedi opravljanja delovnega procesa ali prepovedi uporabe sredstev za delo dalj kot 30 dni in mu delodajalec ni plačal zakonsko določenega nadomestila plače,
mu je delodajalec vsaj dva meseca izplačeval bistveno zmanjšano plačilo za delo,
mu delodajalec trikrat zaporedoma ali v obdobju šestih mesecev ni izplačal plačila za delo ob zakonsko oziroma pogodbeno dogovorjenem roku,
delodajalec ni zagotavljal varnosti in zdravja delavcev pri delu in je delavec od delodajalca predhodno zahteval odpravo grozeče neposredne in neizogibne nevarnosti za življenje ali zdravje,
mu delodajalec ni zagotavljal enake obravnave v skladu s 6. členom tega zakona,
delodajalec ni zagotovil varstva pred spolnim in drugim nadlegovanjem ali trpinčenjem na delovnem mestu v skladu s 45. členom tega zakona.
(2) Delavec je v primeru odpovedi zaradi ravnanj iz prejšnjega odstavka upravičen do odpravnine, določene za primer redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, in do odškodnine najmanj v višini izgubljenega plačila za čas odpovednega roka.
(3) 30-dnevni rok iz drugega odstavka 110. člena tega zakona začne teči, ko poteče osemdnevni rok iz prvega odstavka tega člena in delodajalec ne izpolni svoje obveznosti iz delovnega razmerja oziroma ne odpravi kršitve.
Ali za neplačilo šteje tudi, ko plača ni izplačana v celoti (manjka znesek za kredit in prispevki) ali samo, ko ni plačana celotna plača?
Lp
Moje stanje pa je tako, z 10.januarjem 2011 me je zaposlila “prijateljica”pri SP za nedoločen čas(prej sem bila dobro leto na borzi in sem pri njej malo delala honorarno) vendar se je že pri drugi plači zataknilo in ni bilo na datum. julija sem šla na letni dopust v dobri veri in obljubam da bo vse za nazaj poplačano. No pa vseeno ni bilo, no ja kakih 300 € v treh nakazilih(tako še ni bilo plače za maj in junij ). Ker mi je bilo sumljivo sem v avgustu preverila obvezne prispevke ki pa od aprila niso plačani do danes kljub večim opozorilom samo z moje strani. tako da mi je dolžna še OD od avgusta ,septembra in oktobra ter regres. Zato sem si našla drugo službo, ki pa sem jo nastopila s1. novembrom v javni upravi. prosim za nasvet oz postopek kako do svojega močno zasluženega denarja in prispevkov. Njena obljuba je bila najprej do konca novembra potem pa sigurno vse do novega leta(samo sem jo pozabila vprašat do katerega?)!
Pozdrav,
od DURSA sem zahteval razkritje plačanih prispevkov iz delovnega razmerja. Odkar sem zaposlen, to je 4 mesece mi ni plačal nobenega prispevka. Iz DURSA so dobili izvršbo.Zanima me, ali DURS terja vse te prispevke ali kako je s tem?
Prosim za odgovor
Midva pa imava glede neplačanih prispevkov drugačen problem…
Mož je bil dolga leta obrtnik. Ko so se pri nas začele gospodarske težave, so mu firme plačevale s kompenzacijo ali pa sploh ne. Nastal mu je večji davčni dolg predvsem na račun oderuških obresti.
Ko se je upokojil, mu za obdobje neplačanih prispevkov niso priznali pokojninske dobe in ima zaradi tega zelo nizko pokojnino. Vendar DURS plačilo prispevkov vseeno terja z izvršbo na stanovanje, v katerem živiva. Če zaradi neplačanih prispevkov nima primerno visoke pokojnine, zakaj bi moral prispevke poravnati? In kako naj poravna dolg s tako nizko pokojnino?
Hvaležna bom za kakršenkoli nasvet!
Ravno zato, ker ima tako nizko pokojnino, da mu DURS od pokojnine nič ne more vzeti, se je odločil za rubež stanovanja. Vendar, gotovo sta solastnika, tako da lahko rubijo in na dražbi skupajo prodati zgolj eno polovico stanovanja. Če gre za majhno stanovanje, kjer prostorov ni mogoče pametno ločiti, potem ne bo nihče kupil te polovice in sta tako rešena!
Nadalje, za vsako premičnino, npr. kak TV, bela tehnika, kos pohištva, ipd., ki ga kupita, naj bo izdan račun na vaše ime, to pač zahtevajte od trgovca, tako, če pride rubežnik, rečete, da so stvari vaše in ne od moža.
pozdravljeni,
Jaz sem dal na DURS zahtevek o plačanih prispevkih in sem dobil izpis,da mi ni delodajalec poravnanal prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, starševsko varstvo, zaposlovanje, in to za skoraj tri leta in pol. Na plačilnih listah pa je vse prikazano.
Kaj storiti? V naprej se lepo zahvaljujem Lp.
Če si imel slabo plačo, blizu minimalne plače, ne rabiš nič storiti. Če pa si imel dobro plačo in podjetje dobro stoji, potem pač vložiš tožbo na plačilo prispevkov na pristojno delovno sodišče.
ŽIVIJO! prosim če mi lahko poveste kje in kako lahko preverim kje mi deodajalec plačuje invalidsko in pokojnisko zavarovanje. Kaj moram storiti če mi ne plačuje.lp in hvala.
Če imaš digitalno potrdilo se registriraj na e-davki ali pa si skopiraj obrazecn na tej povezavi
Pozdravljeni.Tudi jaz imam problem z neplačilom prispevkov-kar vseh in sicer od 1.6. 2013 pa do zdaj.Zaposlena sem za nedoločen čas,prav tako nisem dobila izplačanih zadnjih treh regresov.Ker bo delodajalec prenehal z obratovanjem iz poslovnih razlogov,me zanima kam se lahko obrnem,da bi mi pomagali,da se ti stroški poravnajo.Ker s 1.10. začnem delat v drugem podjetj,prosim za nasvet kakše vrste odpovedi naj dam delodajalcu.Ali potem,ko ne bom več zaposlena v njegovem podjetju sploh še lahko kaj terjam od njega? Zobratovanjem preneha 14.10.2014. Hvala
Obrni se na odvetnika. Inšpektor ti pri uveljavljanju regresov in odpravnine verjetno ne bo mogel pomagati. Glede odpovedi je pa tako, da je najbolje, da ti jo da delodajalec, če pač zapira podjetje.
Pozdravlejni! Tudi jaz imam zelo velik problem in sicer od 9.6.2014 sem zaposlena pri d.o.o., za določen čas enega leta. Problem pa je nastal, ko sem zvedela da sem zanosila in ker sem sladkorna bolnica sem morala takoj nastopiti bolniško. O tem je bila moja delodajalka tudi seznanjena in je zahtevala da si sama povrnem stroške, ki jih ima delodajalec se pravi 30 dni, ko sem na bolniški, kasneje pa tudi potem prejme refundacijo s strani ZZZS. Ker takrat nisem videla nobenega drugega izhoda sem na to privolila in se dogovorila, da ji dam 1800€ takoj – seveda sem si ta denar sposodila, v dobri veri, da ko bom dobila plače tudi po delih vračam, in da ko pride 1 plača, ji dam še ostanek 600€, potem pa že prejme refundacijo. Do avgusta je bilo še vse vredu, nastal pa je problem, ko plača ni bila nakazana 14.8.2014 kot je bilo dogovorjeno ampak so bili neki problemi z plačilno listo, ki ni bila narejena pravilno in je rekla da bo plača 19.8.2014, ko uredi z računovodskim servisom, in tudi na ta dan ni bilo plače. Nekaj dni za tem, sem ugotovila da ima delodajalec blokiran račun in sicer do danes je še vedno blokiran. Delodajalka me je sicer vlekla za nos dober mesec kako mi bo nakazala preko prijateljev, preko pošte in da mi bo dala gotovino ipd…. vse skupaj same laži, saj denarja nisem prejela. Ko je bilo že vse skupaj tako sumljivo in sem na DURS-U tudi preverila plačilo prispevkov sem ugotovila da jih od 01.07. ni plačevala.
Pred tem pa sem bila na Zavodu za zaposlovanje in prejemala nadomestilo, ter ga tudi v celoti izkoristila. Tako da zaradi tega tudi nisem upravičena do nadomestila s strani zavoda tudi v primeru, da dam jaz izredno odpoved.
Zanima me, kaj lahko storim, ker sem trenutno še vedno na bolniški, bolniškega lista za ta mesec, ji nikakor ne morem vročiti, tako da tudi plačilne liste očitno ne bo. S strani komisije imam potrjeno do 11.11.2014, vendar bo tudi kasneje podaljšano do nastopa porodniške predvidoma druga polovica decembra, zato me zanima, kaj se da narediti, da jaz dobim to kar mi pripada torej neizplačane plače za nazaj, da ostanem zaposlena vsaj do nastopa porodniške in ali sem sploh opravičena do porodniške v kolikor niso bili prispevki plačani. Prav tako me zanima, če je kakršna koli druga možnost da ne izgubim možnosti do porodniške in izplačila bolniške.
Prav tako me tudi zanima ali lahko v času ko sem zaposlena pri njih opravim vse zdravniške preglede tako kot da je vse poravnano, ali lahko pričakujem, da bo kartica zdravstvenega zavarovanja zavrnjena. Kaj potem lahko storim v tem primeru?
Še zdaj pa ne morem verjet, da obstajajo takšni ljudje, da se tako igrajo iz poštenih ljudi in da jih takole izigrajo, da okoristijo sebe!!!! In da to naredi ženska ženski, ko je v rizični nosečnosti – nimam komentarja!
Kakršen koli nasvet oz. pomoč kam se lahko obrnem bi mi prišel prav. Lep dan!
Težko verjamem da si ti kot delavka plačala delodajalki 1.800 EUR. Morda, ker ste se dogovorili, da ti podaljša pogodbo do nastopa porodniške. Ampak to je tvoja stvar.
Sicer pa moraš narediti dve stvari:
– greš takoj na ZZZS in zahtevaš, da začnejo nadomestilo za bolniško plačevati direktno na tvoj račun
– greš na Inšpektorat RS za delo, kjer ti bodo pomagali podati izredno odpoved pogodbe in sicer takrat, ko ti preneha bolniška oz. ko nastopiš porodniško
Pozdravljen rogi69, hvala za odgovor. Ja ker sem bila v brezihodnem položaju, sem pristala na tak dogovor. Pa je to sploh možno, da bolniško nakazujejo direktno na moj račun? Ali bom prejemala porodniško tudi če niso plačani prispevki? Prosim še za odgovor za ti dve vprašanji, že vnaprej se zahvaljujem. Lep pozdrav!
Ja, je možno, da prejemaš bolniško direktno na račun. Ravno zaradi takih primerov so to omogočili. Porodniško nadomestilo itak v vsakem primeru dobiš. Problem je lahko kvečjemu višina.
Pozdravljeni!
V januarj 2014 sem se zaposlil v Italiji.Tudi pri nas sem se prijavil na ZZZ s posebnim obrazcem,ki sem ga dobil
v Italiji.Zdaj pa sem od ZZZS dobil poloznico za lansko leto,s katero moram poravnati osnovo zavarovanje za prvih sest mesecev leta 2014.Kaj mi ne placuje Ozz delodajalec in ali to pomeni ,da mi delodajalec ne placuje prispevkov.Znesek za vsak mesec je 22 eurov in nekaj.Hvala za odgovor.
Pozdravljeni,
Glede podatkov, ki ste jih napisali vam lahko odgovorimo v omejenem obsegu:
če ste dobili potrdilo o predpisih o socialni varnosti, ki se uporabljajo za imetnika, je to potrdilo, ki ureja predpise o socialni varnosti, ki potrjuje da niste dolžni plačati prispevkov v drugi državi članici (če ste npr. napotena zaposlena oseba).
S takšnim potrdilom se koordinirajo sistemi socialne varnosti.
Glede plačila prispevkov pa lahko pogledate na plačilno listo.
Za točne informacije bi morali pogledati vaše dokumente. Na voljo smo vam na:
[email protected]
http://www.24ur.com/…/crni-kal-crn-tudi-za-delavce.html
nista gospa ce je odpro drugo podjetje a tole dal v stecaj,na delovno sudisce ne racunajte ker so sami lopovi,jast nimam 5let pa sam so an sudisce in nista,eni niamju po 10let delovne dobe zaradi etga upokojenci nimaju pokojnin
Forum je zaprt za komentiranje.