Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Neto, bruto plača v Avstriji in Sloveniji

Neto, bruto plača v Avstriji in Sloveniji

Odjavi rezidentstvo TAKOJ! Ravno smo v Nemčiji od včeraj, ker eni študentki pomagam pri težavah.
Rezidentstvo lahko odjaviš takoj, ko imaš stalni naslov v Avstriji. Kadarkoli se lahko prijaviš nazaj v slvoensko rezidentstvo, ko se vrneš – postopki so brezplačni.
Je pa tako, če misliš delati iz Slovenije (voziti se na delo v Avstrijo), boš težko odjavil slovensko davčno rezidentstvo, ker ponavadi ga finančni urad noče odjaviti, če imaš stalno prebivališče še vedno v Sloveniji. Odjavo davčnega rezidentstva lahko uveljavljaš od dneva, ko si odjavil stalno prebivališče v Sloveniji. In če pohitiš z odjavo, tako da boš v tem letu manj kot 183 dni davčni rezident Slovenije, potem se šteješ kot nerezidenta in ti ni potrebno oddajati napovedi za leto 2019 (naslednje leto). To velja za vsako leto.
[/quote]

Obvladaš, super, hvala za te informacije. Tole glede pol leta pa nisem vedela.
Samo dvomim, da bi mi uspelo to urediti pravi čas. Je pa to fajn koristna informacija. No mogoče mi pa vseeno uspe :). To bi bilo super.

Ja, pazi. ca. 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od plače znajo biti prispevki, ki jih boš morala plačati državi Sloveniji, če ne boš davčnega rezidentstva odjavila. Se ravno ubadam s podobno zadevo: delo po pogodbi, ZZZS zahteva 6,36 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od davčne osnove, 15,50 za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ter 8,85 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od plače kot prispevek delodajalca.
Svetujem ti, da dokler nimaš odjavljenega stalnega prebivališča in s tem davčnega rezidentstva:
Ne oddajaš mesečnih napovedi za odemro akontacije državi Sloveniji.
Oddaš najprej davčno napoved v Avstiji, v Sloveniji pa prosiš za odlog oz. podaljšanje datuma za oddajo letne napovedi za odmero dohodnine (za prejšnje leto) do konca koledarskega leta, v katerem se napoved oddaja. Tako ti bodo prej naredili obračun v Avstriji, s čimer se bo davčna osnova zmanjšala v Sloveniji.
Zaradi višjih prispevkov in davkov boš itak morala v Sloveniji še doplačat.

Če delaš honorarno ali avtorsko delo (oz. kjaterokoli delo po drugem pogodbenem razmerju), pa takoj oz. čimprej odjavi. Pri nekaterih osebah se je v preteklih letih že dogajalo, da so zaslužili tako malo, da sta državi Nemčija in Avstrija po svojih zakonih ovedali, da osebi ni potrebno oddati napovedi za odemro dohodnine pri njih, da od bruto dohodka ne potrebuje plačati nobenega prispevka (ker je prihodek premajhen); naši vrli Slovenci na davčni, so pa od tega vzeli bruto dohodek kot davčno osnovo in pobrali vse zgoraj navedene prispevke direktno od bruto vsote (tudi prispevek delodajalca, ker delodajalec v tujini ni zavezan plačati pripevek Sloveniji).
[/quote]

Zelo koristni nasveti. Hvala ti. Jaz bi se tako napravljala, da bi me naši dacarji totalno obrali.
Sicer še ne delam gor :), ampak upam, da mi kmalu uspe. In služba in stanovanje in seveda stalno bivališče, ne samo začasno. Tvoje informacije mi bodo fajn koristile, bom lažje naprej raziskovala kako in kaj.

A res? Adijo pamet no.
Kaj vse si ne namislijo.
A potem tiste, ki dajo starše na Hrvaško v dom, tudi naši dacarji silijo, da naj se pa na Hrvaškem prijavijo kot rezidenti? Bedarija res.
Tudi če plačuješ dom za starše je tvoj “socialni interes” v slo in te jeblejo z odjavo rezidentstva.
[/quote]


[/quote]

na FB imaš skupino slovenci v avstriji
pa mamice v avstriji

čudim se ubogom avstrijskim delodajalcem kako lahko sploh preživijo ob tako visokih stroških dela. očitno postaja avstrija vse bolj komunistična. slovenski delodajalci bi jih morali malo podučiti o možnostih selitve podjetij iz njihove države in da ne bodo preživeli, če tega ne naredijo.
[/quote]

Ja, uboščki. Osiromašili se bodo. No pa poglejva nemški selbstaendig in slovenski S.P. V principu gre za enak način dela, samostojni podjetnik. V Nemčiji za odprtje “sp” potrebuješ stalno prebivališče, en obrazec, ki ga izpolnjenega oddaš finančnemu uradu (če si tujec pri tem dobiš še njihovo davčno številko), se zavaruješ oz. svoji zdr. blagajni sporočiš spremembo. Če si kulturni delavec, študent, cehovski delavec … Podaš vlogo v socialno blagajno tvojega ceha (cehovska, kulturna, …), kar pomeni, da bo blagajna od tebe zahtevala plačilo polovice mesečnega prispevka, polovico bo dodala sama. Eden višjih prispevkov je ob srednjem prihodku (do 450 je nižji prihodek, do 850 srednji, nad 850 pa visok-normalen) plačaš mesečno ca. 150 eu. S tem imaš pokrito zdr., pok. in inv. ter soc. zavarovanje. Prva tri leta si začetnik, imaš manjšo davčno osnovo. V davčni napvoedi lahko uveljavljsaš poleg normiranih stroškov še vsak mišji kakec poleg.
Slovenski SP. Naj se nekdo potrudi, pa napiše cel postopek. Recimo, če si v najemu – potrebuješ soglasje lastnika stanovanja, da lahko SP sploh priajviš (v Nemčiji tega ni). Mesečni prispevek je koliko? A ni bilo neko jamranje da čez 300 eu? S tem, da če en mesec ni dohodka, ne moreš nič. V Nemčiji takoj sporočiš blagajni, in potem skupaj oblikujete naslednje možnosti: ena je, da ti za določen čas pripada plačilo prispevkov iz javne pomoči (podobno kot naša socialna pomoč), tudi če si delovno aktiven SP, ledig in brez otrok.

Ne nimam bivše, sem kar na moške usmerjena :).
Davčno rezidenstvo vsekakor bom odjavila. Samo saj veš, na začetku pač traja, da najdeš stalno bivališče in dokler imaš samo začasno pač ne gre.
Si pa nisem mislila, da toliko poberejo naši voluharji.
[/quote]

V Avstriji, ko najames stanovanje imas takoj stalno prebivalisce, ni nic zacasno. Dobis Meldezettel, to je potrdilo o stalnem bivanju in gres z njim v Slo v najblizjo EU urediti dokumente. Ko dobis novo osebno pa na furs ispolniti odjavo iz rezidenstva. Malo tekanja a gre.

Zelo koristni nasveti. Hvala ti. Jaz bi se tako napravljala, da bi me naši dacarji totalno obrali.
Sicer še ne delam gor :), ampak upam, da mi kmalu uspe. In služba in stanovanje in seveda stalno bivališče, ne samo začasno. Tvoje informacije mi bodo fajn koristile, bom lažje naprej raziskovala kako in kaj.
[/quote]

Malenkost, ti samo fajn uredi, in držim pesti, da dobiš čimprej. Pa glede prebivališča: če si urejena oseba in dokaj simpatična v komunikaciji (iz postov deluješ prav prijetno), boš dobila kamot prebivališče, brez strahu. Gor je glede najema povsem drugačno ozračje kot v Sloveniji.
Kot je nekdo svetoval, se lahko včlaniš v FB skupine, splošna je Slovenci v Avstriji, potem pa imaš običajno še po mestih (Slovenci v Gradzu, Slovenci na Dunaju, Slovenci v Sazlburgu …) Pa še ena malenkost, da ne boš potrebovala celega interneta okrog obrniti. V Avstriji se moraš pri njih prijaviti ob priajvi prebivališča. Brez skrbi, ni to nobeno dovoljenje, (Slovenci v EU državah NE potrebujemo dovoljenj za delo in prebivališče) ampak imajo oni to svoj register. Mislim, da to narediš na uradu, kjer boš itak prijavila prebivališče še to urejala.

V Sloveniji pa ob odjavi stalenga prebivališča povej, da te vpišejo v Imenik izseljencev. Nekaterim tega niso naredili, in potem posledično so imeli določene težave (financ urad, nepošiljanje pošte z volilnicami – ker imaš pravico voliti iz tujine). S tem boš pa uradno tudi izseljenka. Pravih zdomcev žal ni več kaj dosti.

V Avstriji, ko najames stanovanje imas takoj stalno prebivalisce, ni nic zacasno. Dobis Meldezettel, to je potrdilo o stalnem bivanju in gres z njim v Slo v najblizjo EU urediti dokumente. Ko dobis novo osebno pa na furs ispolniti odjavo iz rezidenstva. Malo tekanja a gre.
[/quote]

AHa, jaz sem mislila, da je tudi tak sistem, da imaš začasno bivališče.
Hvala za info.

Malenkost, ti samo fajn uredi, in držim pesti, da dobiš čimprej. Pa glede prebivališča: če si urejena oseba in dokaj simpatična v komunikaciji (iz postov deluješ prav prijetno), boš dobila kamot prebivališče, brez strahu. Gor je glede najema povsem drugačno ozračje kot v Sloveniji.
Kot je nekdo svetoval, se lahko včlaniš v FB skupine, splošna je Slovenci v Avstriji, potem pa imaš običajno še po mestih (Slovenci v Gradzu, Slovenci na Dunaju, Slovenci v Sazlburgu …) Pa še ena malenkost, da ne boš potrebovala celega interneta okrog obrniti. V Avstriji se moraš pri njih prijaviti ob priajvi prebivališča. Brez skrbi, ni to nobeno dovoljenje, (Slovenci v EU državah NE potrebujemo dovoljenj za delo in prebivališče) ampak imajo oni to svoj register. Mislim, da to narediš na uradu, kjer boš itak prijavila prebivališče še to urejala.

V Sloveniji pa ob odjavi stalenga prebivališča povej, da te vpišejo v Imenik izseljencev. Nekaterim tega niso naredili, in potem posledično so imeli določene težave (financ urad, nepošiljanje pošte z volilnicami – ker imaš pravico voliti iz tujine). S tem boš pa uradno tudi izseljenka. Pravih zdomcev žal ni več kaj dosti.
[/quote]

Hvala za kompliment 🙂 in lepe želje.
Ja, upam, da je najemniški trg res bolj ok kot pri nas. Pri nas je adijo pamet. V FB skupine sem se pa že včlanila, tudi tiste z nepremičninami.

na FB imaš skupino slovenci v avstriji
pa mamice v avstriji
[/quote]

Slovenci v Avstriji – sem že članica pa še par drugih skupin tudi.
Skupino mamic bom pa kar mamicam prepustila :).

V Avstriji, ko najames stanovanje imas takoj stalno prebivalisce, ni nic zacasno. Dobis Meldezettel, to je potrdilo o stalnem bivanju in gres z njim v Slo v najblizjo EU urediti dokumente. Ko dobis novo osebno pa na furs ispolniti odjavo iz rezidenstva. Malo tekanja a gre.
[/quote]

Za FURS ne potrebuješ nove osebne (vem, ker smo moj dokument skoraj eno leto urejali). Dovolj je Meldebescheinigung (ali Meldezettel kot praviš), pa kopijo tega priloži obrazcu za odjavo davčenga rezidentstva; pa dokument o odjavi stalnega preb. v Sloveniji (pri nas še tega nismo dodali vlogi).
Pa tam, kaj vse imaš v Sloveniji (obrazec za odjavo davčenga rezidentstva), napišeše čimmanj. Pri nas niti slo. mobi številk nismo vpisovali, pa jih imamo … Ne omenjaj staršev in sorodnikov, razen moža in otroke (pa otroke samo, če so VDČ oz mladoletni). Niti bančnega računa (čeprav ga imam – vmes spremenjenega v elektronski r., pa ga imajo zavedenega na FURSu). Nobenega pohištva, naročnine revij … V oddelku ali imate namen obiskati Slovenijo, pa enostavno NE. Ker jih ne briga, če misliš priti na obisk. Niti koliko (mi smo 2-3 mesece v Sloveniji v osebni režiji obiska sorodnikov in prijateljev). Si se odselila in pika.
V oddelku za dokazovanje imetja v tujini, pa čimveč: midva sodelujeva v društvih, otroci v šolah in dejavnostih … vsi tuji bančni računi, mobi št. (samo omemba), zavarovanja, sodelovanje v slovenskem društvu (pa uradno nismo včlanjeni niti članarine ne plačujemo).

Pri nas so po vojni inetelektualce pobijali. Zabit narod ni sposoben narediti večjega standarda, ker če bi ga, bi gorile tudi živele v razviti cilizaciji.

Bolj zabit narod, manjši je standard. Problem je le v tem, da bolj kot je narod zabit, manjši ima standard, za pametnejšega se ima. Kar je spet logično, ker je tako omejen, da ne dojame ničesar več. Razvit lahko dojame manj, manj pa ne morejo bolj. Osnova pri vsak stvari.

Za FURS ne potrebuješ nove osebne (vem, ker smo moj dokument skoraj eno leto urejali). Dovolj je Meldebescheinigung (ali Meldezettel kot praviš), pa kopijo tega priloži obrazcu za odjavo davčenga rezidentstva; pa dokument o odjavi stalnega preb. v Sloveniji (pri nas še tega nismo dodali vlogi).
Pa tam, kaj vse imaš v Sloveniji (obrazec za odjavo davčenga rezidentstva), napišeše čimmanj. Pri nas niti slo. mobi številk nismo vpisovali, pa jih imamo … Ne omenjaj staršev in sorodnikov, razen moža in otroke (pa otroke samo, če so VDČ oz mladoletni). Niti bančnega računa (čeprav ga imam – vmes spremenjenega v elektronski r., pa ga imajo zavedenega na FURSu). Nobenega pohištva, naročnine revij … V oddelku ali imate namen obiskati Slovenijo, pa enostavno NE. Ker jih ne briga, če misliš priti na obisk. Niti koliko (mi smo 2-3 mesece v Sloveniji v osebni režiji obiska sorodnikov in prijateljev). Si se odselila in pika.
V oddelku za dokazovanje imetja v tujini, pa čimveč: midva sodelujeva v društvih, otroci v šolah in dejavnostih … vsi tuji bančni računi, mobi št. (samo omemba), zavarovanja, sodelovanje v slovenskem društvu (pa uradno nismo včlanjeni niti članarine ne plačujemo).
[/quote]

Morda res ne, vendar nimajo vsi usluzbenci fursa iste zahteve. Mi smo morali priloziti kopijo osebnih. Poleg kopijo e-card (zdr. izkaznica), bancne kartice in pogodbo o najemu stanovanja v At. Pa se kaj a se ne spomnim. Anmeldebescheinigung se dobi po 3 mesecih bivanja v At in je obvezen dokument, ce ne imas tezave. V tem casu pa ze lahko uredis v Slo kar je potrebno. Drugace pa avtorici svetujem, da se drzi nasvetov “nemski mediji” odlicno in natancno opisano.
Glede forumov na fb pa previdno, vsak ima drugacne izkusnje in vsak trdi svoje. Sam kreg. Jaz sem na uradnih straneh nasla vse podatke pa se pravi so.
Srecno.

Morda res ne, vendar nimajo vsi usluzbenci fursa iste zahteve. Mi smo morali priloziti kopijo osebnih. Poleg kopijo e-card (zdr. izkaznica), bancne kartice in pogodbo o najemu stanovanja v At. Pa se kaj a se ne spomnim. Anmeldebescheinigung se dobi po 3 mesecih bivanja v At in je obvezen dokument, ce ne imas tezave. V tem casu pa ze lahko uredis v Slo kar je potrebno. Drugace pa avtorici svetujem, da se drzi nasvetov “nemski mediji” odlicno in natancno opisano.
Glede forumov na fb pa previdno, vsak ima drugacne izkusnje in vsak trdi svoje. Sam kreg. Jaz sem na uradnih straneh nasla vse podatke pa se pravi so.
Srecno.
[/quote]

Obema hvala, veliko koristnih nasvetov.
Bom lažje začela iskati po uradnih straneh.

Pozdravljeni. Imam vprašanje za DMS, ki delajo v Avstriji. Kakšen je način dela, koliko ur mesečno delate, plača, dohodki?
Vnaprej se zahvaljujem za vse odgovore! 🙂

New Report

Close