NIJZ odsvetuje druženje celo z družinskimi člani pri najbolj ranljivih ljudeh
Imam mamo s krvnim rakom. Z njo živim v hiši. Trenutno je preventivno doma, saj bi bila v bolnišnici bistveno bolj izpostavljena okužbam. NIJZ pa pravi, da se ona niti z mano (in ostalimi družinskimi člani) ne sme družiti. A oni sploh vedo, da je to v praksi praktično nemogoče? Ali so tam zaposleni samo teoretiki, ki spacajo stavek, ki je v praksi nemogoč?
Ne vzemi tega nasveta tako osebno. Tudi ce jo imate doma v takem stanju, je to misljeno da se cimmanj srecujete. Sicer ne vem ali je pokretna ali nepokretna. Ampak ce lahko skrbi zase recimo, se oblece, umije, sama poje….naj to dela sama. Tudi ce ji ti kuhas, ji prinesi hrano zasciteno. Karkoli bos pocela z njo pocni v zascitnih oblacilih in razkuzuj razkuzuj vse mogoce….ker eni ne dojamejo da zadeva je resna in se veselo druzijo med seboj. Tudi mi zivimo z dvema upokojencema, od tega je eden srcni bolnik, torej rizicna skupina. Ravnamo max preventivno. V trgovino ne hodimo vsak teden, ampak na 14d do 3 tedne( z ukrepi smo doma zaceli prej kit politiki) . Razkuzujemo kljuke itd, ce gre kdo od nas v trgovino vzamemo vse svoje, rokavice, masko, razkuzilo in vse dodatno razkuzimo. Ce se pogovarjamo se to na vsaj 2m razdalje ali cez zaprta vrata. Smo pa vsi tudi precej zunaj, vsak na svojem koncu, ker zivimo na samem…no kafar le vreme dopusca. Ta veter ki je bil te dni je bil nemogoc ..
Poiščite neki način sobivanja, ker boste morali biti skrajno previdni še celo leto. Za najbolj občutljive skupine nevarnost niti slučajno ne bo minila s preklicem karantene. Če je pa prognoza slaba in ima le še nekaj mesecev življenja, pa sami razmislite, kaj je več vredno v tem času. Vse dobro.
Podoben problem bodo imeli vsi, ki živijo v skupni hiši s starimi ljudmi in se za varstvo otrok zanašajo na starše. Če jim želijo dobro, bodo morali poiskati drugačno rešitev.