Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nove gume

Nove gume

Včasih je tako držalo… že več kot 10 let pa ne. :)))
Gooyear je nekaj časa bil edini proizvajalec celoletne pnemvmatike vector5 z oznako M+S… Danes je na trgu z naslednica z imenom goodyear 4season, ki pa ima pravtako oznako na gumi M+S, kakor zahteva naš zakon.

Govorim o lastnih izkušnjah in po prebrani strokovni literaturi.

No torej M+S v povezavi s celoletno uporabo le ni čisto mimo….

Sem ljubitelj narave, plesa in vsega lepega, ločen po tuji krivdi, ne pijem ne kadim - 1. april...

Kaj pomenijo oznake na zimskih pnevmatikah: M + S, snežinka in indikator obrabe?

Zimske pnevmatike nosijo zakonsko določeno dodatno oznako M + S (pojavljata se tudi različici M&S in M.S., črki pa sta začetnici angleških besed za blato (mud) in sneg (snow). Oznaka M+S ne pomeni, da je guma obvezno zimska, lahko je namreč zimska guma ali celoletna guma. Simbol snežinke nosijo pnevmatike, ki izpolnjujejo kriterije posebnega testa v zimskih razmerah in tako dosegajo visoko raven oprijema, zavorne poti, vodljivosti in drugih kriterijev, ki so pomembni pri vožnji v zimskih razmerah. Snežinko nosijo vse zimske pnevmatike, ki jih trži Sava Tires: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava in Debica. Glej sliko.

Poleg zakonske oznake M + S in simbola snežinke pa najdemo na novejših pnevmatikah tudi tako imenovani zimski indikator obrabe. S pomočjo indikatorja lahko ugotavljamo, če je pnevmatika glede na svoje lastnosti še optimalna za vožnjo v zimskih razmerah. Indikator pokaže, kdaj je globina kanalov v dezenu tekalne plasti nižja od 4 mm, kolikor še zadostuje za varno vožnjo v zimskih razmerah.

Včasih je tako držalo… že več kot 10 let pa ne. :)))
Gooyear je nekaj časa bil edini proizvajalec celoletne pnemvmatike vector5 z oznako M+S… Danes je na trgu z naslednica z imenom goodyear 4season, ki pa ima pravtako oznako na gumi M+S, kakor zahteva naš zakon.

Govorim o lastnih izkušnjah in po prebrani strokovni literaturi.[/quote]

Ne vem, če je 4seasons ravno naslednica, ker sem ravno kupila nove vector 5+ (DOT avgust 2010). Vector je imel tudi boljše ocene, vsaj kolikor sem sama brskala po testih in forumih…

Verjeten jvector5+ še delajo seveda… tudi vector4season so pač bolj izpopolnjen model in še boljše
Kar poglej ocene na njihovi strani za oba modela.

Pri ADAC-ovem testu je bil vector 5+ malce slabše ocenjen kot je danes vector4season

Sicer pa tudi tastar Clio še vedno delajo, čeprav je novi Clio nekaj let na trgu :)))
Proivodnih linij namreč ne ukinejo čez noč.

Včasih je tako držalo… že več kot 10 let pa ne. :)))
Gooyear je nekaj časa bil edini proizvajalec celoletne pnemvmatike vector5 z oznako M+S… Danes je na trgu z naslednica z imenom goodyear 4season, ki pa ima pravtako oznako na gumi M+S, kakor zahteva naš zakon.

Govorim o lastnih izkušnjah in po prebrani strokovni literaturi.[/quote]

Ne vem, če je 4seasons ravno naslednica, ker sem ravno kupila nove vector 5+ (DOT avgust 2010). Vector je imel tudi boljše ocene, vsaj kolikor sem sama brskala po testih in forumih…[/quote]

Link z gumami ni bil prilepljen kot priporočilo točno tem gumam ampak kot primer, kake so celoletne gume.

Potem se pa živel v zmotnem prepričanju, meni so vsi vulkanizerji povedali, da je to letno zimska zadeva. Hvala za info.[/quote]

Celoletne gume imajo oznake all-year ali pa 4Seasons, 4S ali kaj podobnega.
Npr. http://eu.goodyear.com/si_si/tires/repository/vector4seasons/index.jsp, tule http://www.topolino.si/ pa lahko preverjaš oznake in razlike med zimskim, letnimi in celoletnimi.[/quote]

v sloveniji so pozimi dovoljene le zimske pnevmatike, ki pa morajo imeti oznako M+S ali M.S.

oziroma letne z verigami v kufrramu.

očitno so tisti, ki so pisali pravilnike, šalabajzerji.
v pravilniku o zimski opremi na vozilu namreč piše:

(2) Zimske pnevmatike so tiste pnevmatike, ki imajo na boku proizvajalčevo oznako »M+S« ali »M.S« ali »M&S«.
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2009104&stevilka=4573

o snežinkah minister gregor ne pravi nič.

očitno so tisti, ki so pisali pravilnike, šalabajzerji.
v pravilniku o zimski opremi na vozilu namreč piše:

(2) Zimske pnevmatike so tiste pnevmatike, ki imajo na boku proizvajalčevo oznako »M+S« ali »M.S« ali »M&S«.
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2009104&stevilka=4573

o snežinkah minister gregor ne pravi nič.[/quote]

Točno tako, saj to sem tudi napisal. Zakon je sicer popolnoma v redu, saj zajema kot zimske kot celoletne gume, ki so tovarniško deklarirane za zelo nizke temperature in za vožnjo na zasneženih cestiščih.

Vsaka prava zimska guma ima tudi snežinko zraven, kar dobro poglej na svoje gume. M+S oznaka je malce bolj širši pojem, ker zajema tudi nekatere celoletne gume. Vsaka celoletna guma nima te oznake M+S, kajti M+S oznako dobi guma, če zadosti določenim testom tehničnih lastnosti in kriterijev, posamezna celoletna guma lahko zadosti kriterijem še za zimske in dobi zraven oznake M+S še oznako snežinke.
Vsak proizvajalec gum ne more dati gor oznake m+s ali snežinke samo zarad lepšega ampak mora prestati določene teste.

očitno so tisti, ki so pisali pravilnike, šalabajzerji.
v pravilniku o zimski opremi na vozilu namreč piše:

(2) Zimske pnevmatike so tiste pnevmatike, ki imajo na boku proizvajalčevo oznako »M+S« ali »M.S« ali »M&S«.
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2009104&stevilka=4573

o snežinkah minister gregor ne pravi nič.[/quote]

Točno tako, saj to sem tudi napisal. Zakon je sicer popolnoma v redu, saj zajema kot zimske kot celoletne gume, ki so tovarniško deklarirane za zelo nizke temperature in za vožnjo na zasneženih cestiščih.

Vsaka prava zimska guma ima tudi snežinko zraven, kar dobro poglej na svoje gume. M+S oznaka je malce bolj širši pojem, ker zajema tudi nekatere celoletne gume. Vsaka celoletna guma nima te oznake M+S, kajti M+S oznako dobi guma, če zadosti določenim testom tehničnih lastnosti in kriterijev, posamezna celoletna guma lahko zadosti kriterijem še za zimske in dobi zraven oznake M+S še oznako snežinke.
Vsak proizvajalec gum ne more dati gor oznake m+s ali snežinke samo zarad lepšega ampak mora prestati določene teste.[/quote]
malo si zašel
celoletna guma, ki nima oznake M+S, se pri nas lahko smatra samo kot poletna guma. lahko ji rečeš celoletna, dejstvo pa je, da jo boš moral 15. novembra sezut.

Ne vem, če je 4seasons ravno naslednica, ker sem ravno kupila nove vector 5+ (DOT avgust 2010). Vector je imel tudi boljše ocene, vsaj kolikor sem sama brskala po testih in forumih…[/quote]

Link z gumami ni bil prilepljen kot priporočilo točno tem gumam ampak kot primer, kake so celoletne gume.[/quote]

Ja in?!
Pismo si eni lastijo ta forum kot da je njihov….

Zakon je nerazumljivo ohlapen tudi kar se tiče dovoljenega profila 3 mm profila na letnih gumah pozimi :)))
Jaz jih zamnjam čim imajo 4,5-5 mm profila obvezno na cca 4 leta. Če več voziš pa še prej.

Zakon je nerazumljivo ohlapen tudi glede dovoljenega hitrostnega razreda zimskih gum. Pisan je za razmere, ki so veljale več kot 25-30 let nazaj :)))

Pa še se bi kaj našlo…res so šalabajzerji

Točno tako, saj to sem tudi napisal. Zakon je sicer popolnoma v redu, saj zajema kot zimske kot celoletne gume, ki so tovarniško deklarirane za zelo nizke temperature in za vožnjo na zasneženih cestiščih.

Vsaka prava zimska guma ima tudi snežinko zraven, kar dobro poglej na svoje gume. M+S oznaka je malce bolj širši pojem, ker zajema tudi nekatere celoletne gume. Vsaka celoletna guma nima te oznake M+S, kajti M+S oznako dobi guma, če zadosti določenim testom tehničnih lastnosti in kriterijev, posamezna celoletna guma lahko zadosti kriterijem še za zimske in dobi zraven oznake M+S še oznako snežinke.
Vsak proizvajalec gum ne more dati gor oznake m+s ali snežinke samo zarad lepšega ampak mora prestati določene teste.[/quote]
malo si zašel
celoletna guma, ki nima oznake M+S, se pri nas lahko smatra samo kot poletna guma. lahko ji rečeš celoletna, dejstvo pa je, da jo boš moral 15. novembra sezut.[/quote]

Madonca ne znate eni brat in zaideš čisto iz teme ! 🙂
Sej sem ti lepo povedal, da vsaka celoletna guma nima oznake M+S in, da ne zadosti zakonu!
Sicer je po zakonu ni treba snet, ampak daš verige v prtljažnik. :)))

Celoletna guma GOODYEAR VECTOR 4SEASON ima oznako M+S in zraven ima celo snežinko!
In ta celoletna guma zadosti zakonu in tudi po tehničnih specifikacijah zadosti vsem kriterijem za zimsko gumo in tudi praktično na testu ADAC se je obnesla odličmo !

in ne vem kaj ti ni jasno?

Saj fora v gumah NI v velikosti profila,ampak v trdnosti,raztezanju in posledično oprijemu cestišča.Lahko ima stokrat,letna guma,magari 4mm profila,pa se bo v mrazu obnašala povsem drugače,kot zimska guma,ki je namenjena nizkim temperaturam.Jaz navijam za Bridgestone.In navadite se,da se gume menja prej kot na 6 let,zaradi lastne varnosti in NE zato,ker je tak zakon in ker te lahko doleti kazen.

New Report

Close