Najdi forum

Ali mi kdo lahko svetuje: kako najhitreje shujsati za 15 kg ????
Hvala inlep pozdrav vsem udelezencen foruma.

Poglej prve debate tega foruma in kako je z hujšanjem na hitro. Pazi, da jih ne bo po hujšanju 20-25 kg gor.

Za začetek poizkusi s sadno dieto, recimo 1 teden. Od jutra do večera si teši lakoto izključno samo s surovim sadjem in in zelenjavo (solats, korenje, koleraba) in to, kolikor ti paše. Dovoljeno je tudi peščica orehov ali mandljev ali drugih semen, samo ne slanih arašidov. Če boš zdržala en teden, lahko tako nadaljuješ, dokler ne prideš do zadovoljive teže.
Pa en sadni dober tek.

Draga Nika pravijo da je samo umret nujno vse ostalo pa po pameti.

Meni osebno se zdijo odgovori Andreja, Jožeta in Bojana tisti z največjo težo. Zdi se mi, da mi Andrej ne bo zameril. če tukaj napišem njegov e-mail, pa ga prosi za nasvet – meni je odgovoril.

[email protected]

Katja!
Tega načina prehranjevanja sem se tudi sama lotila, že približno dva meseca tako jem, prvi mesec sem res zgubila 4 kg, sedaj se je pa ustavilo. Imam pa še 10 kg gotovo za izgubit. Problem je, ker se zaradi zdravstvenih težav ne gibljem kaj dosti. Pa tudi količinsko poskušam, da ne pojem veliko, npr. zjutraj sok iz 2 pomaranč, potem do 15.ure največ 3 jabolka in če je sila 2 banani ob 16.uri solato s pol žličke olja, potem spet kakšno sadje, peščico oreškov ali semen, ali suho sadje-jabolka, hruške, nisem se pa odrekla 2 kavic s pol žličke sladkorja. V čem je torej vzrok, da kg ne gredo dol? Veliko sem prebrala, vsi pišejo, kako so shujšali ob taki hrani, a jaz si tega ne znam razložit. Ali je še kdo imel podobne težave?

no sej ni cudno da ne shujsas…sam poglej kako prehrano mas.

Mater si brihten

Še meni bi nasvet prav prišel, ravno 10 kg moram izgubiti.

LP!

Pozdrav,

O sadni dieti je že bilo precej napisanega, tako da se splaca poglegati nazaj po starih postih. Ta dieta je sporna iz dveh razlogov:

1. ker ne zagotavlja telesu vseh hranilnih snovi ki jih potrebuje (predvsem beljakovin, maščob, vitaminov). Sadje ne vsebuje vseh potrebnih vitaminov : npr. B12, B-kompleksa nasploh, pa tudi vitaminov A,D,E in K, ki so topni v maščobi. Beljakovine so gradbeni elementi telesa, nujni za rast in obnovo vseh telesnih tkiv. Brez potrebnega dnevnega vnosa beljakovin začno tkiva propadati (atrofija). Posledica je tudi znižanje hitrosti bazalnega metabolizma, kar pomeni manj pokurjenih kalorij, saj so mišična tkiva največji porabniki energije v telesu. S tako dieto se torej zaradi premalo beljakovin hitrost metabolizma iz dneva v dan niža. Posledica je , da moramo pojesti vedno manj, da gredo kilogrami dol, kar seveda ni zaželjeno. Tudi če s tako dieto izgubimo zaželjene kilograme, je velika verjetnost, da s svojim telesom na koncu ne bomo zadovoljni, ker bo od preostale kilaže precejšen delež maščob in prav malo mišic. Torej mršav in mlahav videz namesto vitkega, športnega telesa.

2. ker povzroča velika nihanja v nivoju krvnega sladkorja. Večina sadja (še posebej suho sadje!!!) ima visok glicemični indeks, kar pomeni, da se po zaužitju krvni sladkor hitro dvigne, nakar telo izloča inzulin, ki pospravi sladkor iz krvi v celice. Povzroča torej “inzulinske šoke” na isti način kot če bi jedli sladkarije. To je nezdravo iz več razlogov. Posledica je lahko sladkorna bolezen tipa II. Poleg tega taka nihanja nivoja insulina (ter sladkorja) bolj polnijo maščobne celice, kot če bi uživali kompleksne hidrate z nižjim glicemičnim indeksom.

Zaželjena je torej uravnotežena dieta, kjer naj bodo zastopane vse skupine živil (žitarice, mlečni produkti, meso in ribe, sadje in zelenjava). Če želite izgubiti maščobne zaloge se izogibajte sladkarijam ter nasploh hidratom popoldne in zvečer. Večino hidratov naj bi zaužili dopoldne in pri kosilu. Popoldne in zvečer jesti več manjših obrokov, zvečer pretežno iz beljakovin (pusto meso, ribe). Zvečer ne uživati sadja! Kalorični vnos naj bo nižji kot je poraba, vendar naj ne gre nikoli pod 1200 kcal. Kava ne škodi, saj vsebuje termogen kofein, ki pomaga pri uporabi maščob kot energije.

Lp, Andrej

Najlepsa hvala za prijaznost in nasvete. Ce imate se kaksen, prosim! Z dieto se nisem zacela, pocasi se pripravljam, prevsem psihicno. Nimam namrec izkusenj s takimi zadevami.
Sem ze v letih (50) in vse skupaj tesko prenasam. Ze prej sem bila malo bolj okrogla, sedaj, ko sem stopila v menopavzo se je vse poslabsalo, se bolj sem se zredila, napadi vrocine ne prenehajo, ponoci se potim in se po nekajkrat prebudim, v sluzbi presedim po 9 ur …. In da ne nastevam prevec – nisem bolana ampak enostavno se ne pocutim dobro in mislim (ne vem ce imam prav) da bi se stvar izboljsala ce bi shujsala.
Se enkrat hvala in lep pozdrav

Odgovor Andreja je zelo strokovno razmišljujoč kar se teorije tiče, toda moj prejšnji odgovor Niki temelji na moji praksi, saj se že več kot 6 let tako prehranjujem in se bom tako še naprej. Težav do sedaj še nisem imela in pri svojih 43.letih imam še vedno čvrste mišice in stalno težo kot pri 20-ih, čeprav se s športom ne ukvarjam preveč zaradi pomanjaknje časa. Občasno izvajam neutrujajoče vaje doma in/ali hitra polurna večerna hoja. V začetnem obdobju, ko sem prešla na tako prehrano, sem izgubila 4 kg, ki pa sem jih počasi pridobila nazaj in sedaj mi teža ne narašča ne pada. Zdravje se me pa zaenkrat tudi močno drži za razliko od prej. Naj omenim, da opravim vsakoletni preventivni zdravniški pregled in vsi izvidi kažejo na zelo dobro stanje.
Toliko za razmislek.

Katja,prosim napiši malo več o tvojem prehranjevanju…ali se prehranjuješ 6 let izključno s sadjem in zelenjavo,ali samo vsake toliko časa narediš tedensko kuro s sadjem in zelenjavo.Namreč to je bistvena razlika…če se ti ljubi te prosim,da to malo razložiš,ker mene osebno zanimajo tudi posamezni primeri,o teoriji sicer nekaj vem…

Hvala za vse vaše informacije, tako Katji kot Andreju. Prav tako tudi mene zanima, tako kot Jožeta, kaj in kako se Katja prehranjuje. Mislim, da sem že pred časom prebrala vse teme s tega področja in različna mnenja, kot sem že rekla, tudi kar nekaj knjig in člankov na to temo, tudi knjižice Društva Preporod, morda jih kdo pozna, v katerih veliko pišejo o takih izkušnjah. Tudi sama sem včasih v dvomih ali telo res dobi vse, kar potrebuje, čeprav se dobro počutim, prav tako ne vem, ali s preventivnimi pregledi (ki jih omenja Katja) ugotovijo, če ti npr. primanjkuje vitamina B 12, ali je res možno, da se nahaja v manjših količinah tudi v zelenjavi, semenih oz. oreških.

Težave s pomanjkanjem B12 lahko nastopijo šele po več letih, celo po desetletju. Ne morem z zagotovostjo trditi, da bo pomanjkanje B12 pri vegetarijanski / fruitarjanski prehrani nastopilo. To potrjujejo tudi številni vegetarijanci, ki brez težav živijo po več desetletij. Možno je , da imajo nekateri sposobnost prilagoditi se na tako majhne vnose železa, B12 in cinka, kot jih zagotavlja vegetarijanska prehrana, gotovo pa te sposobnosti nimajo vsi. To potrjuje korelacija med pojavom perniciozne anemije in vegetarijanskim prehranjevanjem.

Kot zanimivost še to: vegetarijanci sicer res manj umirajo za boleznimi srca in ožilja, ki tarejo mesojedo populacijo in so povezane s previsokim nivojem maščobnih kislin, je pa ugotovljeno, da nasplošno umirajo prej.

Lp, Andrej

O pomanjkanju železa, cinka ter B12 poglejte:

http://www.bhj.org/books/diets/chap20.htm

Andrej

Cim manj sladkoraj, ogljikovih hidratov, zmerno kolicino mascob, veliko mineralov in vitaminov, savna, plavanje, tek v naravi, vizualiziranje lastnega telesa z njegovo naravo tezo, etc.. Oglikovi hidrati se pretvarjajo v sladkor. Vec pa ti bo morda razlozil kaksen strokovnjak.

Tudi jaz imam dobre izkušnje s hujšanjem, dieta je zdrava, dokaj hitra in učinkovita.Rabiš veliko volje, samodiscipline, treba je tudi telovaditi. Mislim, da tako dieto priporoča tudi dr. Sentočnik, le da moraš hoditi k njej in seveda plačati, se pa vse da brez njene pomoči. Meni je uspelo shujšati pred šestimi letim in še sedaj držim to težo, z manjšimi nihanji. Preveč je za pisati, če te zanima, mi piši. Odgovorila bi še Idi, ki jo skrbi, ker se je upadanje teže ustavilo pri 4 kg. Ni res, le da tehtnica tega ne kaže. To je najpomembnejše obdobje, kajti pričenjajo se razgrajevati maščobe, kar poteka počasi a zanesljivo. Priporočam da si zapisuješ nekatere mere – pas, boki, stegna itd. kar nadomešča tehtnico. Veliko uspeha vsem.

ogljikovi hidrati se pretvarjajo v sladkor? Od kje si pa to pobral. Delno je res. Amak samo v taki kolicini ki jo telo potrebuje. Ampak ce ne bos zauzil ogljikovih hidratov, se bo pa iz kake druge ‘sestavine’ izlocil oz,. predelal sladkor. Po tvojih besedah se razume, da se vsi oglikovi hidrati pretvorijo v sladkor. Pa tudi tukaj je vprasanje ce res v sladkor. mogoce v glukozo ali kako drugo sestavino. Mal sumljivo se mi zdi da bi imel kaksen pretvornik oglikovih hidratov v sladkor v telesu.

jaz pa sem do zdaj mislila, da so sladkorji ogljikovi hidrati in še vedno mislim tako?

Dragi Edvin
Ali glukoza ni sladkor in ce , ni nam razlozi kaj pojmujes pod “sladkor “
Mojca

draga mojca

ne poznam strokovne razlage. o tem naj ti pridiga kaksen ki to studira.
vem pa da glukoza sladkor in oglikovi hidrati ni eno in isto. Zato verjetno tudi obstajajo razlicna imena.

mislim da je glukoza energijsko obogaten sladkor (glukozni sladkor) oziroma izvlecki sladkorja ki so pomembni za telo.

Drugac je glukoza tudi energijska pijaca kot redbul naprimer….

Iz sladkorja se oglikovi hidrati izlocajo v kolicini ki jo telo potrebuje…

ce ni tko mi pa ti povej kako je s tem…

draga mojca

ne poznam strokovne razlage. o tem naj ti pridiga kaksen ki to studira.
vem pa da glukoza sladkor in oglikovi hidrati ni eno in isto. Zato verjetno tudi obstajajo razlicna imena.

mislim da je glukoza energijsko obogaten sladkor (glukozni sladkor) oziroma izvlecki sladkorja ki so pomembni za telo.

Drugac je glukoza tudi energijska pijaca kot redbul naprimer….

Iz sladkorja se oglikovi hidrati izlocajo v kolicini ki jo telo potrebuje…

ce ni tko mi pa ti povej kako je s tem…

Ogljikovi hidrati je širši pojem kot sladkorji. (Vsi sladkorji so ogljikovi hidrati, niso pa vsi ogljikovi hidrati sladkorji). Npr. škrob je ogljikov hidrat, pa ni sladkor.
Glukoza je pa osnovni gradbeni element sladkorja in škroba. (kot aminokisline sestavljajo beljakovine)

Edvin,

OH se ne pretvorijo v sladkor, saj ogljikovi hidrati SO sladkor. Pa naj gre za enostavne sladkorje (mono, disaharide) ali pa kompleksne sladkorje, kot je npr. glikogen, sladkor ki se nahaja v mišičnih tkivih in jetrih.

Andrej

da se OH pretvarjajo v sladkor je rekel XXX poglej se enkrat, jst sem pac iz tega potegnu in povedu kar sem pac povedu….mas pa verjetnmo prou….

New Report

Close