Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek obvezna praksa študentov-je plačljiva?

obvezna praksa študentov-je plačljiva?

Smo se študentke pogovarjale glede plačila obvezne prakse, s katero nekatere začnejo ta mesec, mene  pa čaka naslednje leto. Ena od študentk pravi, da bo imela plačano prakso. Prakso bo opravljala pri zasebniku. Druga pa mi reče, da za delovno prakso na enem od inštitutov v javnem sektorju, ne bo dobila verjetno nič, ker da v JS obvezne delovne prakse ne plačajo.

Tudi naša družinska prijateljica, katere sin je bil na delovni praksi kot študent zaključnega letnika v l. 2019, mi je rekla, da sin takrat, tudi na enem od inštitutov, ni  dobil nič plačano.

Kako je s tem plačilom v JS, če kdo ve, ker tudi mene mika praksa na Zavodu za xxy.  Ker mi vsak euro prav pride, bom naslednje leto premislila, če bom delala prakso zastonj ali pa raje nekje, kjer dobim plačilo.

 

Pri nas so plačani. Ne veliko, ampak so. Privat večje podjetje.

Zakaj bi ti plačali , če nič ne znaš in bojo imeli samo delo s tabo.

Odgovor na objavo uporabnika
študentka1, 19.03.2024 ob 11:05

Smo se študentke pogovarjale glede plačila obvezne prakse, s katero nekatere začnejo ta mesec, mene  pa čaka naslednje leto. Ena od študentk pravi, da bo imela plačano prakso. Prakso bo opravljala pri zasebniku. Druga pa mi reče, da za delovno prakso na enem od inštitutov v javnem sektorju, ne bo dobila verjetno nič, ker da v JS obvezne delovne prakse ne plačajo.

Tudi naša družinska prijateljica, katere sin je bil na delovni praksi kot študent zaključnega letnika v l. 2019, mi je rekla, da sin takrat, tudi na enem od inštitutov, ni  dobil nič plačano.

Kako je s tem plačilom v JS, če kdo ve, ker tudi mene mika praksa na Zavodu za xxy.  Ker mi vsak euro prav pride, bom naslednje leto premislila, če bom delala prakso zastonj ali pa raje nekje, kjer dobim plačilo.

 

MOj ma sp

Ce ne bi hotel mu ne bi bilo treba placat, pa ni imel srca da mu ne da denarja.

Sin pa je delal v tiskarni in ni dobil niti centa.

Hcera v vrtecu in ni dobila niti centa

Tisti, ki pravi, zakaj bi mu plačali, če nič ne zna. Ji bodo pokazali, kaj bo delala in kako. Nekako je treba začeti.

Tudi, ko prvič prideš v službo, nič ne znaš, pa ti je delodajalec dolžan plačati opravljene ure in vse prispevke.

 

 

šolska praksa ni plačana. če se delodajalec odloči, ti lahko plača. js sm vedno imela plačano, je pa res da sm tudi kar veliko delala.

Zato začetnikov ne zaposlujem, se ne splača.

iz izkušenj : v JS na praksi nisem dobil niti centa. V zasebni firmi sicer malo večji pa so mi izplačali okoli 300e na mesec / toliko kot je zakonsko predpisano.  Govorim za studentsko prakso preverjen podatek.. Po zakonu ti morajo izplačat cca 300e na mesec za javni sektor pa to zgleda ne velja.

Kot macke okoli vrele kase. Ali sem samo jaz cudna, ker z avtorico na celu ne dopisete, prakso iz cesa se dela? Niti ali gre za sredno solo ali fakulteto? To je vsaj avtorica napisala.

Nasvet izza te kase: Ce ni pomembno, kje naredis, izberi seveda tam, kjer placajo. SICER PA, ce tam, kjer pises, da si zelis, ne placajo, a nekako ves, da te potem (morda) zaposlijo, izberi tam. Ali da ves, da bos ceprav brez placila ravno tam naredila najvecji networking za naprej. Ali ce praksa traja le en mesec, bolj prisluhni zelja kot placilu (ker v enem mesecu ne bos zasluzila veliko, ceprav se ti sedaj, ko sama se ne sluzis, zdi vauu…verjemi, da kasneje ti bo zal. Ali cetrtic, ce je to edina varianta, da si tam sploh prisotna. Tako – vse stiri stvari sem ti napisala, bazirajoc na tvoji zelji. Dobro izberi!

Zakon pravi:

    Dijaku/študentu lahko pripada nagrada (odvisno od internih aktov, kolektivnih pogodb). Do višine 172,00 EUR je nagrada neobdavčena, nad tem zneskom se razlika obdavči z dohodnino. Če študent ne opravlja prakse cel  mesec, se neobdavčena nagrada 172€ zmanjša, glede na razmerje med številom opravljenih dni obveznega praktičnega dela in številom delovnih dni v mesecu.

Problem pa je ker internih aktov in pogodb ne vidiš preden nisi tam.

Na srednjih šolah po večini vodja praks – profesor v šoli, na podlagi preteklih let točno ve katera podjetja plačajo, katera nič in katera še več, kot je potrebno. Tako, da pri izbiri lahko malo pomaga.

Če ne drugo bi morali plačati vsaj prevoz in prehrano – ker to pa ne verjamem, da interni akti prepovedujejo. Nagrada možno ampak prevoz in prehrana pa nikakor

Sin je za 2 tedna prakse dobil 63€, malico v menzi plačano. Je bentil, pa sem mu hitro rekla naj se ugasne in bo vesel, da je sploh kaj dobil.

Odgovor na objavo uporabnika
Nika616, 19.03.2024 ob 12:22

Sin je za 2 tedna prakse dobil 63€, malico v menzi plačano. Je bentil, pa sem mu hitro rekla naj se ugasne in bo vesel, da je sploh kaj dobil.

Prakso iz cesa? Dijak ali student? joj no…

Ne, obvezna praksa studenta ni nujno, da je placana. Odvisno od podjetja. Moja hci je imela v nekem podjetju placano, v drugem pa so ji pokrili le strosek mesecne vozovnice in ker so imeli tam tudi menzo, je imela tam toplo malico.

Sin je vsakič dobil plačano (cca 300/mesec)+malica.

Bolj je bil problem dobit prakso. Če bi bilo treba bi oddelal tudi zastonj saj brez prakse ne narediš letnika.

Jaz sem delala prakso v parlamentu za pozicijo kjer zaposleni dobijo neto 1700€. Sem dobila za 20 dni 100€ pa še to zato ker mi je tam računovodkinja iz usmiljenja zrihtala da se mi je nekaj malce pokrilo.

Je pa seveda fajn zard reference. Treba je premislit kje si želiš v prihodnosti delat.

Odgovor na objavo uporabnika
Ja, 19.03.2024 ob 11:09

Zakaj bi ti plačali , če nič ne znaš in bojo imeli samo delo s tabo.

Ko se uvajaš v šiht majo tut delo s tabo pa si prvi mesec isto plačan ko tadrugi ko že znaš delat.

Tut če “nič ne znaš” (noben ni tak nesposoben da ne bi znal dobesedno ničesar), si uporaben in to zelo hitro.

Gospodarstvo. Srednješolcem in študentom prakso plačamo. x€/h + malica + prevoz … pošteno plačilo za pošteno delo

Kje v Ljubljani dobiti prakso za administratorja?

Upravne enote skoz jamrajo ,da rabijo administratore,,, pa je to res? ali samo zajebavajo po televiziji, pa na koncu nikogar ne zaposlijo

po televiziji kao govorijo ,da za delo na upravni enoti več ne rabiš nobenih izkušenj, da vzamejo vsakega s srednjo šolo..pa je to res..ali nas samo zajebavajo? zdaj že mislijo 2 dneva v tednu stavkat…plačano pa bodo imeli za 5 dni..a je to normalno?

Odvisno od kolektivne pogodbe za dejavnost. V šolstvu je na mesec 172 evrov + malica in potni stroški …

V avstriji je vecino srednje sole opravljanje prakse, dobijo tudi vse placano in niti ne malo.. zal je tega premalo v sloveniji zato marsikdo nemora na faks, ker moras poleg prakse se delat potem pa ni casa za studirat.. zafurana drzava

Kok si briht sej vsak se mora enkrat naucit

Ze kar nekaj let nazaj sem delala prakso na DURSu in smo imeli nekaj placano. Malice in prevoza nam pa posebaj niso placali. Pač sem bila vesela, da sem vsaj nekje dobila.

Bom tak rekla… Tisti, ki izbirate prakso na podlagi tega kje plačajo oz. plačajo več. To ni odvisno samo od podjetja, ampak tudi od tistega ki prakso opravlja. Nekomu, s katerim si lahko pomagaš ni problema plačati, druga pesem je s tistimi s katerimi nimaš kaj počet ker so samo na telefonu in čakajo kdaj bo čas za domov ali pa bi najraje dobili samo podpis in da jih sploh ni. Imam podjetje in veliko poznanih, ki imajo dijake na praksi 🤦‍♀️. To kaj slišiš je grozno in včasih te prav skrbi kdo bo čez par let sploh delal kaj.

New Report

Close