očetovstvo
Otrok je bil pred 20 leti spočet s pomočjo umetne oploditve in s semenom neznanega darovalca semena. Partner, ki je bil neploden, se je na začetku postopka s tem načinom oploditve strinjal. Postopek je potekal z večimi poskusi. Med poskusi je partner hudo zbolel in se ni več strinjal z nadaljevanjem teh poskusov zanositve, ni pa uradno preklical te odločitve. Par se je razšel in ob rojstvu in po njem ni imel več stikov. Zanima me odgovornost neplodnega formalnega očeta in če je takratna zakonodaja to sploh predpisovala, ker mu ta odgovornost tudi ni bila predstavljena.
Hvala za odgovor in lep pozdrav
Spoštovani,
trenutno je v veljavi Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Uporabljati se je začel 7.9.2000.
V skladu z navedenim zakonom se postopek OBMP lahko opravi samo na podlagi pisne privolitve zakoncev ali zunajzakonskih partnerjev. Pisna privolitev se izda za vsak postopek OBMP posebej. Eden ali drugi od zakoncev oziroma zunajzakonskih partnerjev lahko prekliče privolitev in odstopi od postopka OBMP, dokler se semenske celice, neoplojene jajčne celice ali zgodnji zarodki ne vnesejo v telo ženske.
Zdravnik se mora pred vnosom semenskih celic, neoplojenih jajčnih celic ali zgodnjih zarodkov v telo ženske prepričati, da privolitev ni preklicana.
Mati otroka, ki je bil spočet z biomedicinsko pomočjo, je ženska, ki ga je rodila. Za očeta otroka, ki je bil spočet z biomedicinsko pomočjo, velja materin mož ali njen zunajzakonski partner, ob pogoju, da sta za postopek OBMP podala privolitev.
S spoštovanjem!
Forum je zaprt za komentiranje.