Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek OD, preživnina, deljeno starševstvo

OD, preživnina, deljeno starševstvo

Ne obremenjuj se s stroški. Stroške boš zahtevala, da jih plača mož. Tako ti bo odvetnik napisal v vlogo. Tudi sicer je navada, da stranka, ki izgubi, plača sodne stroške, tako da to ne bo nič posebnega.

Za odvetnika računaj kakšnih 200 evrov max da se s tabo pogovori, spiše vlogo in odda na sodišče. Zato pojdi na prvi pogovor k njemu organizirana, z dokazi. Lahko greš najprej na CSD, da z njimi pregledaš, kaj boš zahtevala in kaj je relevantno. Oni imajo s tem veliko izkušenj.

Najprej je potem sploh treba pogledat, kaj ste kupovali iz sredstev na pupilnem računu in za kaj ste se na sodišču dogovorili, da se ta sredstva porabljajo. Nekateri starši imajo dogovor, da se s preživnino krije samo šolska položnica, dejavnost in nakup potrebščin. Ostalo otroci dobijo iz sredstev starša v času, ko je pri njem. Kaj ste vi pokrili s preživnino po sporazumu bi bilo fajn videt.

Če je s hrano res tako kot praviš, da jo dobiva s kmetije, potem se mora to deloma upoštevati tudi pri izračunu preživnine, ker so stroški prehrane pri tebi (tudi v primeru časa 50:50) višji.

V kolikor tvoj ex nasprotuje (iz čiste zlobe) nakupu majice, kot jo hoče otrok, potem pa mu jo sam kupi, je to izživljanje nad tabo preko otroka – je pa vprašanje ali lahko dokažeš, da je res to storil, ali gre samo besedo zoper besedo.

Glede na sporazum, ki ga imata pa dvomim, da boš lahko dvigovala denar za stroške otrok za počitnice na morju s tabo.

Za vse, kar smo kupili s tega računa, imam predhodno odobrenje in tudi račune. Če se bivši ne strinja, itak ne smem kupiti. Vedno bolj razmišljam – če pač vse kupim “iz svojega”, komu in čemu potem preživnina?? Za kaj ? Dejansko je to potem “varčevalni” račun! Vedno bolj mi je jasno, da me je, povedano po domače, nategnil ko norca, jaz sem pa takrat imela pred očmi samo to, da grem stran in da bi otroci to prestali z najmanj možnimi posledicami. Pa tudi – on da na skupni račun 260, jaz pa 130 +250. Moja plača je pod jurja, njegova tri – kdo je tu nor? Če krijeva vsak svoje stroške, potem ne rabimo nobenega računa in nič …. zakaj potem sploh preživnina??

Računi – so mi že rekli, naj jih zbiram. Pa jih nisem, vseh ne, večje že, sprotnih pa nisem, ker mi je tako podlo, da bi svoje otroke gledala kot “strošek”. Da bi kalkulirala, da me vožnja na RD “stane” in jo moram “zaračunati”. Ja, saj vem, sama sem si kriva, ker sem butasta, naivna …ampak zdaj bi to res rada postavila na svoje mesto- Zdaj zbiram vse račune! Tudi za žemljo in jogurt, čeprav se mi upira!

Beleži si tudi to, koliko časa so pri tebi in kam jih pelješ v tem času.
Preživnina in OD nista namenjena varčevanju oz. kopičenju, temveč sprotnim stroškom. Torej v bistvu tvoj bivši krši dogovor.
Jaz bi na tvojem mestu šla v spremembo skrbništva.

1. Zelo ocitno je videti, da se ti moz mascuje, ker si sla vstran od njega. In to preko otrok. Zalostno. Svoj bumerang bo dozivel, ko ga bodo otroci spregledali, ko bodo odrasli in zaceli razmisljati s svojo glavo. Verjetno pa ze sedaj trpijo, ko poslusako, kako manipulira in govori cez njihovo mamo, kaksna reva je itd.

2. On ima trikratnik tvoje place, potemtakem bi tudi v fond za prezivnino moral vplacevati trikratnik tvojega vplacila, torej 360 eur (3*130). Z OD bi to zneslo 610. Je to prezivnina ali varcevanje, kaj pise na odlocbi? Ce je prezivnina, pomeni vsakemu polovico za prezivljanje, torej tebi 305 in njemu 305. In nimas kaj sprasevati, kaj lahko kupis otrokom.

3. V kolikor dajeta ta znesek za varcevanje, bi mogel glede na njegove dohodke se vedno on tebi placevati razliko prezivnine, kajti otroku more ostati po locitvi enak standard kot v zakonu. Naredi se bilanca stroskov za vse tri otroke mesecno. Tu je vkljuceno najemnina ali kredit, hrana, tekoci stroski, stroski za solo, tecaje, igrace, oblacila. Ta strosek se procentualno porazdeli glede na dohodke vsakega. Torej ce je strosek za enega otroka 300 eur (odvisno kako ste prej ziveli in kaj sta otrokom privoscila) Je to 900 za vse tri. Procentualno (1:3) pomeni zate to 280 in zanj 620 eur. Teh 900 eur se razdeli vsakemu pol, ker je deljeno skrbnistvo. Torej tebi 450, kar pomeni, da on tebi da 220eur.

4. Izracunaj tudi koliko ur so pri tebi, torej se procentualno glede na cas zvisa tebi prezivnina 220 eur.

5. Vse to si zapisi, tocno vse, ce ti grozi, zali, ponizuje.

6. Poisi si dodatno delo, ko so otroci pri ocetu.

7. Nikoli ne govori pred otroki slabo o ocetu. Slej ko prej bodo spregledali sami.

8. Prosi za podporo svoje bliznje, starse in dobre prijatelje.

9. Pojdi na CSD in jim vse razlozi, povej za njegove manipulacije, da imas otroke vec casa kot je dodeljeno.

10. Najemi dobrega odvetnika po dobrih in uspesnih priporocilih in se bori za otroke do konca. Pokazi, kaj lahko zmore mama. Srecno.

Kja budala usrana dripcasta zabita brišeš razumen predlog, da naj gre najprej avtorica na CSD zahtevat posvetovalni razgovor, kjer bosta povabljena oba straša, da se razjasnijo okoliščine in dejanja.

Upam, da si uspela videti, kateri člen zakona o druž. razmerjih krši bivši, ker se mora denar od preživnine in OD kopičiti. Mislim, da je to člen 129a, ki opisuje, čemu je namenjena preživnina. V tvojem primeru zelo očitno ni.

OD je pa tudi mišljen kot dodaten prihodek za pokrivanje otrokovih osnovnih potreb in prostega časa, spet – ni namenjen varčevanju.
Mogoče bi že s sklicevanjem na to dosegla, da bi nehal srati glede porabe denarja s skupnega računa. Ali pa dosezi vsaj to, da se OD nakazuje na tvoj račun.

Zanima me še nekaj, kaj vajin sodni sporazum govori o OD? Ali sta se po sporazumu IZRECNO dogovorila, da se nakazujejo na pupilni račun, ali je to kasneje izsilil tvoj bivši?

Ker če tega nimate IZRECNO zapisano v sporazumu, te tvoj bivši ne more izsilit, da ga nakazuješ na pupilni račun.

Zato ti predlagam, da z bivšim odpreš temo otroškega dodatka in mu predlagaš, da polovico OD nakazuješ bivšemu na njegov račun, drugo polovico obdržiš ti. Če se ne bo hotel strinjat, (njegovo) polovico OD še vedno lahko naprej nakazuješ na račun otrok in mu daš pisno na mail, da daješ soglasje lahko s tem zneskom razpolaga v korist otrok po lastni presoji.

New Report

Close