odpoved in nosečnost
Pozdravljeni,
imam eno vprašanje glede redne odpovedi delovnega razmerja zaradi zmanjšanja naročil. Zanima me za znanko, ki je pred tednom dni dobila redno odpoved delovnega razmerja (odpovedni rok znaša 32 dni), v petek pa je ugotovila da je noseča. Delodajalec odpovedi ne želi preklicati, ker da ni potrdila o nosečnosti prinesla pravočasno. Ima delodajalec pravico odpovedati pogodbo tej delavki, ter kako je s starševskim nadomestilom. Se upošteva samo plača (delavka je bila zaposlena 3 leta neprekinjeno pri tem delodajalcu) ali tudi nadomestilo za brezposelnost, ker bo znanka upravičena 3 mesece do tega)?
Hvala za odgovor in lep dan.
Spoštovani,
Če delodajalec ob izreku odpovedi oziroma v času odpovednega roka ne ve za nosečnost delavke, velja posebno pravno varstvo pred odpovedjo, če delavka takoj oziroma v primeru ovir, ki niso nastale po njeni krivdi, takoj po njihovemu prenehanju, vendar ne po izteku odpovednega roka, obvesti delodajalca o svoji nosečnosti, kar dokazuje s predložitvijo zdravniškega potrdila. Znanka naj torej takoj delodajalcu predloži zdravniško potrdilo.
Pravico do starševskega nadomestila imajo tudi osebe, ki nimajo pravice do starševskega dopusta, če so bile zavarovane najmanj dvanajst mesecev v zadnjih treh letih pred uveljavljanjem pravice do starševskega nadomestila. Glede samega izračunapa vam predlagamo, da se obrnete na pristojni CSD.
S spoštovanjem!
Spoštovani,
Mene pa zanima kako je v primeru ce delavka zanosi v casu odpovednega roka? Ali se odpovedni rok prestavi? Oz ali odpoved se vedno velja?
Hvala in lep pozdarv, Matejka
Spoštovani!
Zakon o delovnih razmerjih v četrtem odstavku 115. člena določa posebno pravno varstvo pred odpovedjo, če delodajalec ob izreku odpovedi oziroma v času odpovednega roka ne ve za nosečnost delavke, velja, če delavka takoj oziroma v primeru ovir, ki niso nastale po njeni krivdi, takoj po njihovemu prenehanju, vendar ne po izteku odpovednega roka, obvesti delodajalca o svoji nosečnosti, kar dokazuje s predložitvijo zdravniškega potrdila.
Navedeno varstvo pa ni absolutno, saj lahko delodajalec kljub temu odpove pogodbo o zaposlitvi in delavki preneha pogodba o zaposlitvi, če so podani pogoji za izredno odpoved ali v primeru uvedbe postopka za prenehanje delodajalca. Za odpoved mora delodajalec pridobiti tudi soglasje inšpektorja za delo.
Če ste torej delodajalca pravočasno – še v času odpovednega roka obvestili o nosečnosti, vam delovno razmerje ne more prenehati, razen v zgoraj opisanem primeru. Če delodajalec ne ravna v skladu z veljavno zakonodajo pa ga lahko prijavite na inšpektorat.
S spoštovanjem!
Forum je zaprt za komentiranje.