odškodnina v primeru vinjenosti
Pozdravljeni!
Imam eno vprašanje. Mož je doživel hudo prometno nesrečo, v kateri ni bil povzročitelj. Povzročitelj je napihal krepko čez dovoljeno mejo, možu pa krvi niso takoj odvzeli, ker je hudo krvavel. Ob prihodu v KC na izvidu piše, da je imel 0.20 promila. Zanima me, kako je sedaj to pri zavarovalnici. Nekateri mi pravijo, da zavarovalnica izplača samo v primeru da imaš 0.0, torej mož po njiihovem ne bi dobil nič, kljub zelo hudim poškodbam, ki ga bodo spremljale vse življenje, čeprav ni nič kriv.
Ker postopek še ni zaključen me tudi zanima kako bi bilo v primeru, da sodišče odloči, da sta bila oba kriva, namreč povzročitelj je bil na napačnem pasu, mož pa je mogoče imel malo preveč hitrosti, vendar na svojem pasu.
Vse se bom še pozanimala na njegovi zavarovalnici, vendar bi vseeno rada vsaj okvirno vedela kako te stvari potekajo, saj ga zelo skrbi in se sedaj poleg težkega zdravljenja sekira še za to. 🙁
Spoštovani,
v kolikor je imal vaš mož v krvi 0,20 promila alkohola, je to pod dovoljeno mejo – v skladu s predpisi Zakona o varnosti v cestnem prometu. Zavarovalnica predpisuje mejo 0.0 promila alkohola kot pogoj za uveljavitev kasko zavarovanja, kar pomeni, da noče povrniti materialne škode, ki jo je tak voznik povzročil na svojem vozilu. Kar se tiče postopka ugotavljanja odgovornosti za telesne poškodbe (nematerialna škoda), ki jih je v prometni nesreči utrpel vaš mož, veljajo določila Obligacijskega zakonika, po katerem se presoja tudi vprašanje odgovornosti za povzročeno škodo, na kar se nanaša vprašanje morebitne opitosti, ki v pri vašem možu ni bila prisotna, pri povzročitelju pa. V prieru, da bo sodišče ugotavljalo deljeno odgovornost za povzročitev škode glede na dejstvo, da nobeden izmed udeležencev ni vozil skladno s predpisi, bo vašemu možu prisodilo odškodnino v sorazmernem delu ugotovljene odgovornosti povzročitelja prometne nesreče in škode.
Lepo pozdravljeni!
Forum je zaprt za komentiranje.