Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti odšla bom stran

odšla bom stran

Imam izvenzakonskega partnerja, skupaj sva 12 let, imava 5letno hčerko. Živiva v skupni hiši že 6 let in polovico hiše je prepisal name z darilno pogodbo, v kateri pa točno piše, da je bila kupljena v skupni vezi in skupno obnovljena. Ker je partner do mene zelo žaljiv, nespoštljiv, me ne mara več, ne sodeluje pri nobenem delu in me psihično maltretira, sem se odločila, da ga zapustim. Pred kakšnim letom je tudi zbolel za psihično boleznijo in od takrat vsak dan jemlje antipsihotike. Življenje z njim je postalo nemogoče, vsakodnevno zmerjanje,..itd.
Zdaj me zanima, ali lahko kar odidem in mu kar po tel sporočim da sem odšla? Me v tem primeru lahko obtoži, da sem ugrabila hčerko? Ko sem mu omenila, da bom šla, je rekel ti kar pojdi, tam so vrata, ampak sama, dobila ne boš nič, ne deleža hiše, ne preživnine, ne otroka. Če bom kaj zahtevala, mi grozi, da me bo ubil. Sem precej prestrašena, ker ne vem česa je sposoben. Odšla bi začasno k staršem, potem pa bi videla kako bi nama določili stike. Nato bi si urejala življenje dalje. Iz napisanega me zanima, če lahko uresniči grožnje, da mi vse pobere? Mislim da ne. Skrbi me tudi za hčerko, ker je on zelo vzkipljiv, enkrat je dobre volje, čez sekundo pa prava živčna razvalina. Bi tak oče lahko dobil polno ali delno skrbništvo, ali samo določene stike, ali sploh nič? Kaj mi svetujete? Hvala za vse odgovore in vaše mnenje. Še to, oba sva zaposlena, ne pijeva ne kadiva,…se ne pretepava itd, tako da iz tega stališča bi lahko tudi on zahteval skrbništvo, bi bila njemu ovira njegova psihična bolezen? Jaz se hčeri nočem odpovedati, ker ona je meni vse na svetu.

V primeru nevzdržnih razmer seveda lahko odidete, vsekakor pa se čimprej oglasite na najbližjem Centru za socialno delo, kjer bodo z vama obema opravili svetovalni razgovor in vama skušali pomagati doseči sporazum glede varstva in vzgoje vajine hčerke. Če sporazuma ne bosta dosegla, bo treba zahtevati, da o tem odloči sodišče. Sodišče lahko pravico do stikov odvzame ali omeji samo, če je to potrebno zaradi varovanja otrokove koristi. Stiki niso v otrokovo korist, če pomenijo za otroka psihično obremenitev ali če se sicer z njimi ogroža njegov telesni ali duševni razvoj. Lahko se tudi določi, da se stiki izvršujejo pod nadzorom tretje osebe ali da se ne izvajajo z osebnim srečanjem in druženjem, ampak na drug način, če sicer ne bi bila zagotovljena otrokova korist.

Vajinega skupnega premoženja, vsaj glede nepremičnine, ki jo navajate, ne bo potrebno deliti v sodnem postopku, saj že imata določene deleže. V kolikor pa bi vaš partner vložil tožbo, s katero bi zahteval ugotovitev, da je njegov delež na nepremičnini večji, pa vam vsekakor svetujem odvetniško pomoč.

*********************************** EVA STROPNIK, univ. dipl. prav., Geovin, geodetske storitve in pravno svetovanje, V. Stropnik s.p., Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem.

Moja zgodba je podobna, le da se je zapletla situacija z delitvijo premoženja.
Pred 20 leti sva sedaj z že nekdanjim partnerjem prejela vsak polovico nepremičnin od njegovih staršev z darilno pogodbo. V času zakona sem veliko dela vlagala v posel s katerim sva nepremičnine vzdrževala. Pred enim letom pa sva se razvezala, zaradi moževe nezvestobe na mojo tožbo. Zaradi nasilnega vedenja sem ga zapustila in se odselila. Sedaj sem vložila zahtevek za delitev premoženja. Moja nekdanja tašča pa tožbo proti meni za vrnitev polovice premoženja s pomočjo svojega sina. Je upokojena in dobiva pokojnino, jaz pa zaradi nasilnega vedenja svojega partnerja trenutno brez zaposlitve, saj sem zaradi groženj prekinila z družinskim poslom. Kakšen je lahko epilog tega primera?

Pozdravljeni,

res je, da z razvezo zakonske zveze odpade podlaga sklenjene darilne pogodbe med vami in partnerjevimi starši, kar ima za posledico, da takšen posel preneha veljati in da lahko darovalec zahteva vrnitev darila. Po drugi strani pa lahko tudi vi zahtevate na sporni nepremičnini določen solastniški delež, ki ustreza višini denarnih sredstev, ki ste jih prispevali kritju stroškov za vzdrževanje te nepremičnine (oz. izplačilo v denarju).

Lep pozdrav!

*********************************** EVA STROPNIK, univ. dipl. prav., Geovin, geodetske storitve in pravno svetovanje, V. Stropnik s.p., Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close