Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek onesnažena mivka v več kot 20 vrtcih

onesnažena mivka v več kot 20 vrtcih

Tokrat si ga pa pihnila: “tudi tokrat, ko VEMO, ni treba ukrepat, ker je itak brez veze” – pa kje za vraga pobiraš take?? Ukrepat je treba, ja. Ampak ne z jezikom, kot ve, pač pa dejansko. Nekdo bi definitivno moral leteti s svojega stolčka zaradi tega, pa ne bo, ker tiste, ki vam je “toliko do tega, da se kaj naredi”, ne boste/bodo naredile ničesar. V bistvu vam gre najbolj za to, da vam tukaj na forumu ploskajo, kako dobro ste stvari povedale in kako prav imate. Virtualna resničnost vam je čisto dovolj.

In zakaj naj bi po tvoje frca morala zadeve organizirati, če ste najbolj glasne Skrbna&company? Tako zelo vas skrbi za varnost otrok, ampak več kot tukaj popljuvati tiste, ki so zadeve nabavljali in tiste, ki so prodajali, pa itak ne zmorete. Kaj torej priporočaš, kaj sporočaš, razen tega kar vsi vemo: da je nekdo tukaj v resnici zamočil? Kaj naj bi po tvoje naredili? Odprli še en post na to temo? Kaj???? Aja, nič. Ker shodi in demonstracije so itak brezvezne, saj ovce ne vedo niti zakaj so prišle. Izpisati otroka iz vrtca niti ne, ker je to skoraj nemogoče.

Praviš, da si se z imenom in priimkom borila s pediatri ipd. Jasno, za svojega otroka. In? Jaz bi se tudi, če bi mi skoraj umrl pri cepljenju. Kakšne zveze ima to z drugimi stvarmi in z zadevami, ki te neposredno ne zadevajo? S tole mivko npr.? Ja, če bi bil moj otrok zastrupljen, bi prav gotovo z imenom in priimkom šla v boj – pa tudi če z mlini na veter. Ne bi bilo prvič. Ampak ne prek foruma.

Ne vem, kaj tako groznega je frca povedala, da te je tako vrglo s tira in da opletaš s takimi. Jaz sem jo razumela samo takole: “Nesmiselno je samo tukaj govoriti o stvareh, ampak bi bilo treba kaj resnično narediti. ” A se s tem ne strinjaš? A je to tako težko razumeti? Ne vem no….

Ampak res, 20 žensk se zgraža nad tem, kaj se je zgodilo in kako se je to moglo zgoditi, se najde ena, ki reče, da nima smisla samo govoriti, ampak naj kaj naredijo v zvezi s tem in potem jo vse popljuvajo, kako si upa kaj takega predlagati in zakaj sama ne organizira česa. HALOOOOOO!!!

Mah, saj nima smisla.

V glavnem, jaz organiziram za soboto shod v Ljubljani na Kotnikovi pred Ministrstvom za šolstvo in šport. Torej, koliko vas pride? Prosim!

Pa na Biotehnični fakulteti se pozanimajte kakšno hrano nam prodajajo Špar,Lidl,pa Hofer,pa Leclerc,pa tudi Mercator,da ne boste mislili,da se prehranjujete odlično.S to mivko bi pa morala pa kakšna oseba tudi odgovarjati.pa ne na koncu verige,ampak na začetku.Če grem jaz nabavit nekaj,kar koristi več ljudi pričakujem,da bom dobila zdravstveno in ne vem še kaj neoporečno.Tudi ministrstva imajo prste zraven- pa ne samo šolsko,najprej min,za gospodarstvo;za okolje in prostor in seveda najnujnejše zdravstveno.

Citiral bom samo mnenje nekoga na strani rtvslo, ki za razliko od popenjenih ptičjegripnih paničark in nepismenih novinarjev očitno vsaj malo ve, kaj govori.

D.D. Mnenja sem, da je zadnji čas, da se pri polemiki o mivki malo umiri žogo in napiše tudi o tem kaj sploh mivka je in iz česa je proizvedena in v kolikšni meri je resnično strupena, zato upam, da ta komentar ne bo ostal smo na tej strani temveč bo uporabljen pri pravi oceni »strupenosti – škodljivega vpliva« mežiške mivke.
Iz česa je proizvedena:
Mivko in druge gradbene materiale v Žerjavu proizvajajo tako, da drobijo in meljejo rudniško jalovino, ki je vzporeden produkt izkopa več sto km rudniških rovov pod Peco in milijone ton svinčeve ter cinkove rude, ki je odložen na jaloviščih.
Ta jalovina je lahko zelo koristno uporabljena (ni kar tako en odpad) in bi bil velik greh, če je nebi uporabili v gradbeništvu, saj se s tem varuje narava, ko ni potrebe po odpiranju novih kamnolomov in še nekaj delovnih mest daje.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Strupenost mivke:
V mivki, ki je mleta naravna kamenina je svinec v glavnem kot mineral Galenit, ki je kemično svinčev sulfid (PbS). Svinčev sulfid je zelo obstojna spojina ter praktično netopen, zato se ob slučajnem zaužitju v telesu (želodcu) ne raztopi in ne preide v kri, telo ne zastruplja s svincem, zapusti ga, kod druge neprebavljive balastne snovi.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
V nasprotju s sulfidom so pa kovinski svinec, svinčevi hlapi, svinec v prahu, svinčevi oksidi (PbO – svinčeva glajenka, PbO2, in Pb2O3 – minij) topni in pri zaužitju iz želodca preidejo v kri ter zastrupljajo telo.
Naštetih snovi pa ni v naravi kot naravnih snovi temveč so produkt metalurške proizvodnje in predelave svinca. V naravi so kot posledica onesnaževanja okolja pri proizvodnji, nevestnega ravnanja z njimi pri uporabi, nestrokovne ali neprimerne uporabe itd.
Zaradi tega so onesnažena območja okrog metalurških obratov (npr. Gornja Mežiška dolina – svinec, kadmij-, Celjska kotlina –cink, svinec, kadmij- , železarn itd.)

Da galenit (in tudi sulfidi drugih kovin v svinčevo cinkovi rudi) ni nevaren za zastrupitev s svincem – saturnizem – kaže tudi dejstvo, da nikjer ni zabeleženo ali poznano, da bi se v vsej zgodovini kopanja svinčeve rude s svincem zastrupil kakšen rudar ali delavec pri predelavi rude v koncentrat – separiranju in to ne samo v Mežici temveč v drugih svinčevo cinkovih rudnikih, katerih poznam kar nekaj.
Pri Rudniku Mežica je bila v preteklosti, ko je bilo v topilnici (pri metalurški proizvodnji in predelavi) še mnogo zastrupitev s svincem, praksa, do so zastrupljene delavce poslali za nekaj časa (nekaj tednov ali mesecev) na delo v jamo, da se je njihovo telo očistilo od svinca.

Zapisano kaže, da mivka ni nevarna za zastrupitev s svincem in kadmijem in si ne zasluži takšne negativne polemike, čeprav tudi jaz menim, da ni primerna za otroška igrišča, je pa odličen gradbeni material.

Odgovori na obelodanjen problem so bili: “pretiravaš, paničariš, še 1000 drugih stvari je strupenih, najdi si pomoč psihiatra” in podobni nesmisli. Koliko podpore bo dobil/a tisti, ki bo šel organizirat en konkreten protest, je razvidno iz tukajšnjih odmevov. Zbralo se bo mogoče pol staršev otrok, ki so v “kontaminiranih” vrtcih, druge pol jih ne bo, ker se bojijo ne-vem-česa-že, enih par jih ne bo, ker jim niti ni mar, ostane morda 800-1000 ljudi +/- kak entuzijast (sem se štejem sama). Zgodilo se bo – kaj? Drobna novička v Odmevih in v Črni kroniki v časopisu. Pri tako mlačnem odmevu čisto nič več. Edino s podporo medijev se bo mogoče zgodilo, da bo dejankso kdo odgovorjal. Mogoče.

K zgornjemu “pojasnilu” pa samo tole: kar pomnim, so nas na Jesenicah prepričevali, da tiste tone izpustov niso strupene, da se samo grdo vidijo, da ne škodujejo nikomur bla bla bla. Mežakla je počasi in zagotovo umirala-od samega zdravja. Dokončno se je obrasla in ozelenela zadnja leta, 15-20 let po tem, ko “fabrke” ni več, z njenim propadom pa tudi ni več ton rdečega (in drugih barv) prahu -in to kljub avtocesti, ki se zdaj zajeda vanjo. Proizvodne delavce, npr. plavžarje, martinarje, ki so bili dnevno stiku z raznimi težkimi kovinami in so dočakali 70 let, lahko prešteješ, tako malo jih je. Večina jih je pomrla med 50. in 60. letom, velika večina za rakom. Ista slika je v Idriji z bivšimi rudarji. 60 let je redko kdo učakal. Na Koroški Beli, kjer imajo zdaj jeklarno, je tudi vse OK, samo vrtovi in sadovnjaki so strupeni. Toliko jaz verjamem tem uradnim poročilom.

Upam, da bodo mediji vztrajali na tem in da bo res s trani prizadetih staršev organizran protest. Pa hvala tistemu, ki me je prištel med najbolj glasne, mi je v čast.

Sindikalna shoda, kjer sem bila jaz zraven, sta bila – eden v ponedeljek, drugi pa v sredo in četrtek, 2 dneva, v 90-tih letih.

Veš kaj, tole Kukovo bi jaz nekam brcnila. 🙂 Če bi jim šlo za varnost bi že prej študirali KAJ bodo kupili. Vsekakor upam, da je mivka OK. Našega vrtca (zaenkrat) ni na spisku – ne starega, ne novega, pa se zdaj vseeno ne zadržujejo v mivki (no, ubistvu že od jeseni ne več).

LP

----------------------------------------------------------------------------------------------- Naučil sem se, da nihče ni popoln dokler se ne zaljubiš vanj. (Andy Rooney) ------------------------------------------------------- Slovenec ti odpusti vse, samo uspeha ne! :)

Če hočete zares kaj pametnega napraviti za svoje otroke, vam ne bodo nič pomagali protesti in zborovanja.

Lepo poberite iz vsakega od peskovnikov nekaj pesti mivke in si preskrbite, magari plačajte neodvisno analizo, pa ne samo vsebnosti svinca, ampak tudi vrsto kemične svinčeve spojine. Najdite si tudi kemika, metalurga ali medicinca dela, ki se bo spoznal na toksičnost. Če se izkaže, da imate prav, se bo gotovo zelo hitro našel tudi pravnik, ki vas bo pripravljen zastopati. Vsaka podobnost s filmom Erin Brockovich je vse prej kot naključna.

Nasvet je zgolj dobronameren. Od histeričnega blebetanja namreč ne bo prav nobene koristi.

New Report

Close