Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Osebni finančni plan

Osebni finančni plan

Veliko koristnih nasvetov in razmišljan. Moram tole malce razmisliti.
Načeloma se drži, da pač mora biti vedno nekaj na računu pa, da recimo avto kupim z gotovino, ne na kredit pa, da tudi drugih kreditov nimam. Kredit smatram, ko je res nekaj nujnega ali pa recimo za stanovanje. Drugače pa ne. Avto pač prvo šparam, potem kupim.

Je pa fajn malce bolj te zareve razdelat kot ste eni napisali. Tako, da moram malce prevetrit moje finance.

Eni pravite, da če lahko plačujem najemnino, bi lahko tudi obrok kredita za nakup stanovanja. To je sicer res. AMpak jaz sem se v zadnjih dveh letih 5x selila. Vsakič sem dobila službo za par mesecev in sem se preselila.
Tako, da nakup, ko bom imela neko ok službo, da bom tam dalj časa. Itak so pa zdaj cene nepremičnin hudo visoke.

Ravno zaradi inflacije so me hoteli prpričati da je zlato pravilna odločitev.
Ampak po moji kmečki logiki sem imela 5 let nazaj 110 e v denarnici danes će prodam bi jih bilo pa 94. s tem da naj bi zraslo za 34{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}!
5 let nazaj pa sem tudi za 110 e lahko kupila več recimo v trgovini z živili kot danes za 94- bistveno več.
No saj tista ploščica čaka nekje posprvljena tako kot bi prstan uhani ali verižica s to razliko da če bo kdaj panika jo še vedno lažje prodam kot kaj drugega iz zlata.

Ja, ploščico lahko prodaš.
Zlatnina pa je ni kaj veliko vredna. So mi včasih govorili, da kako je zlatnina fajn, da to pa ne izgubi vrednosti pa tako naprej.
Potem pa sem se enkrat odločila, da prodam zlatnino, ker imam tega polno pa nikoli ne uporabljam in sem stehtala, preračunala in ugotovila, da izjemno malo dobim. Tako, da nisem še prodala. Vse odkupijo kot lomljeno zlato in komaj kaj dobiš.

Hvala za tole.
Jaz namreč ravno o zlatu razmišljala. Pojma nisem imela, da so take ogromne razlike.
[/quote]

Prvo kot prvo.

Pri zlatu se nikolo ne kupuje ploščic, ki so manjše od ene unče 31.1g, ker je razlika v nakupni in odkupni ceni prevelika, pri unčni ploščici pa je zelo majhna razlika.

In drugič.

Zlato se ne kupuje v Zlatarni Celje, ampak se ga kupuje v Moro, kjer imajo nižje nakupne in višje odkupne cene kot v Zlatarni Celje.

Jaz tudi menim, da je treba finance gledat individualno.
Npr pri meni ni šans, da si zjutraj skuham kavo. Zjutraj želim, da mi kavo skuhajo drugi in mi ni problem dati 40eur na mesec.
Zlahka se odpovem vsem dopustom, ker najraje vrtnarija in hodim na sprehodi in kolo. Dobim napad panike, če moram spati v drugi postelji. Torej prišparam vsako leto najmanj cel regres.
Trenutno imam našparanih xy evrov, drugo leto bom pa še xy v minusi/kreditu, ker bomo v bajti naredili dve ogromni investiciji (streha, fasada, vrata garaže). Glede na predračunu sem prekratka CC. 3000 evrov (to bo kredit).
Avto moram imeti dokaj ok, saj se vsak dan vozim 130km v šlužbo v eno smer, zato imam tudi kasko. Moj družinski član ima avto za 2000 EUR, ker se vozi 10km.
In tako naprej.
Zato je treba finance obravnavati individualno, saj imajo ljudje različno št otrok, različno starih, svojo/najemno nepremičnino,službo pred nosom/kilometre stran, možnost javnega prevoza/ali ne, bolezni/diete ali ne,vrt,njivo ali stanovanje brez balkona, si v službi v uniformi ali moraš sam skrbeti za poslovni Look,….
Zato pač eni preživijo z 900evri eni pa imajo 1500 premalo, nekateri pa tudi 3000.

Jaz se drzim pravila, da avto ni vecje vrednosti od enoletne place in da je kupljen na gotovino, kredit ali najemnina za stanovanje nekje 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} place, ostati na racunu vsak mesec vsaj 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} place, za hude case imati vsaj 6 plac na strani. Izogibati se je treba raznemu obrocnemu nakupovanju, se raje stisne par mesecev in se potem kupi z gotovino.

Prvo kot prvo.

Pri zlatu se nikolo ne kupuje ploščic, ki so manjše od ene unče 31.1g, ker je razlika v nakupni in odkupni ceni prevelika, pri unčni ploščici pa je zelo majhna razlika.

In drugič.

Zlato se ne kupuje v Zlatarni Celje, ampak se ga kupuje v Moro, kjer imajo nižje nakupne in višje odkupne cene kot v Zlatarni Celje.
[/quote]

Hvala za konkreten nasvet :).

Tole se mi zdi odlično razmišljanje.
Edino tole s stanovanjem bo pa pri meni težka. Mi je želja, da to udejanim. Upam, da uspem.
Se pa strinjam, da če se le da, brez kreditov. Avto ravno kupujem in bo manjk kot letna plača pa z gotovino :).

Prvo kot prvo.

Pri zlatu se nikolo ne kupuje ploščic, ki so manjše od ene unče 31.1g, ker je razlika v nakupni in odkupni ceni prevelika, pri unčni ploščici pa je zelo majhna razlika.

In drugič.

Zlato se ne kupuje v Zlatarni Celje, ampak se ga kupuje v Moro, kjer imajo nižje nakupne in višje odkupne cene kot v Zlatarni Celje.
[/quote]

OK zlato se ne kupuje v zlatarni celje, Ampak imaš bom za 100 e in v pol leta ne najdeš nič kar ti je všeč ker pač ne nosiš zlatnine? Kupiš ploščico? Ali kupiš prstan? oboje bo stalo nekje v omari?

Glede na tvoja leta, prihodke in dejstvo da šele razmišljaš o nakupu stanovanja, je verjetno najbolj pametno da ga kupiš in čim prej odplačaš. Ne razmišljaj o drugih zadevah. Imej par plač na strani za vsak slučaj, ostalo pa v odplačilo kredita. Da boš pred penzijo odplačala. Pri takih dohodkih kaj dosti več verjetno ne moreš narest.

Veš zadnji dve leti sem se 5x selila. Vsakič služba za par mesecev. če si v najemu to pač gre. Če imaš lastno stanovanje pa je težko vsake par mesecev stanovanje prodajat in se selit.
Tako, da zaenkrat še ne miselim nabavit. Pa sedaj si itak cene hudo visoke.
Stanovanje je sicer varovalka, da na stara leta ne pristaneš pod mostom.
Je pa tudi cokla, ko se hočeš seliti zaradi službe.
Če si v najemu, najdeš drugo službo 300 km stran in se pač preseliš.

Do penzije imam še več kot 25 let :(. Tam pri 70ih nekje.

New Report

Close