Najdi forum

Splash Forum Arhiv Delovno pravo in zaposlitev Osebno dopolnilno delo

Osebno dopolnilno delo

Pozdravljeni!
Zanima me kaj je s tem dopolnilnim delom, a je res tako enostavno da greš in se samo prijaviš na upravno enoto, kakšno delo bi opravljal? Ker jaz bi si odprla kot dopolnilno delo varstvo otrok, pa me zanima če tu ni nikakršnih drugih birokracij, kakšna inšpekcija ali kdorkoli drug ki te potem preganja z vprašanji kaj pa kako itd?
In sicer bi imela v varstvu samo enega otroka, zato me zanima kako to poteka s tem dopolnilnim varstvom. Ker varovanje otrok le ni tako enostavno?
Hvala za odgovore in razumevanje 😉

Lp

Pozdravljeni,

Za osebno dopolnilno delo šteje opravljanje del, določenih v prvem in tretjem odstavku 12. člena Zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1). Seznam del, ki štejejo za tako delo, je prilogi 1 k Pravilniku o osebnem dopolnilnem delu. Med drugim je na njem tudi občasno varstvo otrok.
Priglasitev osebnega dopolnilnega dela posameznik opravi prek spletnega portala AJPES z uporabo kvalificiranega digitalnega potrdila ali osebno na upravni enoti, ki zanj priglasitev opravi prek spletnega portala AJPES.
Ob priglasitvi je treba navesti:
– osebno ime in naslov,
– davčno številko,
– dela, ki jih bo oseba opravljala kot osebno dopolnilno delo,
– kontaktni podatek (telefonska št. ali e-naslov)
Delo lahko začne opravljati od dneva priglasitve osebnega dopolnilnega dela, lahko pa se določi tudi poznejši datum začetka opravljanja.
O priglasitvi je posameznik s strani AJPES obveščen z obvestilom, ki ga prejme po e-pošti oz. mu obvestilo natisne upravna enota (če je ta zanj opravila priglasitev).
Seznam posameznikov, ki opravljajo osebno dopolnilno delo, je javen.

Posameznik mora FURS-u po preteku polletnega obdobja predložiti poročilo o doseženem prihodku iz naslova osebnega dopolnilnega dela in sicer na obrazcu, ki je priloga Pravilnika o osebnem dopolnilnem delu (priloga 2). Poročilo mora posameznik predložiti najpozneje do 10. julija tekočega koledarskega leta za prvo polletje oziroma do 10. januarja v naslednjem koledarskem letu za drugo polletje preteklega koledarskega leta.
Polletni prihodek je omejen in sicer ne sme presegati treh povprečnih mesečnih neto plač v Republiki Sloveniji v preteklem koledarskem letu.
Posameznik, ki opravlja tovrstno delo, mora za to izdajati tudi račune in sicer vsakokrat najmanj v dveh izvodih, od katerih kupec prejme en izvod.

Pomembno je vedeti tudi, da lahko posameznik opravlja osebno dopolnilno delo le na podlagi vrednotnice, ki se glasi na njegovo ime.
Cena vrednotnice je 9,00 EUR in z njo se posamezniku, ki opravlja osebno dopolnilno delo, plača prispevke za socialno varnost. Vrednotnica velja za en koledarski mesec in mora biti pridobljena najkasneje pred začetkom opravljanja dela. V primeru manjših del, tudi varstva otrok, mora vrednotnico naročiti naročnik osebnega dopolnilnega dela in sicer jo pridobi z vložitvijo zahtevka za pridobitev vrednotnice, bodisi preko e-uprave bodisi osebno na upravni enoti.

Pred samim nastopom dela je priporočljivo, da se z naročnikom sklene pogodba o opravljanju osebnega dopolnilnega dela.

Za nadaljnje informacije smo vam na voljo na: [email protected].

Lep pozdrav,
LEGAS Kranj

Ali mogoče kdo ve, kako je z izdajo računa podetjem? Ga lahko sploh izdaš, če imaš registrirano ODD, oni ti pa plačajo prek TRR?

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close