Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pa še stroški v hiši in “stroški” najstnikov

Pa še stroški v hiši in “stroški” najstnikov

Štipendija na faxu 200 evrov plus žepnina 100 evrov . Stanovanje in hrana doma – gratis

Ah dej nehi no, mamo toplotno črpalko že zelo dolgo pri hiši.

Sušilni stroj suši brez likanja vsak. Tudi program ima lažje likanje… Kar je dejstvo je dejstvo, da ni vse vedno v denarju. Je pa pozitiva, če ti je enostavno dovolj to da si človek s tem dušo opere, če lahko pokaže da ima top stroje. Meni do tega ni, preračunam kaj je meni optimalno. Ne bom pa seveda sedaj govorila drugim tega, dejstva in številke so pa dejstva. Tud če plačuješ pri Geni, ne moreš imet tako majhne porabe, pa ti povem zakaj:

Ker imam zelo dobro prijateljico, ki živi v bloku in imajo vse stroje na A ali A+ in zraven tudi bojler za vodo za 80 litrov (65 kvadratov) in ne pridejo z elektriko pod 65€ mesečno. Tud če pere samo za vikende in suši samo za vikende in pomivalni stroj dela samo za vikende ne more priti pod 65€. Kar ti govoriš ne gre v računico, sploh pa ne pri tem kar sama govoriš – 4 sobe itd… To kar si povedala gre v račun za malo hiško – vikendico ki je prirejena za bivanje – verjetno 40 kvadratov max.[/quote]
Ne vem, od kje ima tvoja prijateljica tako veliko porabo, ampak pri nas imamo v bloku se 15 m2 vec kot ona, smo stirje, stroji laufajo vsak dan vsi po vrsti, tudi kuhamo na elektriko, imamo 2 klimi in ogromen bojler, pa placujemo pod 50 evrov elektrike na mesec. Ogrevamo se na plin. Ker je stavba renovirana, placujemo tudi za kurjavo zanemarljivo malo.

To kar navaja avtorica prvega posta-pod vprašanjem-dejansko DRŽI, če gre za nizkoenergijsko ali pasivno gradnjo. Mi imamo nizkoenergijsko hišo, ogrevanje s toplotno črpalko (zemlja-voda), vse aparate z A++ in na LETO porabimo za ogrevanje hiše (200 kv), vse stroje, ogrevanje vode, kuhanje, peko… za okrog 700e elektrike (drugega vira energije ni, ni nič na drva/olje/plin. Hiša se ogreva s pomočjo sonca (pasivno ogrevanje in tudi pasivno ohlajanje pozimi), pozimi samo v ekstremnem mrazu toplotna črpalka preklopi na dogrevanje z elektriko. In to je to. Že par let zapovrstjo… je pa kolektorjev v zemlji ogromno (površina cca 600 kv.m), v hiši ni radiatorjev, samo talno gretje.


No, končno ena,ki celo ve, da gre tudi tako. Mi imamo kamin, ampak ga zakurimo samo ko je vsaj 5-, še raje 10- nekaj dni, ker je drugače čisto prevroče.
Ampak vse to težko razložiš. Ljudje ne verjamejo. Tudi prav!
Mi nismo gradili zelo nizkoenergijske (ni pasivna, ker imamo en detal, ki ne spada v pasivno, ampak se mu nsimo želeli odreči) zato, da bi se “afnali”, dokazovali drugim, govorili, koliko dejansko privarčujemo. Vložek je bil velik. Ampak nam je strašno pomembno dejstvo, da bi lahko tudi ob npr. zelo skromni plači lahko plačevali položnice. Da nam strošek elektrike ali ogrevanja ne predstavlja tako pomembnega {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} propračuna, kot v prejšnji hiši, ki je bila ogrevana s kurilnim oljem, slabo izolirana,….

Ja, saj nam tudi še vedno marsikdo ne verjame. Pa kako je možno, da je tako toplo, pa ni radiatorjev in podobno… Ko smo bili v fazi gradnje so nas vsi prepričevali da naj nujno vgradimo še peč na olje…za vsak slučaj in podobno. In da je teorija nekaj, praksa pa drugo in da so teoretični stroški porabe prenizki… Pa ni tako. Sedaj smo par let v hiši in je povprečje še vedno tako. Stroške bi se verjetno dalo še znižat, ampak se s tem niti ne ukvarjamo. Pred časom smo menjali distributerja in sedaj sporočamo stanje števca mesečno.

New Report

Close