Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek PES-BLOK

PES-BLOK

Ko tvoje sonce noč in dan vrešči in cepeta, je pa seveda vse ok. In sploh piši svoje pravljice svojemu soncu. Mir mora biti od22. do6. ure in nič več.

Pri nas je en sosed nabavil psa – mladiča.

V začetku ga je imel ves čas na ‘špagci’, ko je bil z njim pred blokom.
Vse sosede nas je seznanil z njim, da smo ga pobožali, mu dali kakšen priboljšek (nam ga je on hitro na skrivaj stisnil v roke :-)).
Zdaj vedno, ko se srečamo, kuža veselo maha z repkom in se nič ne zakaja v nas.

Z ene in druge strani letijo same prijazne besede: “Oooo, poglej kdo gre!”, ali pa “Ja Runo, priden Runo!”

In zdaj smo vsi zadovoljni. Tisto minuto, ko se vidimo pa res ni težko biti prijazen in podarit nasmeh.
Žival to čuti. Seveda pa ste tako lep vzgled tudi svojim otrokom.

Točno tako. Žival čuti. In če se v koga zaganja, že dobro ve zakaj. Sicer pa vsak človek v odnosu do živali pokaže svoj značaj.

privezan + nagobčnik

še boljši pa je bejzbol kij
za po lasnikovi betici … saj samo treniraš udarec on/a pa je tam čisto po svoji volji – kot on pelje psa ven

Ni čisto tako. Bo kar treba imet povodec, tisti nadzor, ki naj bi ga lastniki imeli, itak vidimo, kako je.
In sicer:

Skrbnik psa mora na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu, nevarni pa morajo biti na povodcu in opremljeni z nagobčnikom. Če lastnik oziroma skrbnik na javnem kraju nima psa na povodcu, je predpisana globa v višini 200 evrov.

Torej Zakon o zaščiti živali (Uradni list RS 38/13-UPB) v 11. Členu določa, da mora na javnem mestu skrbnik psa zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu, kar pa glede na določilo 42. člena Zakona nadzirajo policisti in občinski redarji.

Točno tako. In to 5 mesečni mladič. Oni osebki so res popolnoma brez čuta za živali.
Ampak jaz bom prvič, ko bo en sonček nameril vame s plastično pištolo, poklicala policijo. Zdaj pa res, dovolj imam te nevzgojene mularije in njihovih debilnih staršev.[/quote]

In kaj potem, če ima 5 mesecev? Aja, zato pa je toliko nevzgojenih cuckov, ker čakate, da pes odraste, potem pa se tolčete po glavi, ko imate probleme.
Imam 3 pse in se nimam za sovražnico psov. Ampak ne dovolim ne svojim psom in ne ostalim, da bi skakali po meni. Pa me čisto nič ne zanima ali ima pes 2 meseca ali pa 15 let.

pes na povodcu + nagobčnik drugim ljudem daje občutek, da je pes pod kontrolo in lastnik/vodnik odgovoren/a.
Ker ljudje ne poznamo ne lastnika / vodnika – in ne psa – jima ne zaupamo.

primer dobre prakse

Potreben je trud, delo, znanje, vztrajnost, predanost..

https://www.youtube.com/watch?v=QWXZmTctITk

Ni stvar pripomočkov

https://www.youtube.com/watch?v=zYbABa564nY

Sem nekje slišala, da takšne težave najbolj zaležejo in 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} pomagajo vabe za miši in podgane. Pa vaba za polže tudi.

Vsi, ki smo kadarkoli šolali pse vemo, da je delo na poligonu nekaj povsem drugega kot bivanje in sobivanje psa v nekem okolju. No, vsaj morali bi se tega zavedati.

Pa še en o kontroli. Sam sicer ne bi nikoli izpostavil svojega psa takemu stresu,,,,

https://www.youtube.com/watch?v=jGMQ–jWhcU

že desetletje nazaj me je ugriznil sosedov pes. scenarij kot ponavadi: saj ti ne bo nič naredil…slišano milijonkrat oz, vedno ko se je zaganjal vame in sem prosila če ga pokliče k sebi ali da na vrvico. in ker so živali pametnejše od človeka, je pes verjetno čutil mojo stisko in strah in enkrat me je pač pogrizel. brazgotina je ostala, še bolj pa strah. ko mi sedaj kdo reče – saj ti ne bo nič naredil, samo zdvignem hlačnico in pokažem, kaj lahko storijo psi, ki po mnenju lastnikov niso nevarni.

a “domačih nalog” s psom pa nisi delala?
ko sem še jaz hodil s psom v “šolo” smo imeli tudi domače naloge za ponavljanje dela s psi.
In ja – v “pasjo” šolo hodimo ljudje, da nam povedo kaj psi znajo, obvladajo, kaj so.
Pes se v šoli ničesar na nauči. Vse kar je samo prilagodi ukazom vodnika

a “domačih nalog” s psom pa nisi delala?
ko sem še jaz hodil s psom v “šolo” smo imeli tudi domače naloge za ponavljanje dela s psi.
In ja – v “pasjo” šolo hodimo ljudje, da nam povedo kaj psi znajo, obvladajo, kaj so.
Pes se v šoli ničesar na nauči. Vse kar je samo prilagodi ukazom vodnika[/quote]

Seveda sem jih, drugače tudi šola ne bi šla :p
Še vedno pa je delo na poligonu ali tekmi npr. nekaj povsem drugega kot pes v nekem okolju oz. vsakdanu. Eni se tega zavedajo. Drugi imajo pse z uspehi na tekmovanjih in v vsakdanjem življenju z njimi ornk probleme. Govorim o psih oz. delu s psi, kot jih vidimo na zgornjih posnetkih.


to bo ja … odlično si se opredelila — brez sebe, vsaj prve osebe množine.
Vse jasno ☺

a “domačih nalog” s psom pa nisi delala?
ko sem še jaz hodil s psom v “šolo” smo imeli tudi domače naloge za ponavljanje dela s psi.
In ja – v “pasjo” šolo hodimo ljudje, da nam povedo kaj psi znajo, obvladajo, kaj so.
Pes se v šoli ničesar na nauči. Vse kar je samo prilagodi ukazom vodnika[/quote]

Seveda sem jih, drugače tudi šola ne bi šla :p
Še vedno pa je delo na poligonu ali tekmi npr. nekaj povsem drugega kot pes v nekem okolju oz. vsakdanu. Eni se tega zavedajo. Drugi imajo pse z uspehi na tekmovanjih in v vsakdanjem življenju z njimi ornk probleme. Govorim o psih oz. delu s psi, kot jih vidimo na zgornjih posnetkih.[/quote]

Seveda je poligon nekaj drugega kot reala. A za nekatere se kontrola začne in konča pri povodcu. Jaz pa mislim da če vodnik ne zmore obvladati psa brez povodca ga tudi na povodcu ne bo.


bistvo povodca v urbanem in sploh kjerkoli so ljudje je v tem, da vodnik drugim izkazuje, da je pes pod kontrolo (kar sicer ni nujno, ker dostikrat psi vodijo ljudi naokoli) – in je vsaj nekako vidno, zgleda tako, da pes ne bo svojeglav in napadal ljudi


bistvo povodca v urbanem in sploh kjerkoli so ljudje je v tem, da vodnik drugim izkazuje, da je pes pod kontrolo (kar sicer ni nujno, ker dostikrat psi vodijo ljudi naokoli) – in je vsaj nekako vidno, zgleda tako, da pes ne bo svojeglav in napadal ljudi[/quote]

Jaz bi raje da to ni samo zunanji videz. Povodec ne more biti nadomestek vzgoje, konec koncev je marsikateri pes močnejši od lastnika in ga ta samo s fizično silo ne more nadzorovati. Vse skupaj pa se seveda začne že pri izbiri mladiča ki bi imel izkušnjam in življenjskemu stilu lastnika primeren značaj…

Ne bom sodila ampak upam, da se vsaj za pasja bitja izteče tako kot je najbolj prav.

Mladiči stanejo. Konkretno. Imamo tudi mi psičko in priznam, da se nam je zgodil ups. Sosedov pes je razgrizel ograjo (lesena). Naša psička je bila na vrtu.. jaz sicer na terasi. Ampak ko mi je uspelo ugotoviti kaj se dogaja je bilo že prepozno. Še danes imam slabo vest zaradi tega, je pa bilo za mladiče poskrbljeno, vsi so bili veterinarsko pregledani, čipirani. Oddajala sem jih sicer sama in za vseh 5 mladičev krila stroške sterilizacije oz. kastracije (pri starosti 6 mesecev). Sedaj je sterilizirana tudi naša psička. Sedaj je naš podmladek star dobra 3 leta… in k sreči vsi zravi in v dobrih domovih

Zelo lepo od tebe, ampak najbrž si zgrešila temo, verjetno si nameravala to objaviti v temi o psih v garsonjeri.


bistvo povodca v urbanem in sploh kjerkoli so ljudje je v tem, da vodnik drugim izkazuje, da je pes pod kontrolo (kar sicer ni nujno, ker dostikrat psi vodijo ljudi naokoli) – in je vsaj nekako vidno, zgleda tako, da pes ne bo svojeglav in napadal ljudi[/quote]

Nekatere pse dejansko s povodcem lahko fizično obvladaš, velike večine pa ne. Tudi tistih ne, za katere bi večina mislila, da je to mogoče. Dejastvo pa je, da uporaba povodca tudi psu daje nek določen signal, čeprav bi te lahko odšlepal za sabo glih kamorkoli bi hotel. In ja, vem, kaj govorim, ker mastina drugače ne bi nikoli mogla nikamor peljat, pa sem povodec dejansko držala samo obešen na mezinec.

Malo si zamisli, kaj bo, ko bo mimo tvojega kužeka prijaznega, ki starim gospem nič ne naredi, pritekel še en spuščen, ki morda ni iz vašega bloka, je od nekoga, ki v vaše naselje na zelenico vozi sprehajat in praznit svojega psa( na tuje, ne na svoje 🙂 In ko bo ta pes zahopsal na tvojega neprivezančka, manjšega od sebe, kot plen… To bo veselo.

Imam psa – vedno privezanega, kjerkoli sva – in mi gre najbolj na živce, ko na zelenicah lastniki spuščajo svoje pse- potem ga pa odpoklicat ne more, pes pikira na mojega psa, privezanega, moj pes se usede ob moji nogi, a z naježenim hrbtom, z gremebnom dlake, ker čuva mene in sebe, se usede, jaz se pa zaderem na unga cucka, da ga v galopu sutavim: Mrš, kje je maš gospodarja!”, da ga ustavim. Pes namreč svojega gospodarja ne upošteva – ker tisti taspuščeni ni naučen odpoklica, ker ni pravilno šolan ali pa sploh ni šolan v scializaciji z drugimi psi…. In potem gospodar blabablabla-pa mu rečem, da naslednjič bo fotka padla, pa samo še na policijo – pa še vprašanje, če lahko pridem srat peljat svojega psa na njegovo zelenico. Od takrat ga ni več. So pa drugi… spuščenci – ki “kao” so pridni corti, mazi – -ja, do ljudi, do drugih psov na vrvicah pa preveč samozavestni, vsiljivi in pogumni – to moraš razumet!

še nekaj za primerjavo. Živimo v naselju hiš. En sosed vedno na sprehod vozi svojega psa na vrvici, tudi ob kolesu, pes poslšen, šola, uboga nakretnje, nikoli problem, nikoli se ne giblje zunaj drugače, kot z lastnikom privezan, lepo ob nogi. V istem naselju jetudi pes, maltežan. Ima tako narejeno, da lahko pod ograjo zvizne ven in se stepa naokoli, hodi srat ven na sosedske zelenice, da ni treba za njim posrpavljat, gospodarji ga redko peljejo ven, je v atriju neprestano, ga ven butnejo, da je mir pred njim tudi koje zunaj minus čez dan in čaka, da pridejo domov…… Zgodilo se je, da ko je sosed s tem opisanim privezanim psom prišel ven, je ta maltežan pripilil izpod svoje ograje, ga prišel izzivat (!), se zaganjal vanj in odmaknil, nato skočil hrbet psa in ga popadel hotel zgrabiti za vrat. Meni nič tebi nič. Gispodar je otresel dol s svojega pas maltežana ga sunil v rit in poklical gospodarja, naj pride po psa….. Je pa ta tamali maltežan en nevzgojeni otesanec -isto, kot njegovi gospodarji. Psi so ogledalo svojih gospodarjev. Žalostno pa je, da imajo nekateri tudi pse, ki jim z leti postanejo odveč, ker imajo preveč problemov sami s seboj, svojimi partnerji in svojim potomci. Uide z vajeti – vse.

Hja, najboljše je pa, ko te potem, ko napizdiš lastnika, naj ima svojega cucka na štriku le-ta napizdi, da njegov ni nevaren, ampak je tvoj. Ker npr. popizdi po tem, ko pes pol ure vanj skače, pa ga lastnik ne more ne odpoklicat, ne ujet. Ali pa samo zato, ker je tvoj večji :p

New Report

Close