Pismo neplodnega para
Tako mi je všeč, da bi ga rada delila z vami …
Pismo, ki ga je napisal strokovnjaki in naj bi pomagal prijateljem in družini para (predvsem je namenjeno ženski), ki se bori z neplodnostjo!
Ja, problem imava, ne moreva spočeti otroka.
ME vemo, da nas imate radi in bi rade, da smo srečne, da bomo znova tiste prave ME. Vendar v zadnjem času se počutimo izolirano, depresivno in smo popolnoma obsedene z otrokom. Vi pa imate najbrž problem razumeti to vsakodnevno obsedenost.
Upamo, da boste med branjem tega pisma razumeli našo bolečino. Pismo pa tudi svetuje, kako pomagati.
***Nekatera dejstva o neplodnosti***
Morda bo koga presenetilo dejstvo, da približno ena od šestih žensk ne more zanositi. Vzrokov je lahko nešteto in so približno enako porazdeljeni med ženske in moške. Ja, tudi moške, čeprav je še vedno ogromno ljudi, ki neplodnost pripisujejo predvsem ženski.
Vzrokov je ogromno – zlepljeni jajcevodi, hormonsko neravnovesje, problemi s semenčicami, deformacije maternice, sluznice … To jih je le nekaj. Vse te prepreke so fizične ali fiziološke narave in ne PSIHOLOŠKE! Jajcevodi niso postali neprehodni, ker si preveč želimo otroka, antitelesa ne bodo prenehala uničevati spermije, če se sprostimo …
***Nasveti »samo dobro ti želimo« ***
Kadar ima nekdo, ki ga imamo radi, probleme, je normalno, da mu želim pomagati. Če ne moremo drugače pa pomagamo z nasvetom. Pogosto na plan potegnemo naša osebne izkušnje ali izkušnje ljudi, ki jih poznamo. Morda se spomnite kake prijateljice, ki je imela probleme s spočetjem pa sta potem z možem odšla na eksotične otoke in nazaj so po čudežu prišli trije. Takoj predlagate, da naj z možem vzameva dopust, odpotujeva v trope, se sprostiva in ni vrag, da ne bo uspelo. Lepo, vendar nama ne bo pomagalo ležanje na Mauriciusu, če imam uničene jajcevode ali pa je spermijev premalo ali jih celo ni. Ne samo, da nasveta ne moremo upoštevati, še vznemirijo nas, saj nas s podobnimi nasveti bombardirajo na vsakem koraku.
Pomislite, kako naporno je poslušati o drugih parih, ki so čudežno zanosili takrat, ko so se nehali truditi, ko so opustili medicino in se sprostili. Za nas ljubiti se in delati otroka nima veliko skupnega. Ne morete si predstavljati, kako težko je za nas vsak mesec doživeti razočaranje, da tudi tokrat ni uspelo. To je pravi cirkus čustev, ki jih preživljamo mesec za mesecem, leto za letom … Vaš nasvet pa je bil poskus, da iz resnega problema naredite »mačji kašelj«. Z minimaliziranjem problema ste tudi minimalizirali naša čustva. Normalno, da smo jezne, ker naša čustva tako na lahko vzamete. Razumite, konkretno nam žal ne morete pomagati, lahko pa nas razumete in podpirate.
***Kaj vse lahko naredite za nas …***
Podpirajte nas. Ne kritizirajte nekaj kar smo ali pa nismo nardile. Recite nam npr: »Rad/a te imam in po tem pismu razumem, kako težko ti je. Rad/a bi pomagal7a in hudo mi je, ker moraš dati to čez. Tu sem, da poslušam, če želiš govoriti in jokam s teboj, ko ti bo hudo. Tu sem, da te spravim v dobro voljo, ko ne boš videla izhoda. Lahko mi zaupaš, ne bom te obsojal/a in ne bom ti dajal/a nasvetov, ker si ne predstavljam, kaj doživljaš. Samo poslušal/a te bom in objel/a.«
Najpomembnejše je, da razumete, da smo vznemirjene in zaskrbljene. Ne zatiskajte si oči pred čustvi in ne podcenjujete naših izkušenj. Ne govorite nam o izkušnjah drugih, ker nas to še bolj razžalosti. Ne se pretvarjat, da bo vse super. Ne prodajajte nam fraz, da »nam je tako pač usojeno« Ker če je tako, čemu sploh potrebujemo medicino. Vaša zmožnost, da nas le poslušate ima neverjetno moč in vpliv na nas in je najboljše zdravilo proti stresu. Pomaga. Me, ki se borimo z neplodnostjo se včasih počutimo izolirane in osamljene.
***Težavne situacije***
Tako kot ima slep človek problem znajti se v neznanem prostoru, je tudi za nas vsakodnevno življenje polno preizkušenj. Preizkušenj, ki jih par z otrokom nima. Vsak dan nas sto in ena stvar spomni na tisto, ker morda nikoli ne bomo doživele, imele.
Gremo na obisk, prijateljica pove veselo novico, da je noseča, obiščemo taščo in zalotimo svakinjo, ki doji svojega malega, otroci na vsakem koraku, sodelavka veselo razlaga, katere nov besede je osvojila njena 14-mesečnica …
Še posebej naporni so prazniki. Predstavljajo nam čas, ki mineva. Spomnimo se zaobljub zadnjega rojstnega dne, božiča, novega leta – Prihodnje leto ob tem času bom mamica. Pa še vedno nisem.
Najpreprostejša aktivnost, kot je npr. sprehod po mestu, je poln izzivov. Gledamo mlade mamice, ki porivajo svoje vozičke, na vsakem koraku nasmejana nosečnica … Zakaj to nisem jaz? Zakaj si jaz tega ne zaslužim? Kaj je z menoj narobe? Zakaj sem tako kaznovana?
Tudi časopisa ne moremo odpreti, ne da ni na prvih straneh vesela in zdrava nosečnica, ki reklamira nek proizvod za sladke, male dojenčke.
Na vsaki zabavi, poroki, obletnici mature poslušamo: »Kaj pa vidva čakata?«
Verjemite, vsakič bi najraje kričeče pobegnile, vendar ne moremo.
Če pa že začnemo v dobri veri, da nas boste potem pustili na miru z neumnimi vprašanji, razlagati, v čem je problem, že takoj začnejo vsi z dobronamernimi nasveti o sproščanju ipd. Tisto, česar nočemo slišati.
Sovražim, ko mi rečejo: »Eh, zavidam ti. Imaš svobodo in ponoči te ne zbuja jok in previjanje«
V takem primeru bi si najraje populila vse lase in začela kričati na vse grlo.
Pa kaj res mislite, da se ne trudiva sprostiti? Da si ne želiva, da bo »prej ali slej«? Da si ne želimo okusiti sreče rojstva? Da se ne bi odrekla svobodi za malega kobacajčka? Da ne razmišljava o posvojitvi?
Prosimo, zaradi vsega, kar preživljamo, imejte razumevanje. Pazljivo izbirajte besede. Včasih bomo depresivne, včasih jezne, včasih objokane, včasih tudi zavistne. Tudi psihično izčrpane ali pa čustveno prazne. Včasih preplašene.
Ne vemo, če bomo kdaj rešile naš problem, če nam bo nekega dne uspelo. Morda prej, morda kasneje. Edino to vemo, da moram poskušati, se trudit in upati. Samo to nas drži pokonci. Ne vemo, zakaj smo izbrane za vojakinje te bitke, vemo pa, da se moramo boriti naprej.
***
Torej, podajte nam roko. Podporo. Razumevanje. Poslušajte nas. Vsaj do takrat, dokler ne bomo tudi same MAME.
Kitty, pozdravljena.
Odkar sem sama izgubila otroka v zgodnji nosečnosti nikogar več NE SPRAŠUJEM kdaj bo imel otroka ipd.
Ker nikoli ne vem, kaj je razlog, da ta oseba nima otroka.
To se mene enostavno ne tiče, razen če ta oseba sama ne začne pogovora.
In tega se zavedam že od svojega 23.leta…
Tebi in tvoji piki pa želim vse dobro:))
Če se ne motim, boš tudi ti čez nekaj mesecev lahko rekla, da si mamica. Kar ti resnično iz srca privoščim, čeprav te ne poznam.
Kaj naj rečem na tole pismo…da se me je dotaknilo, predvsem. Da s(m)o ljudje kokoši, da kljuvamo, ne da bi pomislili, kako lahko to prizadane sočloveka. Sama sicer nimam izkušenj z neplodnostjo, jih imam pa s samomorom bližnjega. Vem, da sta to dve različni temi, komentarji okolice pa ponavadi padejo v isti koš.
Sem malce zašla, za kar se opravičujem, vseeno pa želim vse dobro.
Lp, Abril
Res lepo napisano.
Kakšna ironija, najstnice na veliko delajo splave, nek par pa si srčno želi ljubljenega otročka, pa ga ne more imet.
Vsem takim parom želim uresničitev njihovih želja, ali čim lažjo pot, da se s tem sprijaznijo in se ljubijo še naprej.
Kakšna ljubezen mora bit to med dvema, da kljub takim pritiskom in žalosti ostajata skupaj.
Najstnice delajo vedno manj splavov – statistika se obrača na bolje vsaj na enem področju.
Imam dve prijateljici, ki očitno ne bosta imeli otrok zaradi zdravstvenih in gin. težav. In sta stalno pod pritiskom žlahte, okolice, kolegov in naključnih sogovornikov. Z eno sva skoraj izgubili stike, potem ko sem drugič rodila – iz podobnih razlogov, kot so opisani v tem pismu – ker ji je bilo enostavno prehudo gledat velik trebuh, dojenčke, ropotuljice, košek…. Pa sva vseeno nekako našli pot naprej. V največje olajšanje ji je, ker se z menoj lahko pogovarja o tem, da s partnerjem ne bosta iskala pomoči medicine – sta se pač tako odločila. In medtem ko občasno sliši, da si pač otrok preprosto ne želita dovolj močno, jima jaz priznavam vso pravico do tega, da se enostavno ne spustita v to. Imata svoje razloge (mimogrede, več kot utemeljene, ampak to niti ni važno). Druga prijateljica je obupala po drugem neuspešnem poskusu.
Težko je zadostiti klišejem. Težko je parom, ki nimajo otrok, težko je tistim, ki jih imajo veliko, težko je tistim, ki zanosijo prezgodaj in tistim, ki zanosijo prepozno. Narobe je, če imaš ogromno hišo in nimaš otrok, še bolj, če imaš majhno stanovanje in veliko otrok. Kakorkoli se obrneš, se bo nekdo vtikoval vate in ti pametoval, kako bi bilo boljše.
“Odgovorna spolnost
V raziskavo slovenske ženske niso bile vključene, vendar doc. dr. Bojana Pinter, dr. med., z Ginekološke klinike Kliničnega centra meni, da smo Slovenke o uporabi kontracepcije dobro ozaveščene. Kontracepcijske tablete uporablja približno 20 odstotkov vseh Slovenk v rodni dobi, s sedmimi odstotki je zastopan maternični vložek. “V zadnjih desetih letih se je na področju kontracepcije v Sloveniji precej spremenilo. Zaradi vse večje ozaveščenosti upada število umetnih prekinitev nosečnosti, predvsem pa se zavest o varnih spolnih odnosih dviga pri najstnikih. Kljub zgodnejšemu začetku spolne aktivnosti v primerjavi z evropskim povprečjem (polovica najstnikov ima prvi spolni odnos do vključno sedemnajstega leta) zadnje statistike Svetovne zdravstvene organizacije kažejo, da smo v preprečevanju mladostniške nosečnosti med najuspešnejšimi evropskimi državami, saj je delež zanositev med mladostnicami med najnižjimi v Evropi,” pravi Pintarjeva. Na zaščito pri prvem spolnem odnosu pozabi manj kot desetina najstnikov. Nekoliko bolj so ginekologi zaskrbljeni zaradi ravnanja žensk srednje generacije, saj se jih za umetno prekinitev nosečnosti odloči približno dva odstotka na leto.”
Prilepila sem del nekega članka, bom še malo pobrskala in poskusila dobiti natančno statistiko.
metuljčica zaradi mene ti ni treba iskat teh člankov. Jih vem praktično na pamet.
Kot sem napisala zgoraj so tej podatki vredni manj kot nič.
Splave je zamenjala tabletka ”dan po” kakor jo najstniki imenujejo. To je vsa umetnost.
Tema tega posta je pa neplodnost in bi bila zelo vesela, če ostane namenjena temu in ne številu splavovo v Sloveniji.
Ker sem se že trudila in brskala, bom vseeno pripela – so pa še druge statistike. V zvezi s splavom so malce nižje.
Kitty, bi rekla (tudi glede na vprašanja tukaj na forumu), da tudi odrasle ženske, že matere, posegajo po tej tabletki. Mene pa zmoti, če kdo pavšalno nekomu nekaj pripiše (tako kot recimo tudi avtorico pisma motijo številne pavšalnosti), zato sem tudi začela iskati to statistiko. Skratka, število splavov na splošno upada, uporaba kontracepcije se na splošno povečuje.
“Kot sem napisala zgoraj so tej podatki vredni manj kot nič.
Splave je zamenjala tabletka ”dan po” kakor jo najstniki imenujejo. To je vsa umetnost.”
Kitty, tabletka “dan po” sploh ni kaj uspešna ali uporabna abortivna metoda.
V praksi je tako, da v kolikor je do oploditve že prišlo, je en klinac verjetno, da bo ta tabletka preprečila nosečnost – zelo zelo verjetno ne. Tako da ne moreš govorit, da je to kar zamenjava za splav, saj veliko večino nosečnosti, ki jih ta metoda “po” prepreči, jih prepreči tako, da samo prestavi ovulacijo za par dni in medtem spermiji odmrejo. Tista opcija, da naj bi vplivala na sluznico pri že oplojenem jajčecu, je bolj tako-tako.
Tako da se mi zdi precej nefer, da samo na podlagi neke tabletke “dan potem”, ki v veliki večini NE deluje abortivno, vso statistiko o zmanjšanju splavov pri mladoletnicah kar lepo vržeš v koš. Stvari pač le niso tako enostavne.
In verjemi, da je precej lažje eni petnajstletni frklji dopovedat, naj uporablja kondome kot eni mami, ki je ravnokar rodila in misli, da je požrla vso pamet tega sveta. Kam to pelje, ti pa tudi pove ravno zgoraj omenjena statistika.
Samo še tole bom dodala, čeprav spet smetim temo, ampak mi je brez veze odpirati novo. Skopirano s strani ameriškega min. za zdravje:
How does emergency contraception work?
Emergency contraception can keep you from becoming pregnant by:
* Keeping the egg from leaving the ovary
OR
* Keeping the sperm from meeting the egg
OR
* Keeping the fertilized egg from attaching to the uterus (womb)
If you are already pregnant, emergency contraception will NOT work.
Kitty, tole je čisto nepotreben zoprn ton s tvoje strani.
JetFlash je začela primerjat stiske neplodnega para s tistimi, ki naredijo splav. Kaj hudiča ima pa to veze?
Ta tema ne paše v temo o neplodnosti in namesto, da bi vsaj ti JetFlash pošteno okrcala in zaključila debato o tem, si z njo veselo začela polemizirat o splavih in širit neresnice o tabletki “dan po”. In zdaj pričakuješ, da bom jaz, ki poznam to področje, mirno tiho, ko širite dezinformacije? Ti to resno? In sedaj težiš meni, ker sem se odzvala na neresnične trditve, ki si ji TI sama napisala? A ti jih je bilo treba? A bi bila ti tudi tiho, če bi jaz nekje na forumu pisala, da je neplodnost zmeraj samo v glavi in da se je treba samo “sprostiti”, tudi če naslovni post ne bi bil na to temo?
Če gremo nazaj na temo, za spremembo: zelo dobro poznam probleme neplodnih parov in poznam tudi bonton, če se z nekom srečam. Kar pomeni, da razen dobrim prijateljem, nobenemu drugemu ne postavljam osebnih vprašanj glede načina življenja (poroka, koruzništvo) ali glede naraščaja.
Sveta pa ne boste spremenili v kratkem. Če boste hoteli preživeti, bo osveščanje seveda pomagalo, še zmeraj boste pa rabili precej debelo kožo, da boste ohranili svojo samozavest in psihično zdravje. Tudi ko bo 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ljudi nehalo postavljati neumesna osebna vprašanja ali ko bo 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ljudi znalo pravilno reagirati, ko bodo zvedeli za neplodnost svojih prijateljev – bo še zmeraj ostalo 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} idiotov, ki jim je empatija španska vas in tega ne bo spremenilo nobeno osveščanje in ki bodo še zmeraj postavljali osebna vprašanja ali delili neumne nasvete.
Tako pač je, čeprav to ni tisto, kar hočete slišati.
Pri veliki večini je zanositev možna le predhodno zdravljenje je potrebno. Kot tudi ostale bolezni najprej poiskusimo pozdraviti šele nato iščemo alternativne rešitve.
Zakaj ne bi nekaj pozdravili kar se lahko pozdravi?
Če stopimo na drugo stran pa posvojitev ni zdravljenje neplodnosti in močno se je treba boriti da to ne postane. Posvojitelj si mora želeti posvojenega otroka in ga ljubit točno takega kot je. Če je posvojitev neka rešitev težave bodo nesrečni tako starši kot otrok.
In zaradi zaščite otroka je potrebno to močno ločevati.
Veš kdor se odloči za posvojitev bo posvojil otroka ne glede na to ali biološkega otroka ima ali nima.
Potem pa še tretji problem. V Sloveniji otrok ni oziroma se čaka na posvojitev 10 let. V tujini stane posvojitev 12-18tisoč €. Tukaj marsikdo, ki bi si želel posvojiti otroka izpade.
Se pa jaz včasih vprašam zakaj nima praktično noben od podpornikov posvojitve posvojenega otroka?