Plačilo takse
Nek pravnik navaja, ce imas npr. tozbo za 5000 evrov, placas takse okoli 250 evrov. Jaz imam tozbe za ubogih 500 evrov, pa so mi namenili 150 evrov. To nekako ne gre skupaj.
Ce se odlocim za umik tozbe, moram vseeno placati takso?
Ko sem poslala tozbo, nisem vedela da bom imela se kake stroske. Sedaj se mi niti ne splaca iti v to, saj ce ne dobim tozbe , sem se na izgubi.
Kaj pravite vi, kaj je najbolje storiti?
Prosim za cimprejsen odgovor. Hvala in lp,
Ana
Spoštovani!
Vaše vprašanje sodi na področje civilnega procesnega prava, zato vam nanj ne znam povsem natančno odgovoriti. Poleg tega je potrebno za konkreten odgovor vedeti vsaj podatek o vrsti postopka ter vrednost spornega predmeta. Priporočam vam, da se z vprašanjem obrnete na odvetnika ali na sodišče. Odvetnik vam bo tudi znal svetovati, ali se vam glede na stroške splača postopek nadaljevati ali pa je boljše, če tožbo umaknete.
Na splošno pa lahko o sodnih taksah rečemo tole:
Višino sodne takse za posamezne vrste tožb urejata Zakon o sodnih taksah (ZST-) ter Taksna tarifa, ki je del tega zakona. Višina sodne takse je najprej odvisna od vrste postopka (npr. pravdni postopek, izvršilni postopek, delovno-socialni spor, upravni spor…), vrste procesnega dejanja (npr. tožba, odgovor na tožbo, pritožba, izredno pravno sredstvo) in/ali vrednosti spornega predmeta. Vrednosti spornega predmeta so določene v razponih – višja kot je vrednost višja je tudi sodna taksa (višina sodne takse za posamezno vrednost spornega predmeta je navedena v Prilogi 1 Zakona o sodnih taksah). Tako določena vrednost se v nekaterih primerih pomnoži še s posebnim količnikom.
Če v postopku pride do umika tožbe, je sodna taksa običajno res nižja. Tako npr. tarifna številka 1111 za pravdni postopek določa količnik 3, v primeru, da se postopek konča z umikom tožbe pred razpisom naroka za glavno obravnavo pa je količnik zgolj 1. Konkretno to pomeni, da bo taksa v primeru umika tožbe trikrat nižja, kot bi bila sicer.
Lep pozdrav,
M.
Forum je zaprt za komentiranje.