Playstation 5
Ne govorim o mali alpski državi Slovenistan.
PS5 pride čez teden dni in en dan. Ima nekoliko neobičajen design in obstajata 2 različici. Takšna, ki zna brati ploščke in takšna, kjer je potrebno vse potegniti dol z neta.
STAROST ni vprašanje konzole, temveč VSAKE POSAMEZNE IGRE, ki imajo označbo PEGI – Pan Eurpean Game Information do katere starosti je neka igra primerna.
Oznake so 3, 7, 12, 16 in 18.
Ker so v sistem vklopljeni tudi dokaj zategnjenj Britanci, bo neka igra dobila višjo oznako zaradi “neprimernega izrazoslovja”.
Na splošno je pa za mlajše otoke primernejše Nintendo okolje, kjer je večina iger lastne produkcije iz vseh zorniih pogledov primernejša. Nintendovih iger tudi ni na drugih platformah. Plus je, da je Nintendo Switch prenosen. Da je tehnično starejši, manjši in šibkejši.. praktično nihče med uporabo ne opazi.. saj je igrabilnost, uporabnost tista, ki dejansko šteje.
(Razen za posameznika, ki hoče točno določeno igro igrati).
Zunaj je tudi novi Xbox, ki je sicer spet tehnično rahlo boljši (oblikovan kot PC), a nima kaj dosti studijev za sabo – ni izobilja iger na voljo kot pri PlayStation-u.
Aja.. XBOXa sta dva.. X in S.. kjer je S cenejši in za dolpoteg. X zna brati ploščke.
Konzole s fizičnim medijem – bralnikom ploščkov imajo prednost, ker je moč tako kupiti rabljeno igrico ali si jo sposoditi od prijateljev, kot prenesti kasneje na drugo, novejšo konzol.
Dolpotegi, dasiravno legalni in plačani (ter nič cenejši od fizičnega medija), so lahko digitalno zaklenjeni na konzolo. Če konzola odpove, izgubiš lahko tudi te igre.
Tu je rahel kaos, ker nekaj je tako zaklenjeno, nekaj ni.. Lahko se pa tako Sony ali Microsoft naenkrat zmislita in začneta kaj takšnega uveljavljati (v prejšnji generaciji konzol je prevelika vnema na takšni digitalni avtorski zaščiti stala Microsoft in ga je Sony z bolj liberalnim pristopom do lastništva iger povozil).