Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Po novem srednješolci na maturi ne morejo doseči toliko točk, kot gimnazijci!

Po novem srednješolci na maturi ne morejo doseči toliko točk, kot gimnazijci!

Eni pisete bučke! Še vedno je možno s poklicno maturo iti na univerzitetne programe. Seveda pa ne na vse! Tam, kjer je mogoče, so tisti s poklicno maturo dejansko v prednosti – ta je neprimerno lažja od splošne, pa tudi uspeh na teh šolah je pogosto boljši, kot pa če bi bili na gimnaziji. Točke pa se PRERACUNAVAJO! Zato je neumnost pisati, da ker je na poklicni možno manjše število točk, da so zato dijaki prikrajsani. Če imate čas pisariti tu, se bi lahko tudi po zanimali o izračunu točk! Primeri so tule:
http://www.dijaski.net/studij/racunanje-tock-ob-omejitvi-vpisa-v-dodiplomske-studijske-programe.html%5B/quote%5D

Mislim, da si zgrešila bistvo. Do sedaj je bilo tako kot praviš. Završalo pa je, ker so nekateri ravnatelji predlagali spremembo in se točke ne bi več enako preračunavale. 23 na poklicni, ne bi bilo enakovredno 34 na splošni. S čemer se osebno tudi strinjam.


Pa saj je še vedno tako. Eno je predlog ravnateljev, drugo je dejansko stanje. Sicer pa ja, se strinjam tudi jaz. Trenutno so v prednosti tisti, ki opravljajo poklicno maturo, ki res ni primerljiva s splošno.

Če nekdo po 4-letni šoli opravi maturitetni tečaj. Je potem možno iti na Univerzitetni študij. Prosim za odgovor, ker imam otroka v 9. letniku.[/quote]

DA! Pa ne samo to, tudi poklic bo imel zraven! Če četudi ne bo šel na MT bo lahko bo postopoma prišel do univerzitetnega študija: najprej visoka, potem univerzitetna, če bi želel tudi magisterij.

V bistvu sprememba sploh ne ni velika sprememba pri vpisu na visoke šole ostane računanje točk enako. Razlika bo le pri vpisu na univerzitetne programe.


A mi lahko kdo razloži kakšna je razlika? Gledamo sklep, pa ne vidim ravno spremembe. Se mi zdi, da je tako že bilo.


A mi lahko kdo razloži kakšna je razlika? Gledamo sklep, pa ne vidim ravno spremembe. Se mi zdi, da je tako že bilo.[/quote]
Ok, vidim razliko v drugi tabeli (univerzitetni program).

Uglaunem … lahko nekdo nardi poklicno maturo + 5. predmet in se vpise na univerzitetni program (kjer to omogocajo, za solsko leto 2016/2017 to SE VEDNO velja, sem se uceraj upisala), lahko pa nardi poklicno + maturitetni tecaj ampak pol “zgubi” eno leto …

Blazno me jezi, da stvari spreminjajo tako na hitro. Moja je v 3. letniku srednje tehnične in želi na univerzitetni študij. Tako je bila odločena že v 9. razredu. Šla je na srednjo tehnično, da ima za vsak slučaj tudi poklic. Je odlična, v 9. je imela tudi 5, 4 pa angleščino in fiziko ter glasbo.
Če bi v OŠ vedela za to, bi se vpisala na gimnazijo. Tako pa….

Kako pa je točkovan uspeh?

Želi se vpisati na veterino, zato potrebuje veliko točk.

Saj bo menda še naprej veljalo, da greš s poklicno maturo + 5. predmetom lahko na uni študij, vendar tudi če to maturo opraviš 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, imaš manj točk, kot tisti z gimnazijo. In če se za nek študij zahteva veliko točk, izvisiš! Vsekakor se tekom šolanja POGOJI NE BI SMELI SPREMINJATI!

Saj bo menda še naprej veljalo, da greš s poklicno maturo + 5. predmetom lahko na uni študij, vendar tudi če to maturo opraviš 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, imaš manj točk, kot tisti z gimnazijo. In če se za nek študij zahteva veliko točk, izvisiš! Vsekakor se tekom šolanja POGOJI NE BI SMELI SPREMINJATI![/quote]
Saj, to. Kvečjemu bi lahko to novo pravilo veljalo za generacijo letošnjih devetošolcev, ki se še niso vpisali in bi vedenje o tem lahko vplivalo na njihove odločitve. Ne pa da to velja za že srednješolce, ker so se vpisali glede na pogoje, ki so veljali, ko so se vpisovali v programe.

Uf, to je bila pa po moje velika napaka. Težavnostno je veterina primerljiva z medicino. Kako jo misli furat s predznanjem s srednje tehnične? Kje ste imeli pamet?

Država vedno naredi rez presenečanja. Se spomnite, kako so ponovno uvedli maturo, po usmerjenem izobraževanju? Dijaki so bili v 4. letniku, ko so se odločili, da jo morajo opravljat, brez predhodnih priprav… Na koncu so si izborili neko skrajšano verzijo.
Še vedno ne razumem ali je to že sprejeto in preračunavanje na dijaškem netu velja ali so to le predlogi? Ker po tistih izračunih, še vedno lahko dobiš dovolj točk…


Jaz pa hočem na fizioterapijo. Sem odlična, in sprejeta samo v primeru, da imam tudi 5. predmet 5. Če ne bo letos potrebno še več točk…potem izvisim.


Jaz pa hočem na fizioterapijo. Sem odlična, in sprejeta samo v primeru, da imam tudi 5. predmet 5. Če ne bo letos potrebno še več točk…potem izvisim.[/quote]

Jaz se ne bi pretirano sekirala. Tako visoka omejitev je bila le zato, ker so dijaki s poklicno maturo dosegli toliko točk. Sedaj boste vsi v istem košu in se bo število točk posledično zmanjšalo.
Da bi pa zlati maturanti splošne mature imeli ambicije it prav na fizioterapijo, pa tudi ne verjamem.
Sicer pa to ni univerzitetni študij in 5. predmeta ne potrebuješ.

S tem so hoteli odpraviti anomalijo, da so na programih, kjer je bil možen vpis s poklicno maturo, imeli realno gledano večje možnosti za vpis tisti s poklicno maturo. Tako so bolje prišli skozi ravno slednji, čeprav je jasno, da sta poklicna in splošna matura po zahtevnosti različna nivoja. No, to se vedno ostaja pri vpisu visokosolske (neuniverzitetne) programe. Kar je načeloma ok, saj je ta študij namenjen ravno njim. Se pa strinjam, da je takšna izvedba krivicna za te, ki so že vpisani v srednje poklicne šole in so računali, da se bodo opisovali na uni programe. Tu se špekuliranje pač ni izšlo.
Vpis na veterino je možen tudi s poklicno maturo. Seveda pa z res dobrim uspehom in ocenami na maturi. Kako pa je potem (predznanje) na faksu – verjetno težje kot gimnazijcem.

Verjetno je šla na tehnično zaradi mame, a ne?
Glej, ko je nekdo odločen, kaj bo študiral, izbere najboljšo pot, ne pa neko rezervo.
Pač, če se ji ne izide vpis, bo delala pa splošno maturo in si nabrala dodatne točke.
Kaj pa vsi gimnazijci z dobrimi ocenami, ki so morali pavzirati, ker se zaradi previsoko cenjene poklicne mature niso mogli vpisat?

Kaj pa računalništvo, univerzitetni študij? Ne vem, če sem prav razumela, ampak po novem bodo imeli prednost gimnazijci, ne tisti, ki so že pred vpisom v srednjo šolo vedeli, da bi radi to študirali in imajo veliko več predznanja? Da opravijo 5. predmet, je seveda samoumevno, to vem.

New Report

Close