Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti Podaritev nepremičnine bratu

Podaritev nepremičnine bratu

Pozdravljeni!

Z bratom sva solastnika hiše in zemlje (vsak 50%) že več kot 25 let. Sedaj bi svojo polovico podarila (prodala?) bratu, ker jaz ne živim več v tej hiši , ampak brat (njegova žena + otroci) ter najina mama.
Vrednost nepremičnine je bila s strani DURS-a ocenjena nekaj več kot 100 tisoč evrov .
Katero pogodbo je najbolje narediti, ker od njega ne bom zahtevala plačila. Edini pogoj pa bi moral biti v pogodbi, da ima najina mati doživljenjsko pravico bivanja v tej nepremičnini.

Če narediš kupoprodajno pogodbo za katero vrednost bi jo morali narediti in kdo plača davek in koliko? Ali DURS preverja tudi plačilo kupnine, ker do nje ne bo prišlo ?

Kaj pa darilna pogodba, izročilna pogodba oz. kaj je najbolje za nas z vidika stroškov?

Pozdravljeni,

v izogib morebitnim nevšečnostim vam svetujem, da pogodbo sestavite pri notarju, ki vam bo svetoval tudi glede najprimernejšega pravnega posla za prenos lastništva.

Če se boste odločili za darilno pogodbo, bo davek ob prenosu višji (plača ga darovalec, možen je tudi drugačen dogovor), pri kupoprodajni pogodbi pa se plača davek na promet nepremičnin v višini 2% pogodbene cene (plača ga prodajalec, možen je tudi drugačen dogovor). Prodajna cena, določena v kupoprodajni pogodbi, mora biti čim bližje realni tržni ceni, v nasprotnem primeru lahko na davčnem uradu zahtevajo, da nepremičnino na vaše stroške oceni cenilec (za potrebe obdavčitve potem upoštevajo s strani cenilca ocenjeno vrednost).

S pogodbo mora biti izražena dejanska volja pogodbenih strank. Če se sklene kupoprodajna pogodba zgolj zaradi nižjih davčnih obveznosti, dejansko pa imata pogodbeni stranki v mislih darilno pogodbo, gre za navidezni pravni posel, ki nima pravnih učinkov med pogodbenima strankama. Vsaka zainteresirana oseba lahko pred sodiščem uveljavlja ničnost takšne pogodbe oz. njeno konverzijo (iz kupoprodajne v darilno).

Za materino doživljenjsko pravico bivanja v hiši je v darilni ali kupoprodajni pogodbi najbolje ustanoviti še osebno služnost užitka stanovanja v njeno korist, ki mora biti obvezno vpisana v zemljiško knjigo.

Lep pozdrav!

*********************************** EVA STROPNIK, univ. dipl. prav., Geovin, geodetske storitve in pravno svetovanje, V. Stropnik s.p., Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close