Podedovana skrb za moževe starše
Mož in žena sta poročena. Ne živita doma. Mož umre. Oporoke ni. Deduje žena in otroci.
Ali se šteje, da če so prevzeli trenutno dediščino, da so obvezani prevzet tudi dediščino po moževih starših?
In ali s v tem primeru obvezani plačilo doma za ostarele za oba moževa starša?
Kdo? Žena, otroci? Oboji?
Kdo plača dom, če starša razen tega umrlega sina, nista imela drugih otrok?
Hm dobor vrpašanje, ampak jaz mislim, da ja.
lahko je pa tudi tako, da nekdo prevzame skrbništvo nad tastarimi, kar pomeni, da skrbnik potem deduje vse po tastarih. Recimo vnuk se izmisli to, greste k notarju, kjer se vsi strinjajo s tem in se tako potem napiše.
V kolikor z moževimi starši nimate več kontakta, zaradi kakršnegakoli razloga, potem socialna poišče dediče, mapak jaz mislim, da moževa žena je tukaj dedič. KAr pomeni tud, da je treba poskrbeti za domsko oskrbo. Ampak je tisoče variant pol…Zapomnite si samo, da imate dodatke za pomoč in postrežbo preko ZPIZa poleg pokojnine, kar nanaese spet več na prihodek zakonca, in zamnjša strošek doma za dediča…
Če prevzameš prvo dediščino prevzameš tudi avtomatsko vse dediščine za tem. In mož je dedič po svojih starših, ti in otroci pa ste dediči po možu/očetu.
Sestra ima primer, ko je podedovala po možu preužitek in celo kmetijo, ki je sedaj prodat ne more, dela nihče, starša sta stara in nočeta v dom, stroški so veliki, kmetija se ne sme prodat…preužitka se ne more losat, svakinja staršev noče prevzet.
Če sin umre, so po smrti starih staršev dediči vnuki. Tako je bilo tudi pri nas. Po babici je eno polovico dedoval moj oče, drugo polovico pa njegova nečaka /torej babičina vnuka. Vnuki za časa življenja niso dolžni/zavezani skrbeti za stare starše, npr. niso dolžni plačevati recimo domske oskrbe. Družinski zakonik določa, da so za starše dolžni skrbeti njihovi otroci. To pa nima nič skupnega z dedovanjem.