Pogodba o delitvi lastništva
Pozdravljeni!
S partnerjem bova kupovala stanovanje, lastnik po pogodbi bo partner. Z ločeno pogodbo (neoverjeno pri notarju) pa bi posebej opredelila delež lastnine na stanovanju. Ali ima takšna pogodba kakšno veljavo?
LP
Če gre za vašega moža ali vašega izvenzakonskega partnerja potem tak dogovor ni veljaven.
Aja?
Kako se pa bosta vpisala v zk?
Če bo samo on, se ti lahko pod nosom obrišeš.
Kako ste ene naivne.
Če daš tudi ti denar za stanovanje, vpiši(ta) še tebe v pogodbo. Potem bosta šla pa narazen, boš pa jokala, da ti naj da tvoj del denarja nazaj. Ker pa ne bo črno na belem ugotovljeno da si tudi ti lastnica, mu ni treba ničesar dati.
Seveda se oproščam v primeru, da bo dal denar samo on in potem je seveda samo on lastnik. Razen če je dobra duša in bo tudi tebe želel napisat v pogodbo.
Aja, pa opravičujem se tudi, da sploh dopuščam možnost da gresta kdaj narazen. Saj verjetno bosta za vedno skupaj.
Ni res. Premoženje, pridobljeno v času zakonske/zunajzakonske zveze se načeloma deli pol pol oziroma soglasno, vse ostalo je treba doseči s tožbo. Tudi če on da ves denar, je edini napisan v pogodbi in ZK, bi se v primeru ločitve delilo pol pol.
Lastniški delež lahko opredelita tudi v kupoprodajni pogodbi, vendar to dejansko nima veljave. Poleg tega se delež lahko poveča/zmanjša – ti denimo podeduješ denar in ga vložiš v stanovanje, s tem se poveča tvoj lastniški delež, ne?
Se mi pa zdi prav, da imenujeta natančen znesek, koliko je kdo dal za stanovanje in od kod ta znesek izvira, ter to podpišeta in podpise magari overita.
Dogovor o višini deleža na skupnem premoženju zakoncev ali izvenzakonskih partnerjev mora biti obvezno sestavljen v obliki notarskega zapisa. V kolikor ni sestavljen v obliki notarskega zapisa NIMA VELJAVE.
Pa še o tem, kaj glede skupnega premoženja določa ZZZDR
51. člen
(1) Premoženje, ki ga ima zakonec ob sklenitvi zakonske zveze, ostane njegova last in z njim samostojno razpolaga.
(2) Premoženje, ki ga zakonca pridobita Z DELOM v času trajanja zakonske zveze, je njuno skupno premoženje.
58. člen
(1) Skupno premoženje se razdeli, če zakonska zveza preneha ali se razveljavi.
(2) V času trajanja zakonske zveze se skupno premoženje lahko razdeli po sporazumu ali na zahtevo enega ali drugega zakonca.
59. člen
(1) Pri delitvi skupnega premoženja se šteje, da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka, zakonca pa lahko dokažeta, da sta prispevala k skupnemu premoženju v drugačnem razmerju.
(2) V sporu o tem, kolikšen je delež vsakega zakonca na skupnem premoženju, upošteva sodišče ne le dohodek vsakega zakonca, temveč tudi druge okoliščine, kot na primer pomoč, ki jo zakonec daje drugemu zakoncu, varstvo in vzgojo otrok, opravljanje domačih del, skrb za ohranitev premoženja in vsako drugo obliko dela in sodelovanja pri upravi, ohranitvi in povečanju skupnega premoženja.
60. člen
Zakonca se lahko sama sporazumeta o višini deležev na skupnem premoženju ali pa zahtevata, da določi sodišče ta delež. Po ugotovitvi deležev na skupnem premoženju, se to na predlog zakoncev razdeli po pravilih, ki veljajo za delitev solastnine.
61. člen
(1) Pred ugotavljanjem deleža vsakega zakonca na skupnem premoženju se ugotovijo dolgovi in terjatve zakoncev do tega premoženja.
(2) Ob delitvi skupnega premoženja se zakoncu na njegovo zahtevo na račun njegovega deleža dodele predvsem tisti predmeti, ki so namenjeni za opravljanje njegove obrti ali poklica in mu omogočajo pridobivanje osebnega dohodka ter predmeti, namenjeni izključno njegovi osebni rabi.
Lahko pa tudi naredite tak sporazum pri notarju in ga ne vknjižite v zemljiško knjigo (lahko ga vknjižite naknadno-samo pazite, da ne bo prepozno).
LP
Vendar v primeru ločitve/dedovanja niti notarsko overjen dogovor nima veljave, temveč velja načelo delitve fifti fifti oziroma sporazumni dogovor.
Ne bo držalo. Čemu pa je potem namenjen sporazum, če kasneje nima veljave?
Pri nas pač nima veljave…. Enega od razlogov sem že napisala – delež premoženja se lahko spreminja, kot vložek v premoženje se šteje tudi delo, ne samo denar.
Prijateljica je imela v kupoprodajni pogodbi navedena lastniška deleža (svojega in moževega) in ju je notar opozoril, da v Sloveniji takšni členi ne veljajo. Tudi ob delitvi premoženja, ko je takšen delež možu priznala, so jo opozorili, da dela v lastno škodo, ker pri nas načeloma velja delitev pol pol.
Saj recimo ne veljajo niti nepošteni/oderuški pogoji, ki so vneseni v pogodbo, ki jo podpišeš in overiš.
To pa zagotovo ne bo držalo. Mogoče je prijateljica narobe razumela notarja. Kadar zakonca določita delež na določeni skupni stvari, potem je ta delež dokončen in se lahko naknadno spremeni izključno sporazumno med zakoncema. Notar na to dejstvo tudi opozori oba zakonca in to opozorilo tudi vnese v notarski zapis. Seveda se lahko kasneje poveča vrednost nepremičnine z vlaganji, ampak potem se po potrebi ugotavlja razmerje deleža samo na tem povečanem delu in ne na tistem delu, kjer je delež posameznega zakonca že bil določen.
Delitev pol pol pa je kot ste sama napisala zgolj NAČELOMA, zakonca pa lahko kadarkoli sporazumno določita TOČEN delež na skupnem premoženju. To jima dovoljuje predvsem in tudi ZZZDR.
Torej, če zakonca enkrat določita višino solastninskega deleža na delu premoženja ali pa na celotnem skupnem premoženju, potem je ta delež enkrat za vselej določen in VELJA vse do morebitnega novega-ponovnega SPORAZUMNEGA določanja deležev.
Kar pa se tiče oderuških pogojev v pogodbi: ti pogoji ne veljajo, ker so z zakonom PREPOVEDANI. Določitev solastniških deležev pa je z zakonom (ZZZDR) dovoljena. Bistvena razlika, a ne?
LP
Zanima me še to, ali je vaš partner vaš mož, izvenzakonski partner ali samo partner?
LP
Glej, ob delitvi premoženja (lani) so jo opozorili, da dela v lastno škodo. Notar je ob podpisu izrecno opozoril njenega moža (tuj državljan), da takšen člen pri nas nima pravne veljave, ker se pri nas premoženje, pridobljeno v zakonu, deli na pol. V njegovi domovini je vnaprejšnja delitev deleža namreč možna.
Ko ne gre za zakonce, je pa stvar drugačna.
Še zadnjič o tem.
Kot sem predvidevala, ste očitno pomešali določene RAZLIČNE stvari med sabo. Gllede na to, kar ste sedaj napisali predvidevam, da sta zakonca (ali celo bodoča zakonca?) želela vnaprej določiti deleže po katerih naj bi se nekoč v prihodnosti (verjetno ob ločitvi) razdelilo njuno takratno skupno premoženje. Gre za neke vrste ti. predporočne pogodbe, ki je v tujini ustaljena praksa, pri nas pa zakon o tem (še) nič ne govori in zato nekateri menijo, da pri nas nima pravne veljave (mogoče je celo res nima.
Vse kar sem pa že napisala o sporazumu o določitvi deleža na skupnem premoženju zakoncev pa 100 % drži. Torej, tak sporazum je možen, veljaven, vendar mora biti zaradi svoje VELJAVNOSTI in pomembnosti narejen v obliki notarskega zapisa. LP
Bila sta že poročena, deleže sta vnesla v kupoprodajno pogodbo za stanovanje – in ju je notar pri branju pogodbe opozoril, da ta člen pogodbe v Sloveniji nima veljave. Ob sporazumni delitvi premoženja oziroma stanovanja, ki sta ga razdelila po deležih, zapisanih v pogodbi, je sodnica prijateljico opozorila, da dela v lastno škodo, ker je pri nas veljavna delitev pol pol. Predporočne pogodbe nista sklenila. Stanovanje je bilo kupljeno nekaj let po sklenitvi zakonske zveze.
Sem se še malo pozabavala s to temo in našla nasvet, ki bi morda pomagal tudi tebi:
Danaja ima torej prav, deleže je mogoče deliti vnaprej, vseeno pa bi se jaz pri kakšnem pravniku pozanimala, kako je iz izvrševanjem takšnega sporazuma.
Forum je zaprt za komentiranje.