Najdi forum

Splash Forum Arhiv Delovno pravo in zaposlitev Pogodba za določen čas in NE podaljšanje…

Pogodba za določen čas in NE podaljšanje…

Ali obstaja zakonski rok pred prenehanjem, v katerem je delodajalec dolžan delavca obvestiti, da pogodbe za določen čas ne bo podaljšal?

Uf, sem zakoplicirala. Upam, da veste, kaj me zanima.

Pa kakšen je ta rok seveda… 🙂

NE, ne obstaja.
Delodajalec NI dolžan obvestiti delavca, da z njim ne bo podaljšal PoZ.

če je prenehala potreba po vzroku nastank dela za določen čas ni nobenih rokov.

tio pa mora delodajalaec dat na vplogled predlog pogodbe 3 dni prej, tako da te z tem tudi nekako obvesti če ti bo podaljšal ali ne.

Se zavedaš tega, da je smisel pododbe za določen čas to, da je za DOLOČEN čas? Podaljšanje je POVSEM stvar njegove dobre volje.

To je isto, kot če bi ti jaz podarila 50 EUR, ti bi pa pričakovala obvestilo, da ti ne mislim podariti še 50 EUR več. Zakaj pa bi ti? Ti kaj dolgujem? Nič.

Zavedam se, da so pogodbe za DČ v današnjem času zlorabljene za zniževanje pravic delavcev in sočustvujem z vsemi, ki vas delodajalci na tak način držijo v šahu, ampak to ne spremeni dejstva, da je tako, kot sem zgoraj napisala.

Preberi si ZDR preden govoriš neumnosti.

taka vprašanja se pojavljajo samo zaradi zlorabe del za določen čas. v osnovi so dela za določen čas pač dela za določen čas in ni predvideno, da bi se sploh podaljševala.
za daljša obdobja je potrebno sklenit pogodbo za ndč.

ampak… v idealnem svetu…
zakonodaja bi morala biti taka, da tretjega podaljšanja ne bi smelo več biti. če se pogodba podaljša tretjič, bi na sodišču v primeru spora moralo avtomatsko veljati, da gre za ndč.

Saj so že sedaj omejitve, samo na žalost jih večina delavcev ne pozna ali pa jih ne upa zahtevati. Posebej 2. odstavek 53. člena.

1. Pogodba o zaposlitvi za določen čas

52. člen

(pogodba o zaposlitvi za določen čas)

(1) Pogodba o zaposlitvi se lahko sklene za določen čas, če gre za:
– izvrševanje dela, ki po svoji naravi traja določen čas,
– nadomeščanje začasno odsotnega delavca,
– začasno povečan obseg dela,
– zaposlitev tujca ali osebe brez državljanstva, ki ima delovno dovoljenje za določen čas, razen v primeru osebnega delovnega dovoljenja,
– poslovodne osebe,
– opravljanje sezonskega dela,
– delavca, ki sklene pogodbo o zaposlitvi za določen čas zaradi priprave na delo, usposabljanja ali izpopolnjevanja za delo, oziroma izobraževanja,
– zaposlitev za določen čas zaradi dela v prilagoditvenem obdobju na podlagi dokončne odločbe in potrdila pristojnega organa, izdane v postopku priznavanja kvalifikacij po posebnem zakonu,
– opravljanje javnih del oziroma vključitev v ukrepe aktivne politike zaposlovanja v skladu z zakonom,
– pripravo oziroma izvedbo dela, ki je projektno organizirano,
– delo, potrebno v času uvajanja novih programov, nove tehnologije ter drugih tehničnih in tehnoloških izboljšav delovnega procesa ali zaradi usposabljanja delavcev,
– voljene in imenovane funkcionarje oziroma druge delavce, ki so vezani na mandat organa ali funkcionarja v lokalnih skupnostih, političnih strankah, sindikatih, zbornicah, društvih in njihovih zvezah,
– druge primere, ki jih določa zakon oziroma kolektivna pogodba na ravni dejavnosti.
(2) S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti se lahko določi, da manjši delodajalec lahko sklepa pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ne glede na omejitve iz prejšnjega odstavka.

53. člen

(omejitev sklepanja pogodb o zaposlitvi za določen čas)

(1) Pogodbo o zaposlitvi se sklene za omejen čas, ki je potreben, da se delo v primerih, navedenih v prvem odstavku prejšnjega člena, opravi.
(2) Delodajalec ne sme skleniti ene ali več zaporednih pogodb o zaposlitvi za določen čas z istim delavcem in za isto delo, katerih neprekinjen čas trajanja bi bil daljši kot dve leti, razen v primerih, ki jih določa zakon, ter v primerih iz druge, četrte, pete in dvanajste alinee prvega odstavka prejšnjega člena.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek, je v primerih iz desete alinee prvega odstavka prejšnjega člena s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti lahko določeno drugače.
(4) Trimesečna ali krajša prekinitev ne pomeni prekinitve neprekinjenega dveletnega obdobja iz drugega odstavka tega člena.

54. člen

(posledice nezakonito sklenjene pogodbe o zaposlitvi za določen čas)

Če je pogodba o zaposlitvi za določen čas sklenjena v nasprotju z zakonom ali kolektivno pogodbo ali če ostane delavec na delu tudi po poteku časa, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi, se šteje, da je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas.

55. člen

(obveznosti pogodbenih strank)

V času trajanja delovnega razmerja za določen čas imata pogodbeni stranki enake pravice in obveznosti kot v delovnem razmerju za nedoločen čas, če s tem zakonom ni določeno drugače.

Se zavedaš tega, da je smisel pododbe za določen čas to, da je za DOLOČEN čas? Podaljšanje je POVSEM stvar njegove dobre volje.

To je isto, kot če bi ti jaz podarila 50 EUR, ti bi pa pričakovala obvestilo, da ti ne mislim podariti še 50 EUR več. Zakaj pa bi ti? Ti kaj dolgujem? Nič.

Zavedam se, da so pogodbe za DČ v današnjem času zlorabljene za zniževanje pravic delavcev in sočustvujem z vsemi, ki vas delodajalci na tak način držijo v šahu, ampak to ne spremeni dejstva, da je tako, kot sem zgoraj napisala.[/quote]

Janis, zdaj pa ne vem. Si mogoče danes malce slabe volje ali pa ne veš, kaj je bilo bistvo mojega vprašanja.

Seveda vem, kaj pomeni pogodba za določen čas. Zanima me le, če imam pravico npr. 15 ali 30 dni pred potekom pogodbe izvedeti, če me ne bodo več potrebovali.
In kaj je tukaj čudnega?
Meni se zdi bolj čudno to, da danes izveš, da boš od jutri naprej brezposeln. Ali pa še vedno zaposlen. Kakorkoli.

Mene pa zanima tole. Pogodbo so mi podaljšali do zaključka porodniške, pri tem delodajalcu pa sem neprekinjeno zaposlena že krepko več kot dve leti ( vseskozi so podaljševali za nekaj mesecev). Po porodniški pa odhajam drugam, pa me zanima, kakšne so moje obveznosti do zdajšnjega delodajalca, mi je takrat, ko poteče pogodba dolžan dat delovno knjižico ali lahko kaj komplicira oz. ga moram prej kaj obvestit?

vanika, seveda so v zakonu omejitve, ampak se jih da izigravat.
moji sestri so podaljševali pogodbo šest let. zdaj je zanosila in so ji rekli adijo. nobenega podaljšanja več.
v državni službi – šolstvo.
če lahko država izkorišča zaposlene, kaj misliš, kakšne moralne zadržke imajo šele privatniki…

petra 80, nobenih obveznosti nimaš do delodajalca, razen moralnih, da ga vsaj v nekem doglednem času obvestiš, da se ne misliš vrnit na delovno mesto. tako mu daš možnost, da najde zamenjavo. vesel ne bo, to si lahko ziher. konec koncev bi se lahko izognil plačilu regresa, če ti ne bi podaljšal pogodbe.

Zakonodaje ne pišem jaz, jaz ti jo samo razlagam. Mene čudi, da ti ne razumeš bistva, po katerem sprašuješ. Kadar je pravno določen rok prenehanja pogodbe, seveda nobena stran ni dolžna posebej obveščati druge, ali bo pogodbe res konec, ker konec piše črno na belem. Pravno je tako in konec.

Seveda je stvar dobrega odnosa do svojih delavcev, da jim sam od sebe pravočasno poveš, ali bi rad z njimi sklenil novo pogodbo ali ne. Ampak prijaznosti in korektnosti pravo pač ne more urejati in če se delodajalec sktriktno drži tega, da bo delal samo tisto, kar po zakonu mora, to pač lahko tudi udejani. Kar pomeni, da se mu do zadnjega dne veljavnosti stare pogodbe ni treba izjasniti o ničemer. Saj sem napisala, da sočutvujem z vsemi, ki vas delodajalci držijo v šahu s prikrito grožnjo, da vam ne bodo poundili nove pogodbe, če ne boste pridni in ubogljivi. Ampak vseeno na tvojem mestu ne bi čakala in bi delodajalca povprašala sama, ker on tega ni dolžan storiti. Če je to vse, kar te je zanimalo.

Delodajalec bi moral obvestiti zaposlenega ali mu bo podaljšal delovno razmerje ali ne, zaradi koriščenja dopusta in potencialne nove zaposlitve!

Kaj menite?

V taki negotovi situaciji smo sedaj mi.
V službi se ne morejo in ne morejo zjasniti ali bodo pogodbo podaljšali ali ne, saj se je obseg dela zmanjšal.
Poklic je sicer zelo iskan, ga potrebujejo, le da se je obseg dela zmanjšal. In ga bodo še, ko bo prišlo več naročil sigurno rabili
Ta kader so dolgo iskali. Plača je za dr…, odkar se je lastništvo zamenjalo.
Pogodba je bila sklenjena že tri krat, zdaj je zadnji čas, da se sklene za nedoločen čas.
Kot že rečeno je poklic iskan, opravljenih je bilo že nekaj razgovorov, vsi so zainterisirani, bi sklenili delovno razmerje kar takoj!
Službe manj stresne in bolj plačane.

Problem je neizkoriščen dopust, ki se ga več ne bo dalo izkoristiti do konca pod nobenim pogojem; negotovost, ker se ne ve kako dalje, če bi se razjasnili bi lahko že bila nova služba; neveš kako se organizirati, ko sta oba zaposlena ob šoloobveznem mlajšem otroku, itd..

Raje v novo službo, ki je manj stresna, manj naporna pa še bolje plačana, a je v čisto drugo smer.
Pri stari pa se morebiti obeta pogodba za nedoločen čas, ostane vse po starem, skupaj lahko greva v službo, ne rabiva dodatnega avtomobila.
Skratka, če bi se zjasnili in pošteno povedali bi bilo življenje lažje!

A raje sebično molčijo, da jim nebo potrebno plačati dopusta.
Pa še v dilemi so ali naj obdržijo zaposlenega, ki so ga tako dolgo iskali in ga bodo v prihodnje še zagotovo rabili, a trenutno ni zadosti dela zanj.
Ker zaposleni ne bo čakal na Zavodu, da ga ponovno pokličejo, ko bo spet dovolj dela – vsaj ob takem povpraševanju po takem profilu ne.

Mene pa zanima, kako je v primeru, da si zaposlen za določen čas in nočeš več ostati v tej službi ? Je treba delodajalca obvestiti o tem kaj prej ? Morda prinesti odpoved ? Ali avtomatsko ne podpišeš podaljšanja pogodbe na dan, ko se izteče in je to to ?
Meni se dozdeva, da velja zadnja varianta.

Živijo,

ravno iščem nekaj s tega področja: zanima me, ali do konca leta 2008 še velja PREHODNO OBDOBJE, ko delavcu lahko podaljšaš DR za določen čas v skupem trajanju 3 let?

Hvala, LP

Zaposlena sem bila kot spremljevalka gibalno oviranem učencu – za določen čas. Pogodba je bila sklenjena do 31.8.2009. Eno šolsko leto. Zaposlitev je bila 75 %.
Pojavila pa se je potreba po poslovnem sekretaju in dobila sem k moji pogodbi še aneks:
– zaposlitev na delovno mesto poslovnega sekretarja do vrnitve delavca iz bolniškega staleža -skupno 100 %.
1. Ali lahko delodaljalec vsako šolsko leto podaljšuje pogodbo za določen čas, čeprav ima učenec odločbo za 3 leta?
2. Delavec je še na bolniškem staležu, delodajalec pa je zaposlil novega delavca za delovno mesto poslovnega sekretarja. Kaj pa sedaj moj aneks?

LP Ana

Ponavadi obvestijo, ampak, če te ne, ko ti pogodba preneha teči pač ne greš več delat in to, je to

Ali pa greš delat in če te ne naženejo domov, si avtomatsko zaposlen za nedoločen čas.

Zaposlena sem v podjetju, kjer že drugi mesec nismo dobili plače. Zaposlena sem za določen čas in pogodba mi poteče konec tega meseca. Nove ne mislim podpisati. Zanima me, če sem opravičena do denarnega nedomestila na zavodu za zaposlovanje ( sem pri podj. že tri leta).

zdravo mene pa zanima če lahko kdajkoli odstopiš od pogodbe za določen čas?

Ja itak. Kakšen je odpovedni rok pa ti piše v pogodbi.

Pozdravljeni! Prijateljica je v podjetju zaposlena ( za določen čas) 1leto in 7 mesecev. Trenutno je v 7 mesecu nosečnosti in ravno danes so ji sporočili, da ji ne bodo več podaljšali poogodbe ( zaradi nosečnosti). Ali imajo to pravico glede na to da se ji izteče pogodba za določen čas?….zakon o delovnih razmerjih pravi, da delodajalec nikakor ne sme kot razlog nepodalšanja pogodbe, navesti nosečnosti….

Zahvaljujem se vam za odgovore

Nosečnos je razlog,zaradi katerega delavka ne sme dobiti odpovedi pogodbe.
Ko pogodba za določen čas izteče, je konec.
V kolikor se ji izteče pred nastopom PDP, naj se poskusi zmenit, da ji podaljšajo vsaj do takrat, zaradi porodniške.

mene pa zanima naslenje

pri prejsnem delodajalcu sem bila zaposlena dobri dve leti in pol, vse pogodbe za DČ pa še naziv dela je bil isti, le enoto sem zamenjala. Ali je to zakonito. potem sem bila brezposelna.
zanima me še koliko časa imam možnost tožbe prejsnjega delodasjalca , če se ugotovi, da so bila podaljšanja nezakonita?

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close