Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Poklon krščanstva ženam

Poklon krščanstva ženam

A to, da se ne bi smela vpisati na faks, te tudi ne bi motilo in prav tako ne bi imela občutka, da nisi spoštovana? To, da bi imel volilno pravico samo tvoj mož, ti pa ne, te tudi ne bi motilo? To, da si za isto delo plačana manj kot moški, te tudi ne moti? To, da je vse gospodinjstvo in vsa vzgoja otrok poleg službe na tvojih ramenih, te tudi ne moti?

Zanimivo, da se temu, da rečeš bobu bob, po tvoje reče “iskanje špetirja”.

Če hočeš pripadati organizaciji, ki ima v svojem temeljnem dokumentu ustoličen seksizem, prav, tvoja izbira. In če pač nočeš seksizmu reči seksizem, ker bi ti to postavilo preveč neprijetnih vprašanj, s katerimi se nočeš ukvarjat, zaradi mene tudi prav. Samo ne farbaj sebe in ostalih, da je seksizem “itak v dobro žensk, ker so ženske itak zanič za kam drugam kot za v kuhinjo”. Saj bodo po tvojem dostojanstvu že tako ali tako dovolj pljuvali moški, ni treba, da jim še sama pomagaš in še sama pljuvaš po sebi. Imej vsaj toliko samospoštovanja.

A to, da se ne bi smela vpisati na faks, te tudi ne bi motilo in prav tako ne bi imela občutka, da nisi spoštovana? To, da bi imel volilno pravico samo tvoj mož, ti pa ne, te tudi ne bi motilo? To, da si za isto delo plačana manj kot moški, te tudi ne moti? To, da je vse gospodinjstvo in vsa vzgoja otrok poleg službe na tvojih ramenih, te tudi ne moti?

Zanimivo, da se temu, da rečeš bobu bob, po tvoje reče “iskanje špetirja”.

Če hočeš pripadati organizaciji, ki ima v svojem temeljnem dokumentu ustoličen seksizem, prav, tvoja izbira. In če pač nočeš seksizmu reči seksizem, ker bi ti to postavilo preveč neprijetnih vprašanj, s katerimi se nočeš ukvarjat, zaradi mene tudi prav. Samo ne farbaj sebe in ostalih, da je seksizem “itak v dobro žensk, ker so ženske itak zanič za kam drugam kot za v kuhinjo”. Saj bodo po tvojem dostojanstvu že tako ali tako dovolj pljuvali moški, ni treba, da jim še sama pomagaš in še sama pljuvaš po sebi. Imej vsaj toliko samospoštovanja.[/quote]

No, pa dajmo rečt, da je seksizem. To me ne moti. 🙂 Ker v Cerkvi je problem le ta, da ne more biti duhovnik. Sicer je pa ženska daleč od tega, da ni spoštovana ali da je samo za v kuhinjo. So ženske, pred katerimi se moški klanjajo. Če samo pomislim, koliko duhovnikov gre k sestram klarisam na pogovore.

Glede špetira pa samo toliko, vsa težava pri vsem tem je ta, da nas ženske v tej veri to ne moti, da nismo duhovnice (ker vemo, kaj resnično dobimo in kaj ne), moti to vas, ki ne živite katoliško vero. 😉

Kako je pa to pri muslimanih? Kako pa gledsaš na to, da so tam ženske skrite, pa pod “oblastjo” moškega?

Spet minimaliziraš in racionaliziraš in spet se lahko začneva pogovarjat, da duhovništvo ni samo stanje pred oltarjem, ampak tudi edini način do vzvodov odločanja in vodenja svoje lastne skupnosti. Tako kot vpis na faks ni samo štiri leta sedenja za knjigami, ampak tudi vstopnica do najbolj strokovnih služb ter akademske in raziskovalne dejavnosti.

Spoštovanje se med odraslimi začne takrat, ko nekoga tretiraš kot sebi enakega in mu pustiš, da sam odloča o svojem življenju in o tem, kaj hoče in česa noče. Pogojevanje pravic in dolžnosti z obliko mednožja ni spoštovanje. V primeru, da tisti z več pravicami dopoveduje tistemu z manj, da je to v resnici zgolj v njegovo dobro, ima to tudi dve lepi oznaki: pokroviteljstvo in cinizem.

Ne moti te zato, ker gre za tvojo vero in ker bi odkrito soočenje s seksistično strukturo Cerkve potegnilo za samo plaz še drugih neprijetnih vprašanj. V slogu, če je to v resnici tako, kaj je tudi v resnici drugače, kot so me naučili? Zato vse skupaj poskušaš minimalizirat in racionalizirat – česar ne bi naredila, če bi šlo za seksizem na kateremkoli drugem področju, recimo na podočju pravice do izobraževanja in volitev. Imaš prav, ne pripadam instituciji katoliške vere, sem pa daleč od ateističnega bimbota, ki nima pojma, zakaj ima tako mnenje, kot ga ima.

Razumem željo, da bi se debata speljala drugam 🙂 Meni ni noben problem s prstom pokazat na seksizem. Ti si tista, ki moraš pojasniti, zakaj si očitno sposobna videti seksizem v tuji religiji, v svoji lastni pa ne. Če je OK in neproblematično, da ženske v katolištvu ne smejo postati duhovnice, je tudi OK in neproblematično, da je žena v islamu podrejena možu in se mora zaktivati izven doma.

New Report

Close