“Pol” vikanje
Tudi mene moti t.i. polvikanje. Kar dlake mi gredo pokonci, ko slišim po televiziji kaj takega. Vsakič se vprašam, če novinarjev ničesar ne naučijo, preden jih spustijo pred kamero.
Nekdo, ki uporablja “polvikanje” zame ni ravno “intelektualna smetana”. Tako izražanje pričakujem od kakšne branjevke na trgu, ne pa od nekoga, ki naj bi bil izobražen.
a.
Mene to tudi zelo moti. Saj tega ne počno samo novinarji, ampak tudi “intelektualna smetana”. Na TV pa me moti tudi to, da večina (da ne bom metala vse v isti koš) ljudi (predvsem mislim spet na to “intelektualno smetano”), ki prihajajo iz Ljubljane in okolice, govori ljubljanščino in ne lepega slovenskega jezika. To me moti tudi pri predavateljih na fakultetah.
Tudi mene so včasih bolela ušesa od t.i. polvikanja. Pa sem, podobno kot ti, dobila namig, da naj poslušam drugače, ker samo pri polvikanju lahko žensko nagovoriš kot žensko, drugače jo nagovoriš kot moškega. In veš kaj? Mi gre polvikanje sicer težko z jezika, vendar pa me ušesa čisto nič ne bolijo več. Jezik je živ, ja, mu je prav malo mar, ali mi pri tem trpimo ali ne. Važno, da se razumemo 😉
Ja, izgubila, ampak vsaj vašega nisem privzela 😉
Vi delite, ve delite. Saj nikjer ne pravim, da mora biti spol vedno razpoznaven. Hecno pa je, če žensko vedno nagovarjamo, kot da je moški. Mogoče se moškim to ne zdi, pa tudi ženske se marsičesa navadimo. Je pa le hecno, da celo tam, kjer moška oblika v realnosti ne obstaja, vprašamo “po moško”: ste noseči?. Če želimo biti 100% pravilno slovenski, kajpada.
Tudi drugi jeziki, nekateri kot npr. francoščina celo zelo uradno, poskušajo odstraniti patriarhalne, da ne rečem mačistične, naplavine iz jezika. V slovenščini se nam to v tem primeru dogaja celo spontano … res je redko, da je “volja ljudstva” tako nediskriminatorska do žensk. Če bi o tem vprašanju organizirali referendum, bi bilo vse drugače.
Pozdravlja vas pravi moški, ki mu za to, kar je, ni potreben seksizem