Poskusna doba in reorganizacija
Dovolila si bom tri vprašanja in bi bila hvaležna za odgovor.
1. Ali ima delavec, za katerega delodajalec po poskusni dobi ugotovi, da ni izpolnil pričakovanj, kakšno pravno varnost?Ali se lahko poskusna doba sporazumno podaljša (za mesec ali dva)?
2. Pristojni organ je sprejel sklep o spremembi sistemizacije. Na seji organa so bile spremembe samo prebrane, brez pisnega gradiva. Sklep pa je bil oblikovan tako, da iz njega niso razvidne konkretne spremembe. (npr. “spremeni se opis del pri tem in tem delovnem mestu”). Ali je tak sklep sploh veljaven?
3. Izvedena je bila “reorganizacija”, katere cilj pa ni bil reorganizacija, ampak degradacija posameznika. Ukinjena je bila samostojna notranja organizacijska enota (oddelek), hkrati pa ustanovljena nova (služba)znotraj druge, vendar z istim opisom del in nalog. Delavcu, ki je bil prej vodja oddelka, se sedaj za isti obseg nalog ponuja nova pogodba (za vodjo službe) z nižjo plačo. Ali zadeva pravno zdrži?
Upam, da nisem prezahtevna. Že vnaprej hvala za odgovor.
1. Poskusna doba se lahko podaljša, dokler je njeno trajanje še v okviru zakona ( max 6 mesecev) in kolektivne pogodbe, če ima kakšna določila v zvezi s tem. Če delavec ne opravi uspešno poskusnega dela, mu delodajalec izredno odpove pogodbo o zaposlitvi. Delavec lahko zakonitost vsake, torej tudi take odpovedi izpodbija na sodišču.
2. Takole na daljavo žal ne morem presojati veljavnosti sklepa. Sistemizacija kot taka seveda mora obstajati v pisni obliki – mogoče bo to narejeno kasneje?
3. Pri spremembah sistemizacije in pri reorganizacijah je možno, da delodajalec delavcu ponudi novo pogodbo z nižjo plačo. Če je delavec mnenja, da je bilo vse to izvedeno izključno z namenom njegove degradacije, lahko spet izpodbija odpoved svoje prejšnje pogodbe o zaposlitvi.
Lep pozdrav,
Katarina
Forum je zaprt za komentiranje.