posoja hipoteka
Hipoteka naj nastane s sklenitvijo neposredno izvršljivega notarskega zapisa. Gre za pravni posel, ki mora biti sklenjen v obliki notarskega zapisa, v katerem zastavitelj soglaša, da se denarna terjatev zavaruje z vknjižbo hipoteke na zastaviteljevi nepremičnini in da se po zapadlosti terjatve opravi poplačilo terjatve iz kupnine, dosežene s prodajo, in izpraznitev ter izročitev nepremičnin kupcu v enem mesecu po prodaji. Izvršljivost notarskega zapisa se zaznamuje tudi v zemljiški knjigi in učinkuje proti vsakemu poznejšemu pridobitelju lastninske pravice na zastavljeni nepremičnini.
V primeru, da s hipoteko zavarovana terjatev ob zapadlosti ni plačana, lahko upnik s tožbo zahteva, da se zastavljena nepremičnina proda. Če je nastala hipoteka na podlagi neposredno izvršljivega notarskega zapisa, lahko upnik neposredno v izvršilnem postopku zahteva, da se nepremičnino proda in da se dolg poplača s kupnino, ki je bila plačana za to nepremičnino. Nična so zato morebitna pogodbena določila, da zastavljena stvar preide v last zastavnega upnika, če njegova terjatev ob zapadlosti ne bo plačana, in prav tako določila o prodaji zastavljene stvari po vnaprej določeni ceni. Dogovora o prehodu lastninske pravice in prodaji po določeni ceni pa sta veljavna, če sta sklenjena po zapadlosti zavarovane terjatve.
Ta način zavarovanja je pravno gledano varen za posojilodajalca. Zakaj so vam odsvetovali ne vem. Naj povedo. Morda zaradi stroškov izvršilnega postopka ali vrednosti same nepremičnine, ki se v izvršilnem postopku na dražbi lahko prodaja veliko pod ceno, ki je lahko kaj kmalu nižja, kot je znesek terjatve. Sam nimam izkušenj s temi postopki, zato sem vam lahko pojasnil teorijo.