Predsednike opozorili na dogajanje glede RTVS
Vodstvo, programski in nadzorni svet RTV Slovenija v pismu predsednikom republike, vlade, DZ in DS pojasnjujejo, da ne nasprotujejo kritiki, ki mora sloneti na dokazljivih dejstvih, ampak poniževanju in zmerjanju vseh tistih, ki so se trudili, da bi program RTVS zadovoljil kar največ državljanov in plačnikov obveznega RTV prispevka.
“Za slovensko družbo je veliko nevarneje kot so sovražni govor, razpihovanje nestrpnosti in podobno enega nekdanjih članov nadzornega sveta RTVS (kar je po ustavi kaznivo in bi moralo biti zadeva uradnega pregona ustreznih slovenskih organov) dejstvo, da je bil omenjeni izpad očitno vnaprej koordiniran z eno izmed parlamentarnih strank, saj so govorjenje dveh nekdanjih članov nadzornega sveta RTVS takoj podprli njena poslanska skupina, ministrica za kulturo in njun propagandni ‘stroj’,” so v pismu poudarili Guzej, Granda in Orešnik.
Nizka raven politične kulture v RS je po njihovem mnenju dejstvo. “Zastrašujoče in za demokracijo nevarno pa je njeno poslabševanje ob očitnem vodenju in usmerjanju tovrstnih prizadevanj s strani ene vladnih parlamentarnih strank. S tem to postaja del uradne politike RS,” ugotavljajo podpisniki pisma.
“Kot najodgovornejši politiki v Sloveniji ste posebno dolžni skrbeti za raven politične kulture in minimalne demokratične standarde, ki morajo zaščititi tudi delovanje civilne družbe,” so zapisali v pismu predsedniku republike Danilu Türku, predsedniku DZ Pavlu Gantarju, predsedniku DS Blažu Kavčiču in premieru Borutu Pahorju.
Ob koncu so poudarili, da vsem štirim predsednikom slovenska ustava in druga zakonodaja, kot tudi evropski in ostali mednarodni standardi dajejo dovolj možnosti in mehanizmov, da zaskrbljujoče poslabševanje kulturno-političnih razmer v RS ustavijo. “Ustavna prisega ob prevzemu najodgovornejše funkcije v državi vas k temu zavezuje”.