Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prežganka – Mit ali Kmečka legenda?

Prežganka – Mit ali Kmečka legenda?

Jo ne kuham ze kar nekaj let, ravno zato, ker je samo veliko moke, olje, voda in jajca.[/quote]

Same strupene zadeve, ali kako? :-)))))

Pri nas je bila prežganka naravno sredstvo proti driski s krči. Če je pomagala, se ne spomnim, vem pa, da mi je bila všeč.
Sicer je nisem jedla že več kot 20 let, ampak bom pa mamo prosila za recept, hvala, da si me spomnil nanjo. Na prežganko, seveda. 🙂

_____________________________________________________________________________________________________________ V hitlerjanskih zadnjih sobah gostiln spet udarjajo drug po drugem, ti majhni rodovi na povodcih...

Jaz dam na maslo najprej malo na drobno nasekljane cebule, da zadisi in naredi juhi okus, pol moko, zalijem z vodo, sol in kumina ter jajce. Fina.

s kislega mleka? To je ornk njami ja.

Pri nas dodamo tudi cesen, cebulo, korencek, petersilj, por tako, da je bolj krepka juha in zelo okusna juha. Mocnik na juhi mi je tudi dober, dodamo pa tudi veliko zelenjave in mocnik naredimo iz pirine moke. Treba je kaj dodati za okus, saj prezganje pa voda in sol to pa res ni dobro. Vcasih ni bilo ne denarja in ne trgovin na vsakih 100 m in so kuhali kar so pac imeli tudi olupke so uporabili za kuhanje.

ja sej štos je ravno v tem, če znaš skuhat, bo tudi prežganka dobra in okusna, če ne, pač ne 🙂

V prežganko vegeta ?? Ne, tukaj morajo biti res samo dobre, naravne stvari. Mora dišat po prežganki. Ne po vegeti.

Vem, da je to kao nekaj kmečkega, ampak meni odkrito povedano ta stvar ni okusna.

V prežganko vegeta ?? Ne, tukaj morajo biti res samo dobre, naravne stvari. Mora dišat po prežganki. Ne po vegeti.[/quote]
Kaj pa je dobrega in naravnega v dveh žlicah olja, eni žlici moke in enem jajcu iz Hoferja?

To, da neko corbico s korenjem, porom in ne vem cem se vse prodajas kot prezganko, nima veze z znanjem kuhanja.

V prežganko vegeta ?? Ne, tukaj morajo biti res samo dobre, naravne stvari. Mora dišat po prežganki. Ne po vegeti.[/quote]

Meni se zdi, da Vegeta tukaj nima kaj iskati. Mora , ja, dišat po prežganki. Vegeta pa smrdi in ima ogaben okus. Okusi so različni, a v neko preprosto, zdravilno juho ne gre.

Samo potem tole ni več prežganka, ampak zelenjavna juha.

Avtor, ti si brihten in duhovit. Take rabimo tu gor. Še kdaj kaj napiši. Resno, sicer bom odšla z mona. Ker je večina dolgočasnih.

V prežganko vegeta ?? Ne, tukaj morajo biti res samo dobre, naravne stvari. Mora dišat po prežganki. Ne po vegeti.[/quote]

Meni se zdi, da Vegeta tukaj nima kaj iskati. Mora , ja, dišat po prežganki. Vegeta pa smrdi in ima ogaben okus. Okusi so različni, a v neko preprosto, zdravilno juho ne gre.[/quote]

Kaj točno zdravilnega pa naj bi bilo v prežganki?

To, da neko corbico s korenjem, porom in ne vem cem se vse prodajas kot prezganko, nima veze z znanjem kuhanja.[/quote]

ne vem kje ti vidiš vse našteto v mojem pisanju, je pa dejstvo da samo voda in moka ne moreta dat dobrega okusa, zato jo jaz delam tako, kot sem že na prejšnji strani napisala pod nikom naša prežganka, al neki podobnega.

ko sem prežganko 1x delala po nekm receptu iz neta je bila tudi neprebavljiva, potem mi je profi kuharica pokazala kako naj bi jo človek naredil, malo sem še po svoje popravila in juhica je odlična.

sej pica tud ni samo ene vrste pica … jo človek naredi tako, kot jo ima rad, ampak osnova je pa vedno ista in na koncu je to pač pica.

sicer pa … vsak po svoje, desjtvo pa še vedno ostaja, če znaš kuhat, bo večina kar si skuhal dobro in okusno, če ne, pač ne.

Meni se zdi, da Vegeta tukaj nima kaj iskati. Mora , ja, dišat po prežganki. Vegeta pa smrdi in ima ogaben okus. Okusi so različni, a v neko preprosto, zdravilno juho ne gre.[/quote]

Kaj točno zdravilnega pa naj bi bilo v prežganki?[/quote]

Kaj je tako zdravilnega v prežganki? Ne vem nekaj mora biti, saj “pomaga” pri več stvareh.
Če že ni zdravilnih sestavin, vsaj ni umetnih aromatov, umetnih barvil ipd.

Starša jo obožujets, meni gre na bruhanje, ko pomislim na okus, kaj šele na sestavine.


Razumem, da ti pac okus ni vsec, ampak katera sestavina pa je v prezganki taksna, da bi ti bruhala, ce je v juhi mascoba, moka, zelenjava, voda, sol, jajca in zacimbe. Povej prosim kaj je tukaj tako bljak.


Razumem, da ti pac okus ni vsec, ampak katera sestavina pa je v prezganki taksna, da bi ti bruhala, ce je v juhi mascoba, moka, zelenjava, voda, sol, jajca in zacimbe. Povej prosim kaj je tukaj tako bljak.[/quote]
V prežganki zelenjave ni. Nujno pa mora biti kumina.

Kaj točno zdravilnega pa naj bi bilo v prežganki?[/quote]

Kaj je tako zdravilnega v prežganki? Ne vem nekaj mora biti, saj “pomaga” pri več stvareh.
Če že ni zdravilnih sestavin, vsaj ni umetnih aromatov, umetnih barvil ipd.[/quote]

To, če nečesa ni, še ne pomeni, da je jed zdrava.

Resno, v prežganki ni prav nič zdravilnega. To je legenda izpred 100 let, ko dejansko niso imeli ne zdravil, ne ustrezne hrana in ja, za tiste čase je pa malce jajca in moke ter tople vode, dvignilo bolnika.

Ampak v času, ko je zelenjava vedno na voljo, govoriti o nekih zdravstvenih koristi prežganke, ja pa hudo mimo.


Razumem, da ti pac okus ni vsec, ampak katera sestavina pa je v prezganki taksna, da bi ti bruhala, ce je v juhi mascoba, moka, zelenjava, voda, sol, jajca in zacimbe. Povej prosim kaj je tukaj tako bljak.[/quote]
V prežganki zelenjave ni. Nujno pa mora biti kumina.[/quote]
Mi dodamo korencek, por, petersilj in nam je cisto vseeno ali je prav ali ne , ker taksna nam je dobra in kumino pa itak tudi.


V prežganki zelenjave ni. Nujno pa mora biti kumina.[/quote]
Mi dodamo korencek, por, petersilj in nam je cisto vseeno ali je prav ali ne , ker taksna nam je dobra in kumino pa itak tudi.[/quote]

To kar vi delate ni prežganka, ampak zelenjavna juha. Se pravi vzeli ste prežganko, ki vam ni bila dobra in jo izboljšali z zelenjavo, da vam je dobra. Iz prežganke ste naredili zelenjavno juho.

In o tem tukaj debatiramo, da prežganka ni ne dobra, ne zdrava. Ampak ostanek nekih davnih časov, ki so na srečo že minili, čeprav bi očitno eni na vsak način radi, da se vrnejo.

Zanimivi recepti.

A res nihče ne doda med kuhanjem lovorjevega lista?

Zame mora prežganka biti preprosta.
Maščoba, moka, voda, lahko česen v prahu, lovorjev list, jajce, sol in poper.

Dam pa eno jajce več, kot je delala to moja mati, ker smo včasih običajno v juho natrgali še kruh, jaz pa jo raje jem brez kruha, ampak bolj gosto.

Prežganko so dajali bolnikom s črevesnimi in želodčnimi težavami.

Kadar si zdriskan in zbruhan, ti prepražena moka (ogljikovi hidrati, pri praženju nastanejo lažje prebavljivi oligosaharidi) pomaga pri resorpciji soli, beljakovine iz jajca so pa tudi zelo lahko prebavljive. Kumina, ki je bila tipična sestavina prežganke, je prav tako domače zdravilo pri prebavnih motnjah.

Dandanes seveda tečete v lekarno po rehidracijsko sol in Ultop, učinek je pa verjetno čisto primerljiv.

Glede na čase, ki prihajajo, na tvojem mestu ne bi bila tako vzvišena nad ljudskimi zdravili, kdo ve, če ti ne bodo še prav prišla.

Pri nas pa jo je stara mama delala malo drugače.
Na olju se je do rumenega (ne do rjavega!) prepražilo 2 žlici pšeničnega zdroba, gresa. Nato se je to vsulo v lonec s slano vrelo vodo (kak liter), kuhalo, dokler se ni zgostilo in na koncu vlilo vanjo raztepeno jajce, ki je zakrknilo in juho še dodatno zgostilo. Začinilo se je s posušenimi cvetovi koromača. Bila je zelo dobra, res.

New Report

Close