Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek PRIHRANKI PRI 20 LETIH

PRIHRANKI PRI 20 LETIH

Zdravo.

upam, da se bo nasel se kdo, ki bi rad kaksen nasvet vrstnikov, ali pa samo anonimen pogovor, ker vem da so osebne finance zelo osebna in občutljiva stvar.

zanima me, koliko je normalno in priporočljivo imeti prišparano pri 20 letih. Vem, izredno obširno vprašanje, ampak recimo da se najde kakšen podobnež meni: 20 let, delal težko gimnazijo (vse kar sem v gim zasluzil sem si sam s tem denarjem plačeval tudi treninge) in sedaj sem na precej težkem faksu, ki mi vzame veliko časa (enoviti magistrski), kar pomeni, da dejansko izredno težko ob študiju delam. Zaslužim tam 100-200e/mesečno za vse tekoče stroške in kakšno zurko ipd, stanovanje pa mi plačujejo starši. Našparano imam res samo 500e, kar se mi zdi grozno in bi se kar pogreznil. Težko kaj prišparam, kar pa zaslužim pa itak porabim za sproti. Grozno mi je zato, ker vem da bom vseh 5 let moral nekako preživeti in ne bom imel veliko prišparano.

kako ostali gledate na to, koliko imate našparano ipd? Pa prosim, samo ljudje s podobnimi izkušnjami, vem da imajo pri mojih letih tudi po 10-20k in tudi 0e, zato prosim za vse, ki vedo kaj pomeni zahteven faks in redni stroški.

hvala iz srca

obupan študent

glej to pravijo finančni strokovnjaki. je pa plačan oglas ampak nek približek maš/dobiš… če ti je to dovolj potem ok…

https://www.24ur.com/novice/slovenija/koliko-prihrankov-bo-dovolj-za-upokojitev.html

 

Kaj ti pravzaprav hoces?

Pri rosnih 20ih ziveti po pravilih druzbe in izpolnjevati zahteve druzbenih norm?

Pozdravljen. Spodbudno, da se sploh sprašuješ – večina v tvoji starosti se ne. Stara sem 28, končala težko gimnazijo, diplomirala in pred tremi meseci magistrirala. Do konca magisterija sem privarčevala 60.00 evrov kupila nepremičnino za ta denar, vložila 5.00 v obnovo. Sedaj je nepremičnina vredna cca. 90.000. Ko sem bila v gimnaziji sem delala par mesecev kot čistilka, mislim da je bila urna postavka takrat 4 evre. Očitno mi je bilo, da se na tak način ne da varčevati. Moj nasvet je, da se ne trudiš za vsako ceno znižati stroškov, ki jih imaš, ampak povečati prihodke. Konec gimnazije sem se začela ukvarjati s podjetništvom. Brala članke o dodatnem zaslužku, obiskala kakšno predavanje v zvezi z podjetništvom, osebnimi financami. Spisala sem 3 poslovne modele (bolj osnutke), ki bi lahko delovali in stestirala. Čez pol leta sem mesečno zaslužila na tak račun 300 evrov. Ta številka je čez leto postala že 1.000 evrov na mesec. Za čas študija je težko delati, ker imaš tedne, ko imaš ogromno časa in tedne, ko ga nimaš nič. Zato je idealno imeti nek “side hustle”, ki je na voljo takrat ko ga potrebuješ, takrat ko imaš čas. Sama sem delala cca. 2 uri ob faxu za svoje mini podjetje, ker mi je bil študij prioriteta. Ker sem študirala v Ljubljani sem imela tudi kar nekaj stroškov z najemom, saj sem živela sama in sama plačevala svoje vse stroške. Če bi delala preko študenta bi morala paziti na vsak cent, meni ni bilo treba.

Glede na to, da imaš enoviten študijski program bom sklepala, da morda študiraš arhitekturo. Če je to res kul, če pa ne pa se lahko naučiš s primera. Delati v arhitekturnem biroju ne moreš, ker nimaš izkšenj in znanja. Čez par let boš lahko, ampak boš delal za mini plačilo, ker si še kao študent in se učiš. Če pa sam razviješ kak mini produkt, rešitev, storitev, uvažaš zadeve v slo, vodiš tečaje na xy temo lahko zaslužiš bistveno več.

Skratka – moja plača malo pred zagovorom magistrske je bila cca. 6.000 evrov. Sicer sem 2 uri na dan menjala za 6 urni delovnik – pa vseeno. Magistrirala z odličjem 😉

Vse dobro želim.

Odgovor na objavo uporabnika
l12kdftg, 25.04.2023 ob 22:20

Pozdravljen. Spodbudno, da se sploh sprašuješ – večina v tvoji starosti se ne. Stara sem 28, končala težko gimnazijo, diplomirala in pred tremi meseci magistrirala. Do konca magisterija sem privarčevala 60.00 evrov kupila nepremičnino za ta denar, vložila 5.00 v obnovo. Sedaj je nepremičnina vredna cca. 90.000. Ko sem bila v gimnaziji sem delala par mesecev kot čistilka, mislim da je bila urna postavka takrat 4 evre. Očitno mi je bilo, da se na tak način ne da varčevati. Moj nasvet je, da se ne trudiš za vsako ceno znižati stroškov, ki jih imaš, ampak povečati prihodke. Konec gimnazije sem se začela ukvarjati s podjetništvom. Brala članke o dodatnem zaslužku, obiskala kakšno predavanje v zvezi z podjetništvom, osebnimi financami. Spisala sem 3 poslovne modele (bolj osnutke), ki bi lahko delovali in stestirala. Čez pol leta sem mesečno zaslužila na tak račun 300 evrov. Ta številka je čez leto postala že 1.000 evrov na mesec. Za čas študija je težko delati, ker imaš tedne, ko imaš ogromno časa in tedne, ko ga nimaš nič. Zato je idealno imeti nek “side hustle”, ki je na voljo takrat ko ga potrebuješ, takrat ko imaš čas. Sama sem delala cca. 2 uri ob faxu za svoje mini podjetje, ker mi je bil študij prioriteta. Ker sem študirala v Ljubljani sem imela tudi kar nekaj stroškov z najemom, saj sem živela sama in sama plačevala svoje vse stroške. Če bi delala preko študenta bi morala paziti na vsak cent, meni ni bilo treba.

Glede na to, da imaš enoviten študijski program bom sklepala, da morda študiraš arhitekturo. Če je to res kul, če pa ne pa se lahko naučiš s primera. Delati v arhitekturnem biroju ne moreš, ker nimaš izkšenj in znanja. Čez par let boš lahko, ampak boš delal za mini plačilo, ker si še kao študent in se učiš. Če pa sam razviješ kak mini produkt, rešitev, storitev, uvažaš zadeve v slo, vodiš tečaje na xy temo lahko zaslužiš bistveno več.

Skratka – moja plača malo pred zagovorom magistrske je bila cca. 6.000 evrov. Sicer sem 2 uri na dan menjala za 6 urni delovnik – pa vseeno. Magistrirala z odličjem 😉

Vse dobro želim.

Potem se je zbudila in je svizec zavil čokolado 🙂

 

Odgovor na objavo uporabnika
zgubljen220, 25.04.2023 ob 22:00

Zdravo.

upam, da se bo nasel se kdo, ki bi rad kaksen nasvet vrstnikov, ali pa samo anonimen pogovor, ker vem da so osebne finance zelo osebna in občutljiva stvar.

zanima me, koliko je normalno in priporočljivo imeti prišparano pri 20 letih. Vem, izredno obširno vprašanje, ampak recimo da se najde kakšen podobnež meni: 20 let, delal težko gimnazijo (vse kar sem v gim zasluzil sem si sam s tem denarjem plačeval tudi treninge) in sedaj sem na precej težkem faksu, ki mi vzame veliko časa (enoviti magistrski), kar pomeni, da dejansko izredno težko ob študiju delam. Zaslužim tam 100-200e/mesečno za vse tekoče stroške in kakšno zurko ipd, stanovanje pa mi plačujejo starši. Našparano imam res samo 500e, kar se mi zdi grozno in bi se kar pogreznil. Težko kaj prišparam, kar pa zaslužim pa itak porabim za sproti. Grozno mi je zato, ker vem da bom vseh 5 let moral nekako preživeti in ne bom imel veliko prišparano.

kako ostali gledate na to, koliko imate našparano ipd? Pa prosim, samo ljudje s podobnimi izkušnjami, vem da imajo pri mojih letih tudi po 10-20k in tudi 0e, zato prosim za vse, ki vedo kaj pomeni zahteven faks in redni stroški.

hvala iz srca

obupan študent

zakaj pa se s tem obremenjuješ? Predvidevam, da naj starši skrbijo za svoje otroke, ki se šolajo.

Po gimnaziji je vpisal težak študji, itak, da nima čas še delat, čeprav je že imel idejo za startup in je misli, kok bo delal vmes. Na trr ima 0. Ker on je pač mnenja, da se ZDAJ živi, kar dobi od babic in kar zasluži poleti, zapravi za zabave, oblačila, zmenke, kino,  hrano zunaj. Čeprav se mi kdaj zdi strašno zapravljiv,  mu dam kar prav. Zdaj ni čas za take skrbi.

Mi2 mu plačava sobo in  stoške.

Ne sekiraj se! Nisi edini. Cilj naj ti bo študji, služil boš potem s svojo izobrazbo in pridnim delom.

Mi2 z možem sva imela pri 25.h letih 0 na trr + kredit za avto. Pri 30.h sva se pa selila v novo hišo in vmes imela 2 otroka.

 

Najprej doštudiral, najdi službo, potem pa začni aparat. Prej študenta lahko delaš, kadar imaš čas.  Večina tvojih vrstnikov nima nič. Živijo pa jih starši, jim plačajo izpit, avto….to je čisto druga pesem.

Večina študentov nima 0, mogoče nekaj drobiža od kakšnih daril, to je pa tudi vse.

Nekateri starši, ki so bolj premožni, pa načrtno varčujejo za otroka in mu dajej vsak mesec nekaj na trr, ampak, žal nimajo vsi enakih pogojev. Ne sekiraj se, ti samo študiraj, da prideš do svoje izobrazbe, potem ti bo vse na voljo!

NIc nimajo po 10 20 prsparan.

Moj sin se je tud sekiral da edini nima nic denarja ker mora delat fax in ni casa. Potem se je mal pogovarjal s sosolci in tudi ostalim in je ugotovil da se zdalec ni edini.

Tko da se je potolazil.

Poskus dobit kaj od doma ce si racunalnicar.

500e je sin imel in jih je dal v kripto oz delnice.

Not jih bo mel 5 do 10 let.

Boljs kot da ima pod povstrom.

Ne se sekirat ker si premlad za te skrbi.

Ko bos dobil sluzbo bo slo vse super.verjemi zdaj pa se pridno uci in pogovarjaj se z ljudmi.

Pri 20ih sem imel našparano 0, sedaj pri 33ih imam našparano 0. Vse gre sproti.

Moji sta konec gimnazije in ima ena caa 20k na računu, druga 15k.

Res pa je, da jima vse kar si sprdneta financiramo starši in da delata, ko le lahko in da sta pridni in šparavni. Je že bila situacija, da nista šle na morje/smučanje, ker sta imele ravno fajn plačan job tisti hip.

skrajno nehvaležno vprašanje

kdorkoli ima pri dvajsetih prišparan kup denarja, ga ni dobil z resnim delom.

večina tistih, ki imajo kaj prišparanega, je skrajno priviligiranih in imajo to od daril. resno gledano, kdo je sposoben kot mladoleten kaj pametnega zaslužit?

 

ženska je do konca magisterija našparala 60 jurjev? z eskortom ali kako? je imela šugardedije? pa sama je živela in si plačevala vse stroške?

mja. internet vse prenese.

 

Imata, imata nasa 2 otroka lep kup prisparanega, prisparala sva pa midva. Samostojni sine po poklicu student ima 3 sobno stanovanje, avto srednjega razreda, vse poloznice placane, vsak mesec celo “placo” za svoje potrebe- ampak to sva mu vse midva dala, drugace mali nima za burek. Bodite resni no, od 20 letnika nihce ne pricakuje, da ima lep kup denarja, pri 40 pa je to pricakovano od marsikoga.

imela nič in tudi večina ostalih študentov tako. Če imajo starši veliko denarja in dajo potem otrokom, pač dajo, ampak nimajo vsi tega. Obremenjuješ se z brezveznimi stvarmi.

Odgovor na objavo uporabnika
hmnooja, 26.04.2023 ob 11:50

Moji sta konec gimnazije in ima ena caa 20k na računu, druga 15k.

Res pa je, da jima vse kar si sprdneta financiramo starši in da delata, ko le lahko in da sta pridni in šparavni. Je že bila situacija, da nista šle na morje/smučanje, ker sta imele ravno fajn plačan job tisti hip.

Aja več kot pol tega denarja je iz raznoraznih daril. Imata veliko žlahto in edine sta pod 40 🙂

 

Kaaajjj? Pri 20 prišparano? Po moje je uspeh, da nisi v minusu ali lačen?

Zdravo.

Stara sem isto kot ti. Z razliko,  da sem naredila poklicno šolo in se pri 19ih zaposlila.

Delala sem vsake počitnice od 14tega leta naprej, kar pomeni, da sem si vsako leto sama plačala celoletno karto za vlak, celoten izpit, kupila sem si tudi avto. V srednji šoli sem bila v dijaškem, ki sem si ga več kot polovico sama plačevala s štipendijo (150 jaz, starši 50€).

Je pa res, da zelo rada šparam. Imam v glavi “za hude čase”. Tako da če res ni nujno, si ne kupujem stvari. Vedno računam, da more bit nekaj € v rezervi, če se mi avto pokvari in za registracijo, potem za bencin in hrano.

10k nimam našparano, moram pa reči, da je sedaj ko sem zaposlena lažje šparati. Živim pri starših, kar pomeni, da oni plačujejo položnice. Jaz si plačam svoje zdravstveno zavarovanje in pa naredim kakšen večji nakup za poln hladilnik. Kar pomeni da imam okoli 300 € stroškov mesečno, ostalo mi ostane.

Morem pa povdarit, ko sem delala preko študentskega servisa sem delala res skoraj vsaki dan. Nisem imela vikendov fraj in nisem hodila ven. Sem pa vesela da se lahko pohvalim da je avto čisto moj (eni majo pri 20ih audija, in se hvalijo da imajo svoj avto kupili so jim ga pa starši za rojstni dan)

Pač ja, tvoja zgodba je drugačna. Na faks hodiš, učenje, žuranje. Vem, da je kar težko usput še delat, ker majo nekateri faksi zelo čudne urnike in preprosto ne moreš najdit službe, ki ti bojo lahko šli tak na roko.  Npr.: jutri ne morem, v torek lahko vjutro, v sredo popoldan, v četrtek pa lahk pridem sam za 2 urci….

Kaj naj rečem. Ne sekiraj se koliko ma nekdo drug v denarnici. Tebi pač tak laufa in boš videl po končanem faksu se bo vse obrnilo. Bos nadoknado vse.

Vse dobro.

Kako pa bos prisparal, ce resno studiras? Ze to da ti starsa placujeta stanovanje je luxus, slo je bolj drzava delovceb kot premoznih. Dostudiraj se hitro zaposli, placuj svoje obveznosti sam in sparaj to kar ostane. Tisti ki prisparajo na racun starsev pac niso verodostojni, ker so imeli pomoc, zato se z njimi ne primerji in nikakor ne imej slabo vest. Svet je materialisticen vendar ne pustit, da te to potunka. Odstudiraj si hitro najdi sluzbi potem pa gasa s svojim.lastnim prihodkom dalje. E to, to je vredno spistovanja, ko sam zase poskrbis, ne pa ko eni roditelji se 30plus letnike futrajo..

Ah ne skrbi kaj bo….. Jaz sem sicer mel malo lažji fax, 3 letno visoko šolo …. Po koncu gimnazije sem bil nekje kjer ti, na pozitivni nuli….. Sem pa pol na faxu mal sprememb uvedel, se odločil za delo kljub študiju, delal sem sicer večinoma popoldan in nočne kar sicer ni bilo lahko a je šlo skozi, poleg tega sem mel še nek “side job” ki mi je prinesel cca 200€/mesec, večinoma za delo med vikendi….. Na koncu sem v 4 letih uspel privarčevati cca 20.000€….. Oče mi je sicer plačal študentski dom….. Že med faxom sem ta svoj “side job” nadgradil v to da sem bil praktično neodvisen v njem, dandanes je to moj popildanski s.p., ob zaposlitvi….

Moj nasvet je da sicer ne zapravljaš za brezvezne stvari pa ob tem malo gledaš na kako študentsko delo v tvoji smeri ter mogoče kak stranski zaslužek….. Pa žurk ne rabi skenslat, brezveze da prijateljtsvo trpi…. Pa tudi sekiraj se čim manj…. Verjemi da ti bo steklo in na koncu ti bo…..

Pa srečno 😉

Jaz sem stara preko 40, s solidno placo. Tretjina place mi gre samo za najemnino. Potem imam se internet, mobitel, rtv prispevek, elektriko, ki je vsako leto drazja za 20 evrov. Kupim darila za druzino (bozic, rojstni dnevi, velika noc), hrano (tu se ne preseravam v smislu steakov in kaviarja), ostane mi reci in pisi 100 evrov, ki jih imam za registracijo, zavarovanja, bencin, neka popravila. Najveckrat avto, stroji. Denarja nimam – cunj in cevljev si ze dolgo nisem kupila, na vecerje ne hodim, pocitnice so samo doma.

Kako vi vsi uspete nekaj prisparati, bi tudi jaz rada vedela! Sploh v zneskih 60.000.

Jaz bi z veseljem delala od doma za 6.000. A lahko poveste, kaj moram narediti?

Hvala.

Moj sin je podobne starosti in nima niti evra našparanega. Pa še izpita za avto nima. Jaz sem bila ista, in sem še vedno. Imam dve diplomi, ne zapravljam za obleke in kozmetiko, ampak imam otroke, ki jim plačava z možem, kar je pač potrebno. Važno, da nekako gre, da človek ne zapravlja za pijačke in čike in neumnosti.. Vse bo ok, srečno!

Pri tej starosti se jaz pretirano ne-bi ukvarjal z količino privarčevanega denarja. Predvsem je pomembno, da takrat dobite določena znanja iz področja investiranja…

20 so najboljši čas za spoznavanje novih ljudi, zabave, poceni potovanja, veliko (neobveznega) sexa, eksperimentiranja z drogami,… in pa seveda za začetek morebitne podjetniške zgodbe.

Tudi glede prihodkov je potrebno gledati na dolgi rok. Precej raje pridobite dobro plačana in iskana znanja. Jaz sem sredi faza začel delati za drobiž, čez 2-3 leta, sem zaslužil v današnjem denarju cca 2 tisoča mesečno…. To delo delam še vedno….

 

Pri 20. se običajno začne na nuli. Pri teh letih je dobro vlagati v osebno rast in izobrazbo. Dobro je imeti kakovostno družabno življenje (stike), ki ti bodo koristili pri zaposlitveni zmožnosti.

Šparati se začne s prvo zaposlitvijo. S študenstskim delom je to malo verjetno. Oblačila, druženje, potovanja, vzdrževanje stare kripe…

Študenti imajo različna izhodišča. Nekaterim starši podarijo na tisoče evrov, čez desetletje ali dve pa vse zahonijo in končajo na sociali. Drugi iz nič in s pridnostjo ustvarijo veliko.

Pridobiti moraš še disciplino in delovne navade. Če je v glavi vse OK, potem naj te ne skrbi za prihodnost in prihranke.

 

 

Ja če te starši vzdržujejo in sparas ampak to ni pošten do staršev. Če si zaposlen, zdrav greš na svoje pa boste videli kako je 400 najem, 300 hrana, 150 položnice in je 850 evrov, a plača ponavadi 900/1100 neto

New Report

Close