Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek prijava stalnega prebivališča

prijava stalnega prebivališča

Za vse tiste, ki imate težave s prijavo prebivališča in vsemi zadevami, ki so s tem povezane – tudi vrtec:

Stalno prebivališče lahko najemniki stanovanj prijavite na podlagi dovoljenja lastnika stanovanja. Ta vaše stalno prebivališče sicer ne more sam odjavit ko se odselite (to ste dolžni storiti sami po zakonu v 8 dneh), lahko pa upravni enoti prijavi, da na naslovu ne prebivate več. Zaradi te prijave potem upravna enota po uradni dolžnosti sproži postopek ugotavljanja vašega dejanskega prebivanja in ko ugotovi kje dejansko prebivate vas tam tudi prijavi in odjavi z naslova s katerega ste se “pozabili” odjavit. Seveda na vaše stroške. Cel postopek ugotavljanja dejanskega prebivališča traja do 90 dni.

Pa še iz ZAKONA O PRIJAVI PREBIVALIŠČA:

7. člen
(postopek prijave oziroma odjave stalnega prebivališča ter prijave spremembe naslova stanovanja)

“Posameznik mora ob prijavi oziroma odjavi stalnega prebivališča in prijavi spremembe naslova stanovanja dati pristojnemu organu naslednje podatke:
1. priimek in ime;
2. EMŠO oziroma datum rojstva in spol, če ta ni določena;
3. kraj rojstva;
4. staro stalno prebivališče;
5. novo stalno prebivališče;
6. državljanstvo;
7. narodnost; (samo če se želi izreči)
8. zakonski stan;
9. priimek in ime ter EMŠO posameznika, ki vodi gospodinjstvo, ter sorodstveno razmerje do njega;
10. dovoljenje oziroma prepoved za posredovanje podatkov iz 1. in 5. točke porabnikom, ki nimajo zakonske podlage za zbiranje teh podatkov;
11. datum prijave, odjave oziroma spremembe.

Stalno prebivališče in sprememba naslova stanovanja se prijavi oziroma odjavi na obrazcu za prijavo oziroma odjavo stalnega prebivališča.

Posameznik ob prijavi stalnega prebivališča in prijavi spremembe naslova stanovanja predloži dokazilo, da ima pravico do prebivanja na naslovu, ki ga prijavlja. Kot dokazilo, da ima posameznik pravico do prebivanja na naslovu, se šteje dokazilo o lastništvu, najemna in podnajemna pogodba ali pisno soglasje lastnika oziroma solastnikov stanovanja oziroma upravljavca nastanitvenega objekta.

Če pristojni organ ob prijavi stalnega prebivališča in spremembe naslova stanovanja podvomi o resničnosti v prijavi navedenih podatkov, oziroma posameznik ob prijavi stalnega prebivališča ne predloži dokazila iz četrtega odstavka tega člena, lahko odkloni prijavo stalnega prebivališča in posameznika na tem naslovu prijavi začasno, in sicer za čas, dokler ne preveri resničnosti podatkov prijave, vendar največ za 60 dni, oziroma dokler ne ugotovi ali posameznik dejansko stalno prebiva na tem naslovu.”

8. člen
(postopek ugotavljanja dejanskega stalnega prebivališča)

“Če pristojni organ podvomi, da posameznik stalno prebiva v naselju oziroma na naslovu, kjer je prijavil stalno prebivališče, oziroma je obveščen, da tam ne prebiva stalno, uvede postopek za ugotavljanje dejanskega stalnega prebivališča. Ta postopek uvede tudi v primeru, da se je posameznik za stalno odselil z območja Republike Slovenije, ali da nima prijavljenega stalnega prebivališča, čeprav v Republiki Sloveniji dejansko živi.

Pristojni organ je dolžan uvesti postopek za ugotavljanje dejanskega stalnega prebivališča na zahtevo lokalne skupnosti na območju katere je posameznik prijavil stalno prebivališče, ali na območju katere dejansko živi.

V primeru, ko se v postopku ugotovi, da posameznik dejansko stalno prebiva na območju drugega pristojnega organa, se ugotavljanje stalnega prebivališča odstopi pristojnemu organu, na območju katerega posameznik stalno prebiva.

Na podlagi dokončne odločbe, s katero pristojni organ ugotovi dejansko stalno prebivališče posameznika, vpiše v register stalnega prebivalstva novo stalno prebivališče, oziroma odjavi stalno prebivališče v primeru stalne odselitve z območja Republike Slovenije. Dokončna odločba velja kot potrdilo o prijavi oziroma odjavi stalnega prebivališča.”

Zakon je dosegljiv na naslovu:

Ma zakaj se pa potem lastniki tako zelo bojijo stalno prijavljat podnajemnike? Saj ti stalen naslov ne daje pravice do bivanja, pač pa velja običajni odpovedni rok oz. kot je določeno v pogodbi. V tujini imaš celo kot podnajemnik telefonsko številko na svoje ime, kaj šele urejeno bivališče.

Zanimivo je tole :
“se šteje dokazilo o lastništvu, najemna in podnajemna pogodba ali pisno soglasje lastnika oziroma solastnikov stanovanja oziroma upravljavca nastanitvenega objekta”

Ali to pomeni, da je dovolj samo najemna pogodba (tisti “ali” mi je dvoumen)? To bi bilo čudno, ker na upravni enoti zavrnejo že prijavo začasnega bivališča, če nimaš dovoljenja lastnika.

če imaš urejeno najemno pogodbo je to dovolj.
Zakon se bere tako:
dokazilo o lastništvu
ali najemna pogodba
ali podnajemna pogodba
ali pisno soglasje lastnika (solastnikov) stanovanja oziroma upravljavca nastanitvenega objekta.

New Report

Close