PRIPRAVNOST NA DOMU
Zaposlena sem v podjetju, javnem zavodu s področja turizma in kot vse je recesija udarila tudi pri nas. S strani vodilnih se izvajajo raznorazni ukrepi za katere obstaja sum, da so v nasprotju z zakonom in vse skupaj je pod nadzorom pristojnih organov, a zadeva še ni končana in nihče ne ve kdaj sploh bo, če sploh bo in sindikat imamo le za okras ker nima ri zadevi nobene besede.Dogodki pa tečejo nemoteno dalje in se stopnjujejo proti vrelišču. O tedenskem urniku in počitku ter obveznih prostih dneh so vsi že davno pozabili in mine tudi mesec dni, ko ni niti enega prostega dne.
Poleg vseh takšnih in drugačnih ukrepov so nas vodilni obvestili, da moramo biti vsi zaposleni naslednje tri mesece v pripravnosti na domu. To naj bi bilo plačano z 10% vrednostjo v primerjavi z rednim delom. Povedali so, da bodo napisali razpored za vsakega posebej, a tega še ni čeprav bi to že davno moralo biti. Kot obrazložitev za ta ukrep so navedli le kolektivno pogodbo za turizem in gostinstvo in sicer le člen, kjer je navedena višina izplačila v teh primerih.
V ZDR nisem zaledila nič o pripravnmosti na domu, v kolektivni pogodbi razen člena, ki predpisuje višino izplačila tudi ne. Zato me zanima ali se lahko priravnost določi v vsakem primeru, brez da bi bile neke izredne rezmere in ko delo poteka popolnoma enako in nespremenjeno in o tem prosto presoja vodilni po lastnih željah?
V zadnjem času pa se je zapletlo tudi z dopusti. Delavcem naj bi popolnoma ukinili letni dopust do jeseni in bi to koristili po koncu sezone.
V začetku leta smo se dogovrili za plan dopustov, kot predvideva zakonodaja, a sedaj so vodilni vse to poničili in iz tega ni nič. Plačali smo rezervacije in sedaj nimamo pravice do dopusta..
Prosimo za vaše kratko mnenje o zakonskih določilih v takšnih primerih in kaj lahko storimo z že vplačanih rezervacij, saj znesek ni ravnio majhen.
Bi moral tukaj bistveno več narediti inšpektor za delo?
Lep pozdrav!
Spoštovani,
za vas je glede teh vprašanj relevantna predvsem kolektivna pogodba za gostinstvo in turizem, ki pa lahko posamezna vprašanja ureja sicer drugače, ne pa v nasprotju z določili Zakona o delovnih razmerjih. Zakon o delovnih razmerjih vsebuje določila o razporejanju delovnega časa (glejte 147.členu ZDR), določa obvezne odmore in počitke (glejte 156.člen ZDR), način izrabe letnega dopusta (glejte 1163. in 165.člen ZDR).Predlagam, da anonimno prijavite kršitve pristojni inšpekciji za delo in se napram nadrejenim čimmanj izpostavljate.
Lepo pozdravljeni!
“Predlagam, da anonimno prijavite kršitve pristojni inšpekciji za delo in se napram nadrejenim čimmanj izpostavljate.”
Inšpekcija v veliki večini anonimne prijave ne vzame resno, tako da to ni nobena rešitev, ali v najboljšem primeru zelo slaba. Torej smo z našo “demokracijo” prišli tako daleč, da te lahko vsak izrabi in obdela kot hoče, da o spoštovanju zakonodaje niti ne govorimo.
SRAMOTA! In koliko časa bo še to trajalo??? Očitno še zelo dolgo?!
Spoštovani,
po naših izkušnjah inšpektorat za delo obravnava prav vsako prejeto prijavo, tudi anonimne, zato nam ni znano, od kod imate tako slabe izkušnje z njimi. Lahko se seveda tudi izpostavite in se na prijavo podpišete ali/ in od delodajalca pisno zahtevate odpravo kršitev pravice iz delovnega razmerja, čemur v primeru, da jih ne odpravi, v 30 dneh sledi tožba na pristojno delovno in socilano sodišče.
Lepo pozdravljeni!
sem zaposlen v varnostni službi k od rega mi je priznano 24 urot intervent- varnostnik , delovni čas 48 ur,
Forum je zaprt za komentiranje.