Najdi forum

Splash Forum Arhiv Pravni nasveti PRODAJA HIŠE

PRODAJA HIŠE

V družini smo trije otroci. Po očetovi smrti je vsakemu otroku pripadla po očetovi strani 1/8 deleža. Materi je pripadla 1/2 deleža + 1/8 po očetu.
Mati je imela možnost, da 1/8 deleža enega sina spodbija s pritožbo, kajti v času očetovega življenja je že pridobil stanovanje,ki sta mu ga kupila starša preden sta začela graditi hišo v drugem kraju. Vendar tega ni storila.
Po očetovi smrti se je ta sin takoj vselil v hišo in v njej ves čas – 15 let, živi neprijavljen in brez privolitve mame. Ves čas bivanja v tej hiši ni nikoli plačal niti ene položnice (elektrika, voda, telefon, kabelska TV, zemljiški prispevek za stavbno zemljišče, niti prispeval za nakup olja za ogrevanje.
Ves čas je tudi pil alkohol in mater pogosto psihično zlorabljal in izvajal nanjo pritiske, ker je hotel, da mu prepiše vso hišo.
Mati je zaradi tega zelo zbolela.
Sedaj je obnemogla in se je odločila oditi v varovano stanovanje. Boji se, da bo morala tudi po svojem odhodu plačevati položnice za njegovo porabo med bivanjem v hiši. Namreč domnevamo, da je njegovo stanje že preraslo v psihično bolezen zaradi katere vsi trpimo.
Mati bi želela svoj delež hiše prodati, kar je poskušala že prej, a se je vedno končalo z odgovorom, da če ta sin ne pristane na prodajo, se to ne more izvesti. Namreč če bo potrebno v Dom ostarelih in na bolj zahtevno nego, ji bo denarja za domsko oskrbo zmanjkalo. Tako je nameravala v tem primeru hišo prodati in nam razdeliti naše deleže, svojega pa uporabiti za Dom.
Kako je s to možnostjo? Ali se da kaj narediti glede tega, ali naj še naprej trpimo te finančne in psihične zlorabe.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani,

Če se solastniki ne morejo sporazumeti o načinu delitve, o tem odloči sodišče v nepravdnem postopku. Sodni postopek se začne tako, da eden izmed solastnikov na sodišče vloži predlog za razdelitev solastnine. Solastnik v tem predlogu jasno označi vse nepremičnine in hkrati tudi poda svoj predlog razdelitve solastnine. Sodišče tak predlog vroči v odgovor ostalim solastnikom, ki imajo pravico, da podajo svoje predloge glede razdelitve solastnine. Sodišče v postopku razdelitve solastnine načeloma vedno imenuje cenilca, ki oceni vrednost vseh nepremičnin, ki so predmet razdelitve. To je pomembno zato, da se denarno ovrednoti vrednost solastniškega deleža posameznega solastnika. Solastnino je namreč potrebno razdeliti tako, da vsak od solastnikov po končanem postopku razdelitve solastnine postane lastnik takšnega premoženja, ki vrednostno povsem ustreza njegovemu solastniškemu deležu z začetka postopka. Sodišče v postopku solastnino razdeli skladno s pravili o razdelitvi solastnine. Če je le mogoče, sodišče solastnino razdeli fizično (t.i. fizična delitev), kar pomeni, da vsak izmed solastnikov dobi določen del stvari v naravi. Pri tem sodišče upošteva, kateri od solastnikov izkaže večji interes za točno določeno nepremičnino.

Če fizična delitev ni bi bila možna ali bi bila možna le ob znatnem zmanjšanju vrednosti nepremičnin, bi sodišče odločilo, da se nepremično premoženje proda in kupnina razdeli (t.i. civilna delitev). Sodišče se takega način delitve posluži v primeru, ko razdelitev nepremičnin med solastnike ni mogoča (npr. ko je predmet delitve samo ena nepremičnina).

Lahko pa sodišče na predlog solastnika, ki je zainteresiran, da dobi celotno nepremičnio (ali celotno premoženje) v last, odloči, da postane lastnik celotne nepremičnine oziroma vsega premoženja, ki je predmet delitve, pri čemer mora izplačati ostale solastnike. Do popolnega poplačila imajo ostali solastniki zastavno pravico na stvareh, ki so predmet delitve. Opozarjamo, da ta način delitve lahko sodišče uporabi le v primeru, ko se samo sodišče odloči za civilno delitev (torej prodajo stvari in razdelitev kupnine), eden od solastnikov pa predlaga, da sam postane lastnik stvari ob pogoju, da izplača preostale solastnike.

S spoštovanjem!

Odvetniška družba Koprivšek o.p., d.o.o. Ukmarjeva ulica 6, 1000 Ljubljana [email protected] http://www.koprivsek-op.com Zaradi omejene seznanjenosti z vsemi pravno relevantnimi dejstvi in drugimi pomembnimi okoliščinami v konkretni zadevi so odgovori na zastavljena vprašanja zgolj informativne narave in predstavljajo pomoč v obliki dostopa do splošnih informacij v zvezi s posameznim pravnim vprašanjem. Za konkretnejši odgovor je potreben oseben posvet in vpogled v dokumentacijo v odvetniški pisarni.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close