Najdi forum

Splash Forum Starševski čvek prodaja parcele z gradbenim dovoljenjem

prodaja parcele z gradbenim dovoljenjem

Pozdravljeni, zanima me naslednje: če imaš zazidljivo parcelo s pridobljenim GD za stanovanjsko hišo, pa je ne prodaš, ampak jo nameravaš predati otrokom, ko odrastejo, ali si dejansko vrgel denar skozi okno, ker bo projekt PGD+PZI čez recimo 20-30 let, ko bi otroci gradili, zastaral? Torej, ali lahko otrok čez toliko let uporabi ta projekt v spremenjeni oz. dopolnjeni obliki – pač v skladu s takrat veljavnimi občinskimi prostorskimi pogoji – ali je brezpredmeten? Kaj pa komunalni prispevek, ki smo ga že plačali zdaj? Ga mora potem še enkrat, če bi gradil po enakem projektu, kot sva ga midva začrtala? Skratka, ali je bolje vso zadevo skušati prodati ali jo ne glede na vse šparati za otroke? Žal pride v življenju do situacij, ko druge izbire nimaš, in si prisiljen spremeniti načrte.

GD za enostanovanjsko zgradbo zastara v mislim, da 2 letih. Pa ene 2x lahko podaljšaš. V tem času moraš začet gradit (se pravi vsaj luknjo skopat in označit gradbišče)
Komunalni prispevek pa lahko zahtevate nazaj.

lp

Zakon o graditvi objekot (ZGO-1) v svojem 71. členu določa da gradbeno dovoljenje za zahtevne objekte (stanovanjska hiša) neha veljati, če investitor n ezačne z gradnjo v treh letih po njegovi pravnomočnosti.

Torej ti ostane edino, da uradno pričneš s postopkom gradnje, tako da je zadeva zavedena. Boš pač količenje, morda kak izkop, potem pa prekinil. Tako pa mislim da bo šlo.

V kakšnem primeru lahko zahtevamo nazaj komunalni prispevek? Če se sploh ne lotimo gradnje in vseeno obdržimo parcelo ali če naredimo izkop za uraden začetek gradnje, toliko da GD ne propade? Pa tudi če naredimo slednje, da GD ne propade, kaj to pomeni čez 20 let? Da lahko sin še vedno gradi kao naprej po najinem načrtu?

Večji problem bo po mojem mnenju, da sin ne bo hotel graditi po vajinem načrtu. Mi trenutno gradimo (začeli lani poleti), pa bi že par stvari spremenili v načrtu. Čez dvajset let boste že sami imeli drugačne želje, kaj šele sin ali pa celo njegova partnerka.

Res je. Čez 20 let bo vse kaj drugega moderno, kot je danes. In če se bo že lotil gradnje, se bo po vojih načrtih in idejah.
Povračilo lahko zahtevate le, če ne boste zidali. Preveri na svoji občini za bolj natančne in točne informacije. Lahko da se kaj razlikuje med občinam.

Če ste pametni in obstaja vsaj najmanjša možnost da boste kdaj gradili, nikar ne zahtevaj vračila komunalnega prispevka. Ker se ta z leti skokovito povečuje in bo čez leta lahko že astronomsko visok. Jaz bi na tvojem mestu naredil izkop in čakal. Če se čez leti kdo zaželi graditi, bo pač sprožil spremembo projekta. Saj ne bo treba nič rušit. Morda le kak kvadratni meter dodatno izkopati, ali pa zasuti.

Se pravi, če se odločiva za prodajo, prodava tako kot je – z gradbenim dovoljenjem. Je pa res, da sva že plačala Elektru okol 750 evrov za bodočo priključitev na infrastrukturo. Ali lahko tole zahtevava nazaj, ker ne bova napeljala elektrike?
Če ohraniva parcelo za otroke, pa raje začneva gradnjo – torej zakoličba in izkop zadostuje – in potem lahko otroci nadaljujejo po istem projektu (če bo želja, sicer sprememba projekta) čez 20-30 let?

New Report

Close