rabljeno osnovno sredstvo – amortizacija
Pozdravljeni,
bi kdo vedel, kako je s tem: kupiš rabljeno OS doma ali v tujini. Kako oziroma od česa obračunaš amortizacijo: od nabavne vrednost ali od vrednosti, ki je ostala neamortizirana pri prejšnjem lastniku? To mi je nekje prišlo na uho… in mi ni nič všeč.
Kako sploh dobiti podatek od na primer nemškega lastnika stroja, do kam je amortiziral? In koliko je to relevantno…
Hvala za odgovore!
Mislim, da to ni res:
Standard govori o nabavni vrednosti in kaj jo sestavlja. Nisem našla podatkov, da bi ločeno obravnavali nova in rabljena osnovna sredstva.
Spoštovana APRILKA !
Se motite in to hudo , preberite, pa SRS 1 ne mešati z davčno priznanimi odhodki :
Obrtnikov Svetovalec
Pasti pri nabavi osnovnih sredstev od tujcev
Marec, 2005
Sestavek smo pripravili predvsem v želji, da bi pokazali na morebitne težave pri nabavi opredmetenih osnovnih sredstev in kot opozorili na davčne posledice, če imate kot samostojni podjetniki (velja tudi za pravne osebe) namen v letošnjem letu nabaviti osnovna sredstva od osebe, ki ni rezident Slovenije, oziroma od povezane osebe, ki ni rezident Slovenije.
Pa pojdimo lepo po vrsti. Za ugotavljanje ustvarjenih prihodkov in odhodkov se tudi pri samostojnih podjetnikih uporabljajo predpisi o obdavčitvi dobička pravnih oseb. Ker pa je strošek amortizacije osnovnih sredstev davčno omejen odhodek poslovanja, morajo samostojni podjetniki po 1. januarju 2005 glede dobe in stopenj amortiziranja osnovnih sredstev upoštevati izključno določbe 26. člena novega zakona o davku od dohodka pravnih oseb (Uradni list RS, št. 40/04 in 139/04), iz katerih izhaja, da se jim kot odhodek prizna amortizacija opredmetenih osnovnih sredstev in neopredmetenih dolgoročnih sredstev v obračunanem znesku, vendar največ do zneska, obračunanega z uporabo metode enakomernega časovnega amortiziranja ter najvišjih letnih amortizacijskih stopenj, ki so predpisane z omenjenim zakonom (do izteka leta 2004 je bilo takšno pravilo opredeljeno z določbami 15., 16. in 17. člena starega zakona o davku od dobička pravnih oseb – Uradni list RS, št. 72/93, in poznejše spremembe).
Ostala pravila v zvezi z amortiziranjem osnovnih sredstev samostojnih podjetnikov pa so opredeljena v SRS 39 in se uporabljajo od 1. januarja 2003 naprej.
*
Kje pa so pravzaprav pasti po 1. januarju 2005 pri nabavi opredmetenih osnovnih sredstev od oseb, ki niso rezidenti, in na katere vas želimo posebej opozoriti?
Z določbo 8. odstavka 26. člena zakona o davku od dohodka pravnih oseb je po novem podana omejitev glede priznavanja stroška amortizacije opredmetenega osnovnega sredstva, če ga zavezanec pridobi od osebe, ki ni rezident republike Slovenije in se ne šteje za povezano osebo skladno z določbami omenjenega zakona. Omejitev glede priznavanja stroška amortizacije je pojasnjena predvsem v tem smislu, da se zavezancu kot odhodek prizna amortizacija osnovnih sredstev v obračunanem znesku, vendar največ do zneska, obračunanega z uporabo metode enakomernega časovnega amortiziranja ter najvišjih letnih amortizacijskih stopenj, ki so predpisane z zakonom, pod pogojem, če le-ta dokaže, da opredmeteno osnovno sredstvo še ni dokončno amortizirano.
Kaj to dejansko pomeni? Če bo samostojni podjetnik od prodajalca npr. v Nemčiji nabavil rabljen stroj ali tovorno vozilo, mu bo znesek obračunane amortizacije priznan kot strošek – odhodek poslovanja le v primeru, ko bo davčnemu organu dokazal, da takšno osnovno sredstvo pri prodajalcu še ni dokončno amortizirano. Na kakšen način bo slovenski kupec to dokazoval oziroma kakšno listino bo v ta namen kot verodostojno priznaval davčni organ, pa žal ni nikjer zapisano oziroma pojasnjeno. V zakonskih določbah tudi ni zapisan način pridobivanja takšnih listin od prodajalca – nerezidenta. Upravičeno se sprašujemo, ali bo to spet prepuščeno dobri volji prodajalca, da izda slovenskemu kupcu nekakšno listino in mu na takšen način »omogoči« (ali pa tudi ne) pravico do obračuna amortizacije, ki mu bo tudi davčno priznan strošek – odhodek poslovanja.
*
Kakšno pa naj bo ravnanje samostojnega podjetnika kot kupca v primeru, ko bo pri nakupu opredmetenega osnovnega sredstva razpolagal s podatkom, da je prodajalec, ki ni rezident Slovenije, že dokončno amortiziral takšno osnovno sredstvo?
Naše mnenje je, da mora samostojni podjetnik v takšnih primerih postopati skladno z določbami SRS 39.32. To pomeni, da začne obračunavati amortizacijo s prvim dnem naslednjega meseca po začetku uporabe opredmetenega osnovnega sredstva za opravljanje dejavnosti, za katero je namenjeno. Amortizacija osnovnega sredstva se namreč obračunava toliko časa, dokler se vrednost, ki predstavlja osnovo za amortizacijo, ne nadomesti v celoti (priporočamo uporabo nizke amortizacijske stopnje, predvsem zaradi poznejšega ugotavljanja razlike med knjižno in tržno verdnostjo pri morebitni prodaji takšne opreme). Opozoriti želimo le, da v konkretnem primeru obračunana amortizacija ne bo davčno priznan strošek – odhodek poslovanja.
*
Kako pa je z nabavo rabljenih opredmetenih osnovnih sredstev od osebe, ki je rezident Slovenije?
V primerih, ko slovenski kupec nabavi npr. rabljen stroj ali tovorno vozilo od slovenskega prodajalca, na podlagi zakonskih določb tudi po 1. januarju 2005 ne bo omejitev pri priznavanju stroška amortizacije kot davčno priznanega odhodka.
*
Kakšna pa so pravila pri nabavi starih oziroma rabljenih opredmetenih osnovnih sredstev po 1. januarju 2005 od povezane osebe, ki ni rezident Slovenije?
Z določbo 7. odstavka 26. člena zakona o davku od dohodka pravnih oseb je po novem postavljeno pravilo, da se v primeru, ko slovenski kupec (rezident) pridobi staro oziroma rabljeno opredmeteno osnovno sredstvo od povezane osebe, ki ni rezident, šteje, da je tako pridobljeno osnovno sredsvo že dokončno amortizirano.
*
Kako pa je s priznavanjem davčnih olajšav v primeru nabave opredmetenih osnovnih sredstev od oseb, ki niso rezidenti?
Samostojnim podjetnikom se priznavajo davčne olajšave za investiranje na podlagi določb zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 54/04, 80/04 in 139/04) tudi za nabave opredmetenih osnovnih sredstev od oseb, ki niso rezidenti. Za leto 2005 so pogoji in vrste oljašav opredeljene v določbi 136. člena prehodnih in končnih določb novega zakona o dohodnini, in sicer v višini 30% investiranega zneska.
Avtor: Dunja Verbajs, dipl. upr. org.
LP-Starček
Še dobro, da imamo Starčka, menim da si zasluži vse pohvale. To je šlo mimo mene, pa sploh nevem kako.
Že razmišljam, da bi sklenila pogodbo s kakšnim davčnim svetovalcem, saj mi kot računovodkinji zmanjkuje časa, da bi vsak dan prebirala novosti.
Draga Limonca, saj ni težko, malce truda, pa veliko volje, časa, pa se vse uredi. posebno to velja za penzioniste, entuziaste.
LP-Starček
Forum je zaprt za komentiranje.