recept za tiramisu
Najboljši tiramisu je tak, da zmešaš jajca in mascarpone. Ponavadi je to tudi napisano na samem mascarponeju. Trenutno ne vem razmerja koliko jajc na koliko mascarponeja. Ločiš rumenjake in beljake, beljake stepeš v trd sneg, rumenjake pa penasto zmešaš s sladkorjem. Nato v rumenjake vmešaš mascarpone in nazadnje primešaš beljak, da dobiš rahlo kremo.
Prej že skuhaš kavo, vanj vliješ nekaj ruma, potem pa v to namakaš bebe piškote in jih polagaš v model (pazi da res pomočiš na hitro, ker drugače se preveč napijejo s kavo in pride en zmazek), poliješ plast kreme, spet plast piškotov in na vrhu plast kreme. na koncu še povrhu posuješ s kakavom ali čokolado.
Meni je ta različica daleč najboljša, vse razne instant zadeve, pa smetane mi nekako ne pašejo v tiramisu.
5 žlic sladkorja penasto vmešaš s 5 rumenjaki, nato dodaš 500 g maskarponeja in brizg ali dva mandljevega likerja (amaretto). Če bo sladica za otroke, alkohol izpustiš. Beljake stepeš v sneg in ga previdno vmešaš v kremo.
Piškote savoiardi (italijanski piškoti za tiramisu) pomakaš v ohlajeno močno črno kavo (ali v kakav, če bo sladica za otroke). Ne namakaj jih preveč, ker so zelo vpojni in bodo razpadli, če bodo preveč mokri. V pekač zložiš plast piškotov, premažeš s polovico kreme, zložiš naslednjo plast piškotov in premažeš z drugo polovico kreme. Po vrhu potreseš s kakavom.
Preden postrežeš, naj tiramisu stoji v hladilniku vsaj 4-5 ur, najbolje pa kar čez noč.
Dober tek!