Redna služba + dodatno delo
Zanima me ali je kdo od vas, ki poleg rednega 4o urnega delovnika opravlja še kakšno dodatno delo kje drugje in nekaj čisto drugega, npr. po službi ali pa samo čez vikend, npr. prodaja na stojnici,
– kakšno dodatno delo opravljate če ni skrivnost
– a se sploh najde kaj za delati al se moraš znajti
– kako vam gre tistim, ki ste 38, 40+ in kombinirate družinsko življ.
– zakaj ste se odločili za dodatno delo
– vam je že odveč, boste nehali, zakaj?
Pri nas delava.
Popolnoma nekaj drugega, kot pa delava v sluzbah, tudi narocniki so popolnoma drugi.
Sama sem vmes, po menjavi sluzbe, dodatno res se delala v stari sluzbi, pa je bilo vse skupaj prenaporno in sem tam nehala.
Vse legalno, vsi narocniki so pravne osebe, ki jih izstavljamo racune in ker so vsi tudi DDV zavezanci, kot tudi vecina dobaiteljev, je smiselno, da smo v DDV sistemu tudi na dejavnosti.
Dela pa je kak mesec vec, kak mesec manj, tako da sploh ni panike z usklajevanjem druzinskega zivljenja, saj dejansko delamo doma, v domaci delavnici.
Barca, te lahko nekaj vprašam, ker je ravno prilika. Recimo, da si frizer, redno zaposlen za 40 ur pri d.o.o. (lastnik je nekdo drug). Ali je možnoodpreti popoldanski s.p. in opravljati isto storitev, torej friziranje, le da delo ni v prostorih, recimo hodiš po domovih? Ali moraš opravljati drugo dejavnost, da ni navzkižja interesov s svojim delodajalcem?
Meni kot priznanemu ustavnemu pravniku in strokovnjaku za etiko ni hudega. Ob redni profesuri, ob kateri mi, roko na srce, ostaja še veliko prostega časa, vodim svoj popoldanski sp, ko podajam specifična pravna mnenja in jih potem prodajam osnovnim šolam, katerih je po Sloveniji kar veliko. Nudim tudi predavanja o etiki po vrtcih in šolah, če si zaporedoma sledita dve šoli v istem okolišu, potem lahko še vsaki posebej zaračunam potne stroške, hihihi.
Najbolj zabavno je, ko za enega naročnika spišem sveženj zakonov, potem pa jih drugemu raztolmačim, oboje za lepo plačilo seveda. Ponavadi sta oba javni ustanovi, kar je tudi najbolj luštno, ker nihče glede plačila ni malenkosten.
Moji kolegi, ki sicer nimajo popoldanskih spjev, si pomagajo s fiktivnimi avtorskimi pogodbami, ki jih podpisujejo drug drugemu – znajti se je treba, jaz pravim.
Pa da ne pozabim, ponavadi si k rednim plačam izplačujemo še različne plačne dodatke, ki se jih lahko kar nekaj nabere.
Če si kot podjetnik sposoben, gre. Obvezno pa smo prijavljeni kot normiranci, saj smo jih ravno zaradi nas tudi uvedli. Ni mi všeč, da to zdaj lahko izkorišča kar vsak.
[39. člen
(konkurenčna prepoved – zakonska prepoved konkurenčne dejavnosti)
(1) Med trajanjem delovnega razmerja delavec ne sme brez pisnega soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja delodajalec in pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca konkurenco.
(2) Delodajalec lahko zahteva povrnitev škode, nastale z delavčevim ravnanjem, v roku treh mesecev od dneva, ko je zvedel za opravljanje dela ali sklenitev posla, oziroma v roku treh let od dokončanja dela ali sklenitve posla.
Mogoce je samo v primeru, da ti delodajalec da soglasje.
V ZDR-1 namrec obstaja konkurencna prepoved.