Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Redna zaposlitev ali s.p.

Redna zaposlitev ali s.p.

Obeta se mi zaposlitev in se mi ponuja možnost redne zaposlitve ali pa preko s.p. Vem, da delo preko s.p. ima svoje pomankljivosti.
Koliko bi moral zaslužiti bruto, da bi se mi splačalo odpreti s.p. in kakšni so vsi stroški? Nisem še nikoli imel odprt s.p.

Plačana bolniška, plačan dopust, regres, nagrade, lahko dobiš kredit, izobraževanja

vsega naštetega ni pri sp

bruto toliko, da pokriješ vse zgoraj našteto in še ostale stroške: plača, najem pisarne, vozilo, stroški el, čiščenje, pisarniški material, delovna oprema računalnik, monitor, telefon, stol, miza, printer, toner, malica, kava, čaj, vsi prispevki…

Od vsega naštetega potrebujem samo lasten prevoz pa printer, ker gre za delo na terenu od doma, pač pokriva se en del regije.

nova
Uredništvo priporoča

Regresa ne rabiš? Bolniške tudi ne? Kulija in papirja? Na terenu ne ješ in ne piješ? Greš gol? Telefon dela na solarne celice? Avto je poganjavček? Popravljaš ga sam? Zavarovan ni? Boš vozil po obročnih cestah in ne rabiš vinjete?

Ne poslusajte ostalih, ki nimajo pojma kako s.p deluje

 

Star sem 24 let in imam ze dobro leto in pol odprt normirani s.p

Ja, mogoce prvi mesec ali 2 placa ni najboljsa, se pa na dolgi rok bolj splaca kot tista “stalna” placa. Kdor je zadovoljen s 1000 euri mesecno, vzame redno sluzbo.

Kdor je prve ali prvih par mesecev pripravljen delati za malo denarja, vcasih tudi v minus, za tem pa sluziti 2,3 ali celo vec kot 4.000 eur mesecno je s.p. edina sansa.

Da razlozim zakaj:

Normirani s.p se placa dohodnine 4% (limit 50k eur letno, torej max 4k eur davka)

Prvo leto so prispevki okoli 280€ mesecno (nakazuje se na 4 konte), drugo leto 330€ in od tretjega leta naprej polna cena malo pod 380€

 

Pri 3.5k € place, ki jo imam trenutno (preden simfate, ja, podatki so javno dostopni tako da lahko samo preverite ce res toliko sluzim) imam skupnih stroskov 520€ (155€ dohodnina, okoli 320€ prispevki in dodatno zavarovanje). To pomeni, da mi vsak mesec ostane skoraj 3k eur na racunu.

 

V primeru, da bi bil redno zaposlen, bi padel v visji razred, po vseh obdavcenjih bi mi ostalo okoli 2100€ (preracunano).

Zdaj pa pomisli, ce rabis regres (kurcevih 700eur) in pa bolnisko (par placanih dni), ter dopust (ki ga imas na s.p, vendar ni placan, ce ne delas)

 

Torej za pridne je s.p, za tiste malo manj pa bolj na izi je redna zaposlitev. Ce si resen za biznis, je normiranec edina opcija

 

Lp

Odgovor na objavo uporabnika
Ne bluzite ce nimate pojma, 03.06.2021 ob 12:16

Ne poslusajte ostalih, ki nimajo pojma kako s.p deluje

 

Star sem 24 let in imam ze dobro leto in pol odprt normirani s.p

Ja, mogoce prvi mesec ali 2 placa ni najboljsa, se pa na dolgi rok bolj splaca kot tista “stalna” placa. Kdor je zadovoljen s 1000 euri mesecno, vzame redno sluzbo.

Kdor je prve ali prvih par mesecev pripravljen delati za malo denarja, vcasih tudi v minus, za tem pa sluziti 2,3 ali celo vec kot 4.000 eur mesecno je s.p. edina sansa.

Da razlozim zakaj:

Normirani s.p se placa dohodnine 4% (limit 50k eur letno, torej max 4k eur davka)

Prvo leto so prispevki okoli 280€ mesecno (nakazuje se na 4 konte), drugo leto 330€ in od tretjega leta naprej polna cena malo pod 380€

 

Pri 3.5k € place, ki jo imam trenutno (preden simfate, ja, podatki so javno dostopni tako da lahko samo preverite ce res toliko sluzim) imam skupnih stroskov 520€ (155€ dohodnina, okoli 320€ prispevki in dodatno zavarovanje). To pomeni, da mi vsak mesec ostane skoraj 3k eur na racunu.

 

V primeru, da bi bil redno zaposlen, bi padel v visji razred, po vseh obdavcenjih bi mi ostalo okoli 2100€ (preracunano).

Zdaj pa pomisli, ce rabis regres (kurcevih 700eur) in pa bolnisko (par placanih dni), ter dopust (ki ga imas na s.p, vendar ni placan, ce ne delas)

 

Torej za pridne je s.p, za tiste malo manj pa bolj na izi je redna zaposlitev. Ce si resen za biznis, je normiranec edina opcija

 

Lp

380 EUR prispevkov? Ehm, minimalno jih je za 425 EUR mesečno, ampak če si plačuješ minimalne prispevke moraš biti pripravljen, da boš na stara leta brskal po smeteh za hrano  .

Odločitev s.p. ali redna zaposlitev je bolj odločitev za življenski slog, kot finančna odločitev. Če ti stvari niso jasne, je vedno bolje, da se odločiš za redno zaposlitev. Je veliko bolj varno, kot če si moraš posle iskati sam. V Sloveniji itat nihče ne plačuje nikomur, vsi samo nekaj nategujejo. Če nisi maher, boš kot s.p. izvisel.

 

Kaj le delaš?

Materiala ne kupuješ prav nič?

Nobene znamke ne plačaš?

Stroškov za bencin nimaš?

Elektrike ne porabljaš?

Ogrevaš se ne?

Malice ne ješ?

Računalnika ne rabiš? Pa kakega programa zanj?

Provizije za naloge na plačuješ? Račun ti banka vodi zastonj?

Veš, vse to ti drugače krije delodajalec, pri s.p.-ju si to kriješ sam. Pa bolniško tudi.

 

Da pa si “veliki” podjetnik, pa težko verjamem, glede na napisano

Normirani s.p se placa dohodnine 4% (limit 50k eur letno, torej max 4k eur davka)

ti matematika ravno ne gre.

Pa tudi limit ni tak, kot si ga ti napisal.

Z espejevci so preveliki stroški, zato pa naše gospodarstvo ni konkurenčno. Ne more v Sloveniji espejevec imeti 3000 evrov plače. To na dolgi rok ni vzdržno.

Če je plačilo dobro, potem se s.p. splača, ker z lahkoto pokriješ dopuste in bolniške. Kaj točno pomeni “dobro”, je pa malo odvisno od dejavnosti. Kreativni/intelektualni poklici z visoko dodano vrednostjo, kjer je malo stroškov oz. zadostuje miza in računalnik, niso enakovredni kakšnim drugim z nizko dodano vrednostjo in visokimi stroški.

Se pa strinjam s tistim zgoraj, da je na koncu najbolj pomemben tvoj življenjski slog. Meni je pomembno, da si sam razporejam delo, kakšen dan spim do 11h, kakšen pa delam do 22h zvečer. Sam se odločam o dopustu, če hočem en mesec fraj, potem si vzamem en mesec fraj. Če želim delati od doma, delam od doma. Če želim delati iz obmorskega letovišča, potem si kupim letalsko karto in tipkam po laptopu nekje iz mediterana. Nikoli pa ne bi šel na s.p., če bi to pomenilo enake delovne obveznosti kot redno zaposleni. Se pravi, vsak dan v pisrano za 8 ur, vsi tisti neproduktivni sestanki, itd.

1500 neto preko redne zaposlitve in min25 dni dopusta  vs 4k preko s.p.ja

Ti ne bluzi, če nimaš pojma…če opravljaš več kot 70% posla za eno podjetje si ekonomsko odvisna oseba in ne smeš delati preko s.p. ampak te morajo zaposliti. Več ti bo povedal inšpektor, ko te bo obiskal.

Odgovor na objavo uporabnika
ribon, 03.06.2021 ob 06:56

Obeta se mi zaposlitev in se mi ponuja možnost redne zaposlitve ali pa preko s.p. Vem, da delo preko s.p. ima svoje pomankljivosti.
Koliko bi moral zaslužiti bruto, da bi se mi splačalo odpreti s.p. in kakšni so vsi stroški? Nisem še nikoli imel odprt s.p.

Če je slovenska firma bo malce problem, saj če imaš le eno stranko (oz 70% biznisa z eno stranko) si ekonomsko povezana oseba, potem pa je tudi odvisno kaj ti to podjetje “nudi”. Če koristiš njihovo opremo, lahko inšpektor reče, da ti in podjetje izigravate zakon in bo sledila kazen.

Kot sem napisal potrebujem samo avto, telefon, printer.
3000€-3500€ bruto mislim, da tudi na s.p.

Odgovor na objavo uporabnika
excell, 04.06.2021 ob 06:56

Če je slovenska firma bo malce problem, saj če imaš le eno stranko (oz 70% biznisa z eno stranko) si ekonomsko povezana oseba, potem pa je tudi odvisno kaj ti to podjetje “nudi”. Če koristiš njihovo opremo, lahko inšpektor reče, da ti in podjetje izigravate zakon in bo sledila kazen.

Tistih 70% je samo eden od kriterijev, ne nujno odločilni. Si predstavljaš, da tak inšpektor pride do kakšnega kulturnega delavca ali pa novinarja, ki vse življenje delajo za mogoče 2 različna delodajalca? Ali pa do mizarja, ki 90% naročil v 99% vrednosti prometa izdela za neko veliko firmo?

Kriteriji so še drugi: delaš v svojih prostorih ali v prostorih podjetja? Si sam razporejaš delo, ali ti ga razporeja nekdo iz tega podjetja (vključno z dopustom in podobno)? In tako naprej.

pri 24ih vplačuješ v državno malho “samo” 280 eur prispevkov?  OK, veliko boš moral v štumf mimo spraviti  za čas svoje delovne dobe, da bo za  dostojni uradni  “penzjon”. Ker pri vplačilu samo 280 eur  v SPIZ bo penzija revšna, bolj za životarjenje.

Če si SP moraš zaslužiti toliko,da ko plačaš vse obvezne stroške in davke v zvezi s službo, ko plačaš vso hrano, kavice in vse kar imaš redne privatne stroške, ti mora ostati minimum 1.000€, ki jih daješ na stran za penzijo in se jih ne dotikaš.

Ko rabiš nov avto NE vzameš denarja iz tega fonda! Ko rabiš za novo kopalnico NE vzameš iz tega fonda!

Naši SPjevci bodo šele na stara leta ugotovili koliko so zajebali, ker niso imeli discipline pri varčevanju in razporeditvi sredstev!

Odvisno koliko strankam boš zaračunavala svoje delo. V kolikor gre za enoi stranko gre dejansko za zaposlitev in je potrebno skleniti pogodbo o zaposlitvi.

Tole se ne ujema. Torej imaš drugo leto espe, praviš, da si ga odprl lani in služiš 3500 na mesec, torej bi morali biti tudi prispevki glede na akontacijo dohodnine bistveno višji (kljub popustu v drugem letu poslovanja).  Tvoji polni prispevki bi morali letos znašati okoli tisoč evrov, s popustom na pokojninsko zavarovanje pa kakih 200 evrov manj.

Se pravi, da lažeš.

In minimalni prispevki so višji, kot ti navajaš, tam okrog 425 evrov.

Iz lastne izkusnje, ne sprejmi sp!! Noben bruto ti ne bo pokril bolniske, regresa, dopusta, ki jih ne bos delezen, lahko se bos samo obrisal pod nosom.

New Report

Close