registracija domene
Lepo prosim, če mi lahko kdo svetuje bolj konkretno, oz. kolikor se pač v danem trenutku da. In sicer registrirala bi domeno na .com (da ne bi bila omejena samo na SLO), pa me zanima ali je ok ta končnica ali bi predlagali še kakšno. Nekaj sem posrfala po netu, samo se ne razumem v tole mambojambo. Kje bi lahko dobila ugodno domeno (ime načeloma imam izbrano), pa da ne bi bilo preveč drago vzdrževanje (ne bi plačevala članarine, če že pa bolj minimalno), kako je s prekinitvijo domene, če stvar ne zalaufa? Kateri ponudnik strežnikov je ugoden/dober in še kaj, na kar nisem pomislila. Kako je s podpisi pogodb omenjenih ponudnikov? Najlepša hvala
Odvisno kaj rabiš. Bo slovenska stran?
Poglej godaddy. Od slovenskih poznam samo neoserv.
Cena ni fiksna na domeno, je odvisna od več dejavnikov. Pač iščeš po imenu in vidiš ceno.
Kaj misliš z naročnino ne vem, gostovanje boš pa seveda morala plačevati. Običajno za eno leto skleneš. Imaš vse na straneh razloženo.
Za ime ne izberi nekaj zakompliciranega in ne uporabljaj pomišljajev ipd.
https://www.neoserv.si/domene
https://www.godaddy.com/
Registriraš lahko katerokoli domeno (ki še ni registrirana oz. rezervirana) na katerikoli končnici.
Več jezična oz. tuje-jezična je lahko tudi .si ali pa .ru ali pa .hk – Hong-Kong, itd… to nima direktne zveze.
Samo v navadi ni.
Bolj znane in univerzalne so npr .com, .eu, .co.uk, .de, pa .org za nepridobitne dejavnosti, itd.
mi smo tukaj https://www.domovanje.com/spletno-gostovanje-registracija-domen/ zadovoljni
Domene .si so najdražje, .com malo cenejše .eu pa najcenejše. Poglej si cenik na https://www.hitrost.com/domene/cenik_domen.html
Je čisto vseeno katero vzameš, če ciljaš na mednarodne obiskovalce pač izberi .com ali .eu bo bolj fancy izgledalo.
Se pa z nekaterimi domenami in končnicami, da kaj zanimivega skombinirati na primer z .me ali .in.
Domene .si so najdražje, .com malo cenejše .eu pa najcenejše. Poglej si cenik na https://www.hitrost.com/domene/cenik_domen.html
Je čisto vseeno katero vzameš, če ciljaš na mednarodne obiskovalce pač izberi .com ali .eu bo bolj fancy izgledalo.
Se pa z nekaterimi domenami in končnicami, da kaj zanimivega skombinirati na primer z .me ali .in.
Po mojem avtorica meša dve stvari: registracijo domene in hosting. Sumim, da sploh še nima niti postavljene spletne strani, zato sprašuje za razne “naročnine”.
Slovenske ponudnike priporočam zato, ker imajo normalen support in dosegljivo telefonsko številko v slovenščini, saj nobenemu začetniku ne bi svetoval customer servicea pri kakšnem Godaddyju.
To je pa potem v bistvu to. Aja, pa s sosedovem mulcem se zmeni še za občasni support – če boš želela kakšne spremembe na strani, npr. novo rubriko ali spreminjanje elementov. Objavljanje novih vsebin te bo pa tako naučil. Če si dovzetna milfa, bo mulc to z veseljem počel celo zastonj.
Če nimaš sosedovega mulca, lahko začneš tudi sama: ti bom opisal najcenejšo varianto, ki jo lahko uspeš izvesti tudi sama za totalni low budget:
Na tumblr.com (to je blogerska platforma) se registriraj in si naredi novo spletno stran. Imajo kup vzorcev (templejtov), med katerimi lahko izbiraš. Je zastonj. Ko boš imela spletno stran narejeno (magari samo začetno stran z napisom hello world!, kar narediš v 15 minutah), pojdi na domenca.com in registriraj neko želeno domeno. EU domene so skoraj zastonj.
Ko boš imela kupljeno domeno, jo poveži v tumblr nastavitvah + pravilno uredi DNS zono v konzoli od domenca.com. Navodila so na voljo, vendar niso preveč prijazna popolnim začetnikom. Tukaj boš morda potrebovala pomoč nekoga, ki je to že počel in bo imel urejeno v 15 minutah.
Ko bo to opravljeno, se ti bo na naslovu izbrane domene (npr. http://www.mojalepastran.eu) odprla stran iz Tumblrja. V tem primeru bo torej Tumblr opravljal funkcijo brezplačnega hostinga. Potem samo naprej v Tumblr konzoli urejaš stran po željah: dodajaš rubrike, navigacijo, opise, članke, fotke, videe …
Z opisano metodo bo tvoj edini strošek okoli 5 evrov na leto za zakup .EU domene (.SI je okoli 17 evrov, če prav vem). Pozor: opisana domena je zgolj in samo za neko bolj “easy” stran, npr. predstavitev sebe ali tvojega S.P. Če boš potrebovala kakšno bolj profi rešitev, pa ne bo šlo brez pravega hostinga – cene paketov si oglej na domenca.com ali drugem provajderju po tvoji izbiri.
Ko boš enkrat zadovoljna z zgodnjim, naredi še sledeče:
– Registriraj se v Google Analytics. Sledi navodilom in merilno kodo dodaj na tvoje strani v Tumblrju. Tako boš lahko sproti spremljala promet na svoji strani.
– Zakupi Gmail for Business (ali kako se že imenuje) in boš lahko ustvarjala svoje lastne email naslove (npr. info@mojalepastran.eu; ime.priimek@mojalepastran.eu). Mislim, da imajo za izobraževalne namene to celo zastonj – vsaj včasih je bilo tako. Nekaj podobnega ima tudi Microsoftova spletna rešitev outlook.com, ki je bila včasih popolnoma zastonj, ne vem pa, ali je še.
srečno :o)