rejnistvo –
Zdravo!
ker ste tu iz vseh vetrov, bi vas rada vprašala sledeče:
po smrti sorodnika, smo dobili rejništvo nad njegovim sinom. Za njegove finančne zadeve in premoženje skrbi njegova teta – je skrbnica premoženja.
Po praznikih smo povabljeni na CSD na razgovor… zanima nas ali lahko po katerem členu zakona zahtevamo, da se naredi zapisnik tega sestanka? zakaj? običajno se tam reče to in ono in je fajn, če so take stvari za v bodoče zabeležene.
Ima katera kakšne take izkušnje? Hvala in lep dan,
MOjca
Na kratko nekaj namigov:
1. Zapisnik mora CSD narediti po uradni dolžnosti po ZUP-UPB2, členi od 74. dalje. Zakon najdete na Uradnem listu , kjer je vse lepo opisano.
2. Zapisnik se piše sekvenčno. Na zapisnik lahko date pripombe. Ven vrzite vse klavzule v stilu, da ga lahko uporabljajo “za ta in vse podobne primere” – uporablja naj se lahko samo za “ta” primer. Ravno tako ven vrzite ev. klavzulo, da prevzemate oz. kazensko/materialno odgovornost za podpisano (za svojim podpisom tako ali tako morate stati, tako da je nepotrebna, prisotnost takih klavzul pa (vsaj zame) pomeni čisto izsiljevanje in nesramno prakso CSD).
3. Zapisnik mora biti sestavljen na licu mesta in podpisan od vseh. Pred podpisovanjem skrbno preberite in ne dopustite, da vam obesijo kako zavezo, da vas kasneje ne bo bolela glava. Ne pustite, da zapisnik na CSD sestavijo sami post festum in vam ga kasneje pošljejo domov v podpis – tak zapisnik je avtomatsko nepravilen in je to mogoče tudi uveljavljati (in tudi uveljavljati kršitev delovne obveznosti zapisnikarja).
4. Predlagam vam, da si kot rejnica preberete tudi ZZZDR (vsaj dele, ki govorijo o skrbništvu in rejništvu). Če sem prav razumel, niste skrbnica, in to pomeni, da imate zelo majhne kompetence nad otrokom (to imata skrbnik oz. CSD), zato morate poznati razliko med rejništvom/skrbništvom, tj. razlikovati morate med nalogami rejnika in nalogami skrbnika.
5. Skrbno preberite rejniško pogodbo, da vam ne CSD ne bo podtaknil kukavičjih jajc, tj. da ne boste prevzeli obveznosti, ki jih sicer po ZIRD niste dolžni opravljati (npr. skrb, da ima otrok urejeno zdravstveno zavarovanje, ni dolžnost rejnika) – take stvari so sicer obveznost CSD oz. skrbnika.
6. Zapomnite si, da v primeru spora CSD (oz. sodišče) ravna po omenjenih zakonih. Kot rejnica po ZUP nimate statusa stranke in ne zastopate otrokovih interesov (to lahko samo skrbnik), zato je lahko vsaka vaša (pri)tožba oz. avtomatsko zavržena, tj. CSD jo lahko mirno ignorira. Vse to postane zelo pomembno v primeru, če pridete v konflik s skrbnikom – zadnjo besedo ima on, ne vi, in CSD lahko v primeru nesoglasij z rejnikom otroka dosti preprosto tudi odvzame. Zato vse spravite na papir, tj. zahtevajte, da CSD vse svoje zahteve in navodila formulira pismeno in to v razumljivi slovenščini. Ustno izrečeno izgine v veter in kasneje ni dokazljivo, pismeno ostane.
7. Preberite si tudi obligacijski zakonik , še posebej tisti del, ki govori o mandatni pogodbi in o pogodbi v korist tretjega (rejniška pogodba je obligacijska pogodba v korist tretjega). To zna biti malo nerazumljivo – meni je bila v pomoč literatura:
1. Stojan Cigoj: Teorija obligacij, splošni del obligacijskega prava
2. Stojan Cigoj: Institucije obligacij – tu je opisano “vse” v zvezi z mandatno pogodbo
Ta del obligacijskega zakonika lahko pride prav, če boste kdaj kot mandatarka od CSD kot mandanta prisiljeni zahtevati, da naj opravi svoje delo, oz. če boste kdaj s CSD razčiščevali, kaj je vaše delo in kaj njihovo.
V primeru, da sodelujete s CSD, kjer delajo vestni, skrbni in odgovorni strokovni delavci, zgornja opozorila ne bodo prišla v poštev, v nasprotnem primeru pa boste bili pravne bitke, in sicer boste čisto sami proti sistemu, zanesli pa se boste lahko le nase. Verjemite – “been there, done that”.
Želim vam uspešno rejništvo, otroku pa srečno otroštvo.