Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Resnica o življenju v Jugoslaviji

Resnica o življenju v Jugoslaviji

Kako se je tema izpela? Pa ravno sedaj, ko je postalo zanimivo?

Kaj je zanimivo, da smo imeli 10 000{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} inflacijo, morali plačevat depozit za prestop meje, imeli bone za bencin, vrste pred štacunami za najosnovnejše potrebščine, da smi iskali gradbeni materjal , plačevali podkupnine za preskakovanje vrst, avto vplačali leto pred dobavo, se pa strinjam da je bilo pa ljudem katerim ni do dela pa prav lepo, 8 ur šihta potem pa možgane na pašo, dopoldne na šihtu počivanje, popldne šport in popivanje..

Bilo nas je nekje okoli 2 mio in vsak ima pač svoje osebne izkušnje iz tega časa. Pa vas je tukaj nekaj “mandeljcev” ki bi sedaj želeli prepričati vse, kako je bilo grozno in nevzdržno. In, ne rečem, morda je za koga celo res bilo tako. A kot kaže nas večina pač nima tako slabih spominov na tisto obdobje (morda ker smo bili mladi in kasneje mladost pač idealiziramo).
V zgornjem zapisu tako mešaš neka dejstva z nekimi posplošitvami “da je bilo pa ljudem katerim ni do dela pa prav lepo”.
In s tem neposredno in neutemeljeno žališ veliko večino delavcev, ki so trdo (bolj kot sedaj) garali za svojo plačo. (En mojih profesorjev bi ti enostavno povedal “Sramuj se”, a se zavedam, da tega čustva pač ne poznaš)

samo bogat narodcsi lahko vse privošči imet takšne stroške. v kapitalizmu to ni nikoli šlo

Moja dva sta bila proletarca in sta si zgradila hišo. Pokaži mi danes dva navadna delavca, ki lahko so svojo mezdo zgradita hišo. Pa ne sedaj začet z nekimi krediti za katere mi še danes plačujemo. Danes je Slovenija bolj zadolžena kot je bila takrat cela Jugoslavija in si vseeno velika večina ljudi ne more privoščiti starega stanovanja (zgrajenega v YU), kaj šele nove hiše.

V Jugoslaviji smo poznali štipendije. Imeli smo kadrovske in državne štipendije. Kot študent sem imel za časa Markoviča tako štipendijo, da sem prepotoval vso zahodno Evropo (Nemčija, Benelux, Francija, Španija) in en mesec preživel na Portugalskem. Nepozabno. Nihče me ne bo prepričal kako slabo je bilo!


Koliko od tega se spomniš, glede na tvoje zapise si vse to doživljal še v fotrovih jajcih, depoziti so bili eno leto in denar si dobil nazaj po letu dni od vplačila, nikoli ni bilo vrst za osnovne potrebščine, noben avto se ni čakal eno leto, čudno nihče ni nič delal narejena pa več kot v samostojnem času, otroka voziš v šolo narejeno iz mojega samoprispevka, ravno tako bolnice, zdr. domovi, vrtci, kulturne ustanove, športni objekti, solidarnostna stanovanja itd itd, tvoja tako delovna generacija ni v stanju to pobelit kar smo mi sezidal.


Koliko od tega se spomniš, glede na tvoje zapise si vse to doživljal še v fotrovih jajcih, depoziti so bili eno leto in denar si dobil nazaj po letu dni od vplačila, nikoli ni bilo vrst za osnovne potrebščine, noben avto se ni čakal eno leto, čudno nihče ni nič delal narejena pa več kot v samostojnem času, otroka voziš v šolo narejeno iz mojega samoprispevka, ravno tako bolnice, zdr. domovi, vrtci, kulturne ustanove, športni objekti, solidarnostna stanovanja itd itd, tvoja tako delovna generacija ni v stanju to pobelit kar smo mi sezidal.
[/quote]

Takrat je on bil v fotrovih jajcih, njegov šef JJ pa v Avnojskem Jajcu. Jajce kot jace, kaj češ… jajca.

Bilo nas je nekje okoli 2 mio in vsak ima pač svoje osebne izkušnje iz tega časa. Pa vas je tukaj nekaj “mandeljcev” ki bi sedaj želeli prepričati vse, kako je bilo grozno in nevzdržno. In, ne rečem, morda je za koga celo res bilo tako. A kot kaže nas večina pač nima tako slabih spominov na tisto obdobje (morda ker smo bili mladi in kasneje mladost pač idealiziramo).
V zgornjem zapisu tako mešaš neka dejstva z nekimi posplošitvami “da je bilo pa ljudem katerim ni do dela pa prav lepo”.
In s tem neposredno in neutemeljeno žališ veliko večino delavcev, ki so trdo (bolj kot sedaj) garali za svojo plačo. (En mojih profesorjev bi ti enostavno povedal “Sramuj se”, a se zavedam, da tega čustva pač ne poznaš)
[/quote]
ne nabijaj, produktivnost se je v zadnjih letih povečala za nekajkrat napram jugi, če so bili pa socialno čuteči tako tupi, ali pa tako nesramni da so ljudje morali garat , je pa problem sistema , poglejva cement, v jugi in še kasneje je bil v 50 kilskih vrečah ! Zakaj ? ker bi se papir prihranil, ker je bil folk močnejši ali ker je bilo vseeno če gurboc+vc crkne po nekaj dneh? Danes cel šiht niti 25 kilskih vreč ne smeš prekladat če presežeš neko določeno kilažo.
Torej kdo skrbi za delavce , socializem ali kapitalizem ?


Kdo trdi da danes ni kadrovskih štipendij ? So samo ne za FDV in podobne nujno potrebne programe.
V času markoviča si potoval, seveda si ko je pa Miloševič denar tiskal,markovič je pa tečaj zaklenil an 1proti 7 napramDEM, ko se je pa v jeseni 90 vsulo je bilo te idile konec, torej se za potovanja kar miloševiču zahvali.


Koliko od tega se spomniš, glede na tvoje zapise si vse to doživljal še v fotrovih jajcih, depoziti so bili eno leto in denar si dobil nazaj po letu dni od vplačila, nikoli ni bilo vrst za osnovne potrebščine, noben avto se ni čakal eno leto, čudno nihče ni nič delal narejena pa več kot v samostojnem času, otroka voziš v šolo narejeno iz mojega samoprispevka, ravno tako bolnice, zdr. domovi, vrtci, kulturne ustanove, športni objekti, solidarnostna stanovanja itd itd, tvoja tako delovna generacija ni v stanju to pobelit kar smo mi sezidal.
[/quote]
ti pa res nimaš pojma, ja dobil si denar nazaj, seveda si ga, prej si pa eno leto brezobrestno kreditiral državo, ker pa je bila v jugi takrat deflacija si še zaslužil z depozitom, mar ne ?


Kdo trdi da danes ni kadrovskih štipendij ? So samo ne za FDV in podobne nujno potrebne programe.
V času markoviča si potoval, seveda si ko je pa Miloševič denar tiskal,markovič je pa tečaj zaklenil an 1proti 7 napramDEM, ko se je pa v jeseni 90 vsulo je bilo te idile konec, torej se za potovanja kar miloševiču zahvali.
[/quote]

Ja, kadrovskih štipendij je danes ravno za prste ene roke…


Zakaj markovičev dinar trajal samo nekaj mesecev?


ne nabijaj, produktivnost se je v zadnjih letih povečala za nekajkrat napram jugi, če so bili pa socialno čuteči tako tupi, ali pa tako nesramni da so ljudje morali garat , je pa problem sistema , poglejva cement, v jugi in še kasneje je bil v 50 kilskih vrečah ! Zakaj ? ker bi se papir prihranil, ker je bil folk močnejši ali ker je bilo vseeno če gurboc+vc crkne po nekaj dneh? Danes cel šiht niti 25 kilskih vreč ne smeš prekladat če presežeš neko določeno kilažo.
Torej kdo skrbi za delavce , socializem ali kapitalizem ?
[/quote]

Morda nisi opazil, a produktivnost se ni povečala le pri nas (napram “Yugi”), pač pa v vseh razvitih gospodarstvih (ponekod še bolj kot pri nas). Avtomatizacija, digitalizacija… pač daje neke rezultate.
Tudi tvoj primer z vrečami cementa ni ravno neki “kronski”. V vsem “razvitem” svetu gredo trendi v to smer.
In ravno ta primer nima ravno neke veze z kapitalizmom. Briga delodajalca, koliko težke vreče bodo nosili delavci (težje kot so, bolje, bodo v 8-ih urah več naredili). Je pa tu država z svojimi institucijami, ki postavlja neka pravila (na veliko žalost delodajalcev).
Daj, poskusi kaj boljšega !

Za strojnike jih je dovolj, oziroma več kot je kandidatov.

Takih študentov je bilo mogoče v jugi preštet na prste ene roke. Danes poznamo program Erasmus, ki praktično vsakemu študentu ki redno izdeluje faks omogoča Erasmus štipendijo, s katero se da v državah kot so Portugalska, Poljska, itd. solidno preživet do enegega leta. Štipendija se lahko nameni tudi za potovanja. Pač po želji….

Skratka ne se smešit. Da si v času juge potoval si za posamezne EU države potreboval celo vizo. Celoten postopek Izdaje vize pa traja vsaj 1 mesec. Nekoliko drugače je bilo z vizumsko politiko v 80tih a to so bili že časi razkroja države….

Takih študentov je bilo mogoče v jugi preštet na prste ene roke. Danes poznamo program Erasmus, ki praktično vsakemu študentu ki redno izdeluje faks omogoča Erasmus štipendijo, s katero se da v državah kot so Portugalska, Poljska, itd. solidno preživet do enegega leta. Štipendija se lahko nameni tudi za potovanja. Pač po želji….

Skratka ne se smešit. Da si v času juge potoval si za posamezne EU države potreboval celo vizo. Celoten postopek Izdaje vize pa traja vsaj 1 mesec. Nekoliko drugače je bilo z vizumsko politiko v 80tih a to so bili že časi razkroja države….
[/quote]

nastej mi evropske države za katete si potreboval vizo

Fosili bodo še vedno tumbali svoje pa, če jim narišeš kakšne so bile razmere. Treba je razumet, da je to bila njihova mladost in jo bodo favorizirali do groba.

Bi pa lahko vseeno, že z vidika objektivnosti, malo stopili na bremzo. Večina pro jugoslovanov tukajle je izživela svojo mladost v 80ih. To je v desetletju po smrti diktatorja in v desetletju, ki so zaradi popuščanja nato pripeljale do demokratičnih sprememb na plebiscitu. Morda je bilo v 80ih “dobro”, a na plebiscitu na katerem je volila v večini generacija starejša od 30 let so že vedeli kaj in kako je bilo prej. Ni bil kar tako zastonj rezultat na plebiscitu 88,5 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za osamosvojitev pri 95 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} udeležbi.

Zadnjega desetletja juge pa zaradi dogajanja v svetu ni bilo več mogoče podaljšat, razen če bi spet posilili Slovence. Takrat bi pa verjetno ljudstvu dvignilo pokov, kot ga je nato tako ali tako 25.6.1991..

Tako jaz vidim stvari. Rojen sem po osamosvojitvi.

nastej mi evropske države za katete si potreboval vizo
[/quote]

Do leta 1967 bi težko naštel eno državo za katero jo nisi potreboval. Je bil menda celo prepovedan izhod. Aja, pardon, ti govoriš o jugi 80ih… Veš juga ni obstajala samo 10 let, ampak 46 let… Popuščanje v drugi polovici obstoja pa je pripeljalo do njenga razpada. Skratka dvorezni meč.

nastej mi evropske države za katete si potreboval vizo
[/quote]

Kaj misliš da je bilo proti koncu juge naključje, da ni bilo vizumske politike za državljane juge s strani zahoda? Kaj je lepšega kot ukinit vizume, prebivalce premamit da pridejo gledat na zahod “kako je tam”, jih poslat nazaj, potem pa sami naredijo doma revolucijo. Točno to se je zgodilo, zahod ni rabil niti mignit s prstom za prevrat sistema. Tale brezvizumska politika je bila zadnji strel v kolena juge. Se je videlo, da je bil diktator ostarel in bolan in se mu je že malo mešalo, moči pa pohajale, je kaj takega dopustil.

Ja, to so moderni časi. Rojeni po osamosvojitvi bodo nam, ki smo “trpeli” v socializmu razlagali, kakšno je bilo tedaj življenje 🙂 🙂
No, niso bila nebesa (kot za večino tudi sedaj niso). ni pa tudi bil pekel (vsaj za veliko večino ne)

Ja, to so moderni časi. Rojeni po osamosvojitvi bodo nam, ki smo “trpeli” v socializmu razlagali, kakšno je bilo tedaj življenje 🙂 🙂
No, niso bila nebesa (kot za večino tudi sedaj niso). ni pa tudi bil pekel (vsaj za veliko večino ne) [/quote]

Mentalni, ne daj se! Jaz sem s tabo – v mislih! 🙂

Kdo pa bo mladeži razložil, da je obstajala še druga stvarnost od tiste, ki je niso sami živeli?! Kdaj pa kdaj pripluje na površje tudi kaka prednost, ki se jo lahko najde na teh forumih.

Veliki Gobar SD je 1x rekel, da se je pogovarjal s tedanjim nemškim zunanjim ministrom (Genscher ?) in, da je zatrdil, da za Yugo samo zgleda, da je razmajana — če bi Yugo napadel zunanji sovražnik, bi stopili skupaj kot eden ☺
Nemec pa mu odgovori – pri vas bo problem, če vas nihče ne napade ☺

Kaj misliš da je bilo proti koncu juge naključje, da ni bilo vizumske politike za državljane juge s strani zahoda? Kaj je lepšega kot ukinit vizume, prebivalce premamit da pridejo gledat na zahod “kako je tam”, jih poslat nazaj, potem pa sami naredijo doma revolucijo. Točno to se je zgodilo, zahod ni rabil niti mignit s prstom za prevrat sistema. Tale brezvizumska politika je bila zadnji strel v kolena juge. Se je videlo, da je bil diktator ostarel in bolan in se mu je že malo mešalo, moči pa pohajale, je kaj takega dopustil.
[/quote]

Govorim o od lonca 60-tih dalje. Če pa gledamo skozi zgodovino, morda ne veš, da si za časa AO še v 19. stol. potreboval posebne dovolilnice še če si hotel malo dlje iz kraja v kraj.

“Nemec pa mu odgovori – pri vas bo problem, če vas nihče ne napade “

New Report

Close