Najdi forum

Rostbif

Za malo boljšo večerjo bi rada naredila rostbif v kakšni dobri omaki. Problem je v tem, ker je v vseh receptih navodilo za pečenje v kosu, jaz pa bom delala le za 2 osebi in bi kupila 2 kosa oz. zrezka. Ima kdo kakšen pameten nasvet, pa idejo za prilogo.

Rozbif je res dober v kosu srednje zapecen.
Glede omak,pa menim da s tem ko bi ustvarjala gobove,smetanove,gorcicne,poprove….omake,
bi meso otrdelo in stem izgubilo znacilnost rozbifa(socnost,mehkobo,okus)

Jaz bi kosa roastbeefa lepo popekla, kolikor pač komu paše – srednje, čisto … Meso daš “počivat” v toplo skledo, na maščobi ki je ostala od pečenja pa na hitro narediš omako: npr. zaliješ z nekaj konjaka, dodaš malo jušne osnove, zeleni poper in malo zgostiš z gustinom … Pustiš, da se malo pokuha in poliješ čez meso.

Za dobro meso omak sploh ne rabiš, omake so zato, da dajo okus zanič mesu.

Jaz dam meso dan prej v ”poc”. Oljčno olje, sol, poper.
Potem pa najprej pripravim prilogo in čisto na koncu, ko je vse že pripravljeno na vročem žaru spečem meso in takoj postrežem. Posebej, če imajo radi ne preveč pečeno meso ga je potrebno takoj postreči sicer se samo pokuha in ni več tisto ta pravo. Če želiš omako potem tudi to pripravi v naprej.

Dober rostbif je v oljcni paci vec kot samo en dan. Pri mesarju se vprasa, ali je ze ulezan ali ga je se treba. V paco pa nikar soli, bo meso spustilo vodo. Lahko pa vec zacimb. Recimo rozmarin, poper, brin, nekateri tudi korenje, cebulo…

Dober rostbif je v oljcni paci vec kot samo en dan. Pri mesarju se vprasa, ali je ze ulezan ali ga je se treba. V paco pa nikar soli, bo meso spustilo vodo. Lahko pa vec zacimb. Recimo rozmarin, poper, brin, nekateri tudi korenje, cebulo…[/quote]

Hudiča seveda ne soli. Kdo je napisal sol? :))))
Se opravičujem…sem prepisovala recept za kruh zame in hkrati odgovarjala.
Meso je res lahko več dni v oljčnem olju. V tem primeru mora biti v celoti prekrito z oljem, da se ne pokvari. Če ga pa samo naoljiš in dodaš začimbe pa pusti do drugega dne saj se kljub temu, da je namazano z oljem lahko pokvari. No vsaj jaz delam tako.

Bravo, res je!

Roastbeef-a se nikoli ne poliva po vrhu, če pa že morate, potem se da iztečen sok okrog njega, ne pa po vrhu, ker uničite lepo zapečeno hrustljavo skorjico.

Najhuje je, ko dobiš dober kos mesa uničen in polit z omako, zgoščeno z Gustinom, gobami smetano, 😛

In še to: pravi british ali american roastbeef in vse ostalo meso za stejke se nikoli ne marinira v nobenem “pocu”, sploh pa ne v oljčnem olju (!) ampak se surovo meso lepo zori vakuumsko zapakirano med 3-7 dni na temperaturi nekje od 1-3 stopinje, v profesionalnih stejkarnicah po svetu v hladilnicah, v gospodinjstvu pa spodnji predal hladilnika. Zorenje mesa je postopek, ki je edini pravilen in ustrezen in da mesu mehkobo in značilen vonj in okus, ne pa marinade!

Skoraj drži. Zorenje res poteka tako, da se meso vakumsko zapre in nato meso odleži okoli 3 tedne v hladilniku. V enem tednu meso ne bo dozorelo na tak način.
Ker pa nismo profecionalci, večinoma nimamo možnosti mesa vakumsko pakirati, ker nimamo treh tednov časa in predvsem, ker v domači kuhinji nimamo sterilnih pogojev jaz tako pečenje vsakemu odsvetujem. Razen, če ima kdo rad igre na srečo…v tem primeru je glavna nagrada obisk urgence.
Tako nekako so nač učili v šoli.

Meso se v olju zelo lepo marinira in pride odlično in tega se poslužujejo tudi profesionalni kuharji, ki nimajo vedno časa, da bi meso uležali in takrat, ko se želi mesu dodati začimbe.
Ko prideš v Ameriki v pravi steak-house imaš mali milijon različic in ne le naravne različice. Tudi omake so seveda vključene. Pač stvar okusa nikakor pa ne drži, da omaka k temu mesu ne sodi. Seveda sodi, le priprava mora biti pravilna, da iz dobrega zrezka ne naredimo podpovprečnega. Sicer pa mislim, da ne teče debata okoli recepta za naravni british roastbeef. Kuhanje je svojevrstna umetnosti in toliko kot je kuharjev toliko je receptov. Kateri je boljši pa težko določimo. Izjema so tiste tipične jedi kot je recimo bolonjska omaka kjer je recept točno določen. Obstaja pa potem še milijon omak z mletim mesom.

Skoraj drži. Zorenje res poteka tako, da se meso vakumsko zapre in nato meso odleži okoli 3 tedne v hladilniku. V enem tednu meso ne bo dozorelo na tak način.
Ker pa nismo profecionalci, večinoma nimamo možnosti mesa vakumsko pakirati, ker nimamo treh tednov časa in predvsem, ker v domači kuhinji nimamo sterilnih pogojev jaz tako pečenje vsakemu odsvetujem. Razen, če ima kdo rad igre na srečo…v tem primeru je glavna nagrada obisk urgence.
Tako nekako so nač učili v šoli.

Meso se v olju zelo lepo marinira in pride odlično in tega se poslužujejo tudi profesionalni kuharji, ki nimajo vedno časa, da bi meso uležali in takrat, ko se želi mesu dodati začimbe.
Ko prideš v Ameriki v pravi steak-house imaš mali milijon različic in ne le naravne različice. Tudi omake so seveda vključene. Pač stvar okusa nikakor pa ne drži, da omaka k temu mesu ne sodi. Seveda sodi, le priprava mora biti pravilna, da iz dobrega zrezka ne naredimo podpovprečnega. Sicer pa mislim, da ne teče debata okoli recepta za naravni british roastbeef. Kuhanje je svojevrstna umetnosti in toliko kot je kuharjev toliko je receptov. Kateri je boljši pa težko določimo. Izjema so tiste tipične jedi kot je recimo bolonjska omaka kjer je recept točno določen. Obstaja pa potem še milijon omak z mletim mesom.[/quote]

😀

Hja, savrinka, stejkoljubci in roastbeefoljubci si ga vzamemo in brez skrbi, da se da dozoret meso v vsakem gospodinjstvu, v hladilniku, na temperaturi od 1-3 stopinje – spodnja polica, predal, vakumirano meso. Po nekaterih mesnicah ti tudi že vakumirajo, ( npr. vem, da v Leclercu tudi to naredijo, pa kakšni zasebni, kjer tudi sami vakumirajo, tudi, vprašati in prositi ni greh :))
Meni osebno je sicer zoreno meso po 3 tednih že malo preveč aromatično, zato ga zorim nekje 10-14 dni, odvisno od tega ali je teletina, mlado govedo, ali starejša “gospa” krava – za T-bone.
In vakuumski strojček je danes nepogrešljiv pripomoček v kuhinji vsake gospodinje, saj vakumiranje živil nedvomno podaljša obstoj skoraj vsega, saj zaradi odsesanega zraka ni pogojev za razrast gliv, glivic in bakterij.

Še vedno trdim, da vsaka omaka dobesedno pokvari prioritetno aromo odlišnega stejka ali rostbifa – pa nisem profesionalni kuhar, ampak rekreativni, z dolgo kilometrino 😀

Dodajanje omak izhaja predvsem iz francoske ( kjer uporabljajo tudi veliko masla za osnovo) in italijanske kuhinje, tapravi poznavalci in ljubitelji v Angliji in Ameriki iz koder tudi izhaja najboljše tovrstno meso, pečeno na pravem ogljenem žaru, pa so bolj za natur 😀

Jaz sem zadnjic kupila precej debele kose, jih zavila v panceto, pac samo ta rob okoli, tam mal rozmaricka in poper notr, na vsaki strani na vroci ponvi popekla cca 1,5 minuti in dala na 80 st v pecico se kaksne 30 min. Poezija je prisla ven, res bi ga rezal z vilico, ko si prerezal so bile barve da sem samo gledala, do sekunde tocno. Sem pa imela jedce, ki si zelijo narejen na medium oz. roza.
Pa pri mesu nisem pravi specialist in tudi tu sem imela verjetno kar malo sreco, ponosna sem pa bila nase. Je pa se to res, ce imas eno belsavo meso ne mores naredit uspesnice.

Gospa krava :))))

Ti pojma nimaš, če misliš, da najboljša govedina izvira iz Amerike…da ne omenjam tega, da eni najboljših rejcev in distributerjev govedino uležava v vakumsko pakiranih vrečkah, v OLJU! Imas prav, nisi profesionalec, zato se tako tudi ne obnašaj 😉

New Report

Close