Ruski naval na stanovanja in hiše v Sloveniji
Pozdravljeni, prodajalci nepremičnin!
Tole – v današnjem Delu – pa je lepa novica za vse vas, ki ta hip prodajate svojo nepremičnino, da bi šli na lepše ali večje. Škoda, da še ni bilo takega ruskega zanimanja lani, ko smo mi prodajali stanovanje v Lj. Trajalo je eno leto, da smo dočakali nekoga, ki je odkupil po pošteni ceni, vmes pa smo se ukvarjali tudi z množico oglednikov poudbenega tipa “60% zdaj, na razliko pa pozabite”.
To nam je jemalo po več ur časa na dan, kar je za nas, ki smo po službah po vse dneve, ob koncih tedna pa fušamo, sila obremenjujoče. Še zdaj sem besen, ko se spomnim, koliko časa in živcev so mi požrli tisti kupci, ki so se šli vojno dobičarstvo zaradi krize.
Lep pozdrav in srečno prodajo!
Benjamin
——-
Ruski naval na stanovanja in hiše v Sloveniji
Nepremičnine: več kot 500 ruskih podjetij za nakup. Posredniške agencije najdejo nepremičnino in priskrbijo dovoljenja.
DELO
Nejc Gole, gospodarstvo
čet, 18.04.2013, 06:00
Ljubljana – Zadnje čase je zanimanje Rusov in Ukrajincev za nakup nepremičnin v Sloveniji vse večje; povpraševanje je intenzivno predvsem zadnjega pol leta, ugotavlja direktor nepremičninske družbe Metropola Zoran Madon. Ta interes ne pomeni le obetavnega trga za nepremičninske agencije, ampak tudi priložnost za gospodarsko sodelovanje z Rusijo.
Za Ruse smo zanimivi, ker se jim zdi Slovenija varna, imajo možnost obiskovanja šol, zdravstvo je na visoki ravni, razdalje so v primerjavi z ruskimi zelo majhne, avtocestne povezave so dobre, na cestah v primerjavi z Rusijo ni gneče, čutijo se sprejete od prijaznih ljudi, imajo možnosti za različne športe, turistične in druge aktivnosti na kratkih razdaljah, Slovenija je dobra izhodiščna točka za obiskovanje znamenitosti po EU, prednost pa je tudi slovanska kultura. Te vzroke, zakaj Rusi vse bolj prihajajo v Slovenijo, našteva direktor nepremičninske zbornice pri GZS Dejan Papež.
Rusi na Obalo, Gorenjsko, v zdravilišča in Ljubljano
V Slovensko-ruskem poslovnem klubu ugotavljajo, da želja mnogih bodočih ruskih lastnikov nepremičnin v državah na Jadranu ni stalna preselitev in asimilacija v lokalni družbi, ampak da imajo v teh krajih drugi dom za sezonsko preživljanje časa. Direktorica družbe Reality club Špela Kumar pa pove, da se njihove ruske stranke v Slovenijo preselijo, nepremičnine za preživljanje dopusta pa kupijo le, če že prej živijo v Sloveniji.
Tina Visenjak Pavli, nepremičninska agentka v Reality clubu, pojasnjuje, da njihove stranke z rusko govorečega območja zelo redko iščejo poslovne prostore, več pa stanovanja in hiše: »Glede na to, da kupci prihajajo iz različnih krajev, je tudi zanimanje za tukajšnje lokacije zelo različno. Najbolj na udaru je Ljubljana z okolico in Obala, sledijo pa Bled, Bohinj, okolica Rogaške Slatine in Moravske Toplice.« Ker njihovi kupci prihajajo tudi iz različnih družbenih okolij, so različne tudi vrednosti nepremičnin, ki jih v Sloveniji iščejo. Reality club je, denimo, v Ljubljani za stranke iskal stanovanje tako za 140.000 evrov kot tudi za milijon evrov.
Po drugi strani pa v Metropoli ugotavljajo, da približno polovica strank išče poslovne prostore, polovica pa prostore za bivanje. Za prve se odločajo tisti, ki želijo v Sloveniji nadaljevati posel iz Rusije. Bivalne površine pa Rusi kupujejo večinoma zase; predvsem bogatejši kupci kupujejo večje hiše in vile, nekateri tudi stanovanja. Metropola je, denimo, ruskim kupcem prodala prostore v ljubljanski Situli. Ta je zanimiva, ker je v širšem središču Ljubljane, ob prometnih povezavah in ponuja tako poslovne prostore kot bivališča, pravi Madon.
Do nepremičnine prek podjetja …
Koliko nepremičnin imajo v Sloveniji v lasti Rusi, ni mogoče izvedeti. Ruski državljani namreč kot fizične osebe v Sloveniji ne morejo kupovati nepremičnin, zato te kupijo prek podjetja, ki ga za ta namen ustanovijo v Sloveniji. Po podatkih Agencije za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) je bilo v Sloveniji lani 553 poslovnih subjektov, pri katerih je kot ustanovitelj oziroma družbenik vpisana oseba, ki ima naslov v Rusiji. To je 212 podjetij več kot leto prej, 345 podjetij več kot leta 2010 in 405 podjetij več kot leta 2009. To pa ni celotno število podjetij, katerih lastniki so ruski državljani. Če ima namreč ruski državljan začasno bivališče v Sloveniji, se v poslovni register zapiše slovenski naslov, ne pa ruski.
Vsa ta podjetja seveda niso namenjena zgolj nakupu nepremičnin. Jasno pa je, da so Rusi kupili več sto nepremičnin, k čemur lahko dodamo še državljane Ukrajine, Belorusije, Kazahstana, Armenije, Azerbajdžana in tako naprej.
… ter dovoljenja za delo in bivanje
Predpriprave za nakup nepremičnin pa se z ustanovitvijo podjetja (običajno je to družba z omejeno odgovornostjo) ne končajo. Ruski družbenik mora imenovati direktorja družbe; če bo direktor postal državljan Slovenije ali druge države EU, potem ne bo potreboval dovoljenja za delo, a bo moral izkazovati, da takšna družba posluje in ustvarja prihodke. Če pa bo postavil za direktorja sebe, potem potrebuje dovoljenje za prebivanje v Sloveniji in delovno dovoljenje, je pojasnil Robert Geisler iz pravne službe GZS.
O tej problematiki so govorili tudi prejšnji teden na konferenci z naslovom Investicije v nepremičnine v Sloveniji ruskih vlagateljev, ki je bila prejšnji teden v Moskvi. »Sklepi konference so bili, da se bodo pogovori s pristojnimi v Republiki Sloveniji nadaljevali, zato so v tej zvezi že stekle nekatere aktivnosti,« je predstavil Geisler.
Storitev »na ključ«
Agencije za ruske stranke opravijo vse potrebno za nakup nepremičnine. Reality club – lastniki družbe so Rusi – strankam uredi delovno dovoljenje in dovoljenje za bivanje ter poišče nepremičnino, če je treba storitev »na ključ«, opravijo tudi v Metropoli.
Zaradi velikega zanimanja se je Reality club s posredovanjem nepremičnin začel ukvarjati šele pred pol leta, pred tem pa so sodelovali z drugimi nepremičninskimi družbami, njihova osnovna dejavnost pa je bila svetovanje pri ustanovitvi podjetja in pridobivanju ustreznih dovoljenj, pravi direktorica Špela Kumar. Sodelujejo z družbo Regent-Knez, ki tudi za ruske in druge državljane republik nekdanje Sovjetske zveze ustanavlja podjetja.
Kako je to videti v praksi? Regent-Knez ustanovi podjetje, ki po nekaj dneh zamenja lastnika. Denimo: Regent-Knez je ustanovila podjetje Tricom in lastništvo v nekaj dneh prenesla v last Moskovčanov Sergeja Bagaeva in Elene Bagaeve. Po našem štetju je družba Regent-Knez od maja 2010 ustanovila 145 podjetij, ki jih je potem prenesla v last državljanov iz nekdanjih sovjetskih republik. Večina teh podjetij z imeni, kot so Toris, Karos, Kvadris, Erona, Hortor, Valdes, Nortis, domuje na dveh naslovih v Ljubljani.
Podatki o poslovanju teh podjetij kažejo, da te družbe ustvarjajo zelo različne prihodke; nekateri so lani imeli več tisoč ali celo deset tisoč evrov prihodkov, številni pa so bili brez prihodkov ali pa so teh imeli le nekaj evrov.
Madon: Nepremičninski trg naj se bolj odpre
Na vprašanje, ali bi Slovenija bolj morala odpreti nepremičninski trg, je Madon odgovoril: »Zakonodaja bi bila lahko na tem področju bolj liberalna. Zgodovina je namreč pokazala, da v absolutnih številkah ne moremo govoriti o ogroženosti slovenskih nepremičnin zaradi nakupa tujcev. Ves čas poudarjamo, da je treba v Slovenijo pripeljati tuji kapital, in če tujci kupijo nepremičnino v Sloveniji, pomeni, da bodo tu tudi nekaj počeli. Zato se lahko od tega prvega koraka pričakujejo multiplikativni učinki.«
Španija je, denimo, po veliki nepremičninski krizi svoj trg bolj odprla. Vendar španski nepremičninski trg ni primerljiv s slovenskim, pojasnjuje Zoran Madon. Ponudba nepremičnin je namreč v Španiji presegla povpraševanje za dva- do trikrat. V Sloveniji pa je leta 2008 res nastal presežek ponudbe nad dolgoletnim povpraševanjem, a le za deset do petnajst odstotkov.
—
kaj pa je zate poštena cena? iz leta 2008?
članek, ki si ga navedel, je pa na meji pravljic. Cene pospešeno padajo, v članku pa nepremičninarji govorijo o navalu Rusov? kdo je tu nor?
Pobožne želje, če te Delo bega, pa beri druge časopise, revije, spletne portale …: ali poglej v registre …
Rusi ne le da prihajajo, so že tu.
————
Juhu, bogati Rusi so tu. Višja je cena, raje kupijo!
24.04.2013 09:07 Dopolnjeno: 24.04.2013 09:08
Moje finance
——————————
Finance
Rusi kupujejo počitniške hiše prek svojih slovenskih podjetij
10.04.2013 17:43
Največ prometa s tujci je bilo lani registriranega s hišami, navaja Geodetska uprava (GURS) v najnovejšem poročilu, ki ga je pripravila za vlado
———————————————————
zurnal24.si
Intervju.
Rusi, ki kupujejo nepremičnine v
Sloveniji, za sosede ne želijo Rusov, pravi direktor Mreže nepremičnin in agencije Nedvižimost, ki se ukvarja predvsem z ruskim trgom.
Matej Košir / Ljubljana
24. 3. 2013
Po nekaterih informacijah ruskih bogatašev, ki so kupovali nepremičnine za nekaj milijonov na Obali, ni več, k nam pa prihajajo kupci, ki iščejo stanovanja, hiše v rangu od 150 do 400 tisoč evrov. Jih kupujejo kot naložbo ali bi se preselili k nam, gre morda za kaj tretjega?
Delno je res, delno ne, obstajajo stranke, ki kupujejo nepremičnine, vredne okrog 150 tisoč evrov, imamo pa tudi kupce, ki jih kupujejo za 400, 500 tisoč evrov. Iščejo različne stvari. Pred kratkim smo prodali stanovanje za 300 tisoč v Ljubljani in zemljišča na Gorenjskem za 400 tisoč evrov. Težko bi se opredelil, za kateri del Slovenije obstajajo kupci za 150 tisoč evrov in kje kupujejo za pol milijona. Na Obali se še pojavljajo kupci, ki kupujejo dražje nepremičnine, ampak res jih ni več toliko, kot jih je bilo.
Gre za naložbe ali se mislijo denimo ob upokojitvi preseliti k nam, ker so tu recimo milejše zime?
Oboje. Vidimo tudi, da so med njimi taki, ki se želijo preseliti k nam za stalno ali želijo delno bivati tukaj. Imamo pa tudi povpraševanja po poslovnih prostorih, predvsem takih, ki so oddani in že ustvarjajo določen donos.
—————–
7DNI – sreda, 9. maj 2012
aktualno
Rusi prihajajo
Rusi v Sloveniji kupujejo nepremičnine in podjetja. Po vstopu v jeklarstvo in turizem so nedavno prek Volksbanke postali dejavni še v bančništvu, na njihovem seznamu pa je prav gotovo še katero slovensko podjetje.
A zdi se, da je v zadnjem obdobju intenziteta nakupov slovenskih podjetij in nepremičnin in tudi turističnih potovanj res ogromna. Slovenija je država Evropske unije in je zgodovinsko in jezikovno blizu Rusom, katerim gre, za razliko od gospodarstva Slovenije, v zadnjem obdobju predvsem zaradi visokih svetovnih cen nafte (glavnega ruskega izvoznega artikla) gospodarsko precej dobro.
…
Teh naslovov mrgoli
kaj pa je zate poštena cena? iz leta 2008?
članek, ki si ga navedel, je pa na meji pravljic. Cene pospešeno padajo, v članku pa nepremičninarji govorijo o navalu Rusov? kdo je tu nor?[/quote]
Pobožne želje, pa če imaš še tako pobožne želje, da tehle Rusov ne bi bilo, jih je že povsod polno. Tudi v dveh večjih agencijah pravijo, da imajo v zadnjega pol leta totalni naval Rusov – lani so baje imeli tu in tam kakega, zdaj pa so se dobesedno usuli.
… tile Rusi nam bojo vse štrene zmešali.
Tako so pred nekaj leti sanjali, da bodo Angleži pokupili celo Prekmurje in še kaj zraven. Kje so zdaj?
In kaj si hotel/a povedati?
In kaj si hotel/a povedati?[/quote]
Mogoče to, da par nakeširanih Rusov ne bo pokupilo nekaj desettisoč praznih stanovanj v Sloveniji, da bi vaše nepremičnine ohranile vrednosti iz zlatih let vrhunca vrednostnega balona? Kaj ste pa vi pravzaprav naredili za to, da so vam cene bajt in stanovanj rasle petnajst let po Jazbinšku? Cene, na katere ste zdaj tako emocionalno navezani? Nič! Gradbeni baroni, tajkuni ali kaj so že, so dvigali cene za petnajst do dvajset odstotkov letno, ki jih je kreditno sposoben trg takrat požrl, vam se je pa fajn zdelo, ker vam je vzporedno raslo premoženje, brez da bi vložili evro vanj. Samo od sebe. Zdaj je pa nekakšna krivica, ker to počasi nazaj pada? Razumem tiste, ki so se zapufali za nakup precenjenih stanovanj na vrhuncu slovenske nepremičninske “slave” in bodo morali to ceno odplačat z obrestmi, ne glede na vrednosti padajočega trga. Ostali pa jamrate v prazno zame. Easy come easy go!
?!
Kdo jamra? Kaka stanovanja?
Govorim o Rusih, ki na veliko kupujejo po Sloveniji. Baje da v glavnem hiše po Ljubljani in na Obali.
V naslovu te teme so omenjena tudi stanovanja in ne samo hiše. Iz tega se da sklepati, da bo nekdo, ki je lastnik 60 kvadratov stanovanja v bloku v Ljubljani iz 50-ih let, le-tega prodal za najmanj 150.000 € ali več.
Cene itak lahko grejo samo gor. Po logiki Slovencev.
Eno so nadstandardne nepremičnine, tiste, res nadstandardne na dobrih lokacijah (in ne tiste v Celovških dvorih in ostalih novogradnjah), drugo so pa stanovanja v socialističnih blokih in stolpnicah.
[/quote]
Cene itak lahko grejo samo gor. Po logiki Slovencev.
[/quote]
Nikoli ne veš. V Ameriki že gredo gor.
Finance, 30.7.13
Ameriška stanovanja najvišje v zadnjih sedmih letih
5
30.07.2013 16:50
Blažej Kupec
, STA
Cene so se maja na letni ravni zvišale za 12,2 odstotka, kar je največja rast v 12 mesecih vse od marca 2006
Ameriški stanovanjski trg še naprej okreva, kar dokazuje tudi danes objavljena raziskava bonitetne hiše Standard & Poor’s po metodologiji Case-Shiller o cenah stanovanj in hiš v 20 največjih mestnih območjih ZDA v mesecu maju.
Nizke zaloge in nizke obrestne mere
Glede na kazalec so se cene maja na letni ravni zvišale za 12,2 odstotka, kar je največja rast v 12 mesecih vse od marca 2006. V primerjavi z aprilom so se cene maja zvišale za 2,4 odstotka. Tudi aprila so cene na letni ravni krepko porasle, in sicer za 12,1 odstotka.
K izboljšanju razmer na trgu pomagajo še vedno nizke obrestne mere, nizke zaloge na trgu in izboljšanje trga delovne sile. Ameriško ministrstvo za trgovino je že pretekli teden poročalo, da je srednja cena novega stanovanja ali hiše junija v primerjavi z junijem lani porasla z 232.600 na 249.700 dolarjev.
Najbolj sta se podražila San Francisco in Las Vegas
Cene so se maja povišale v vseh 20 mestnih območjih. Najbolj v San Franciscu za 24,5 odstotka in v Las Vegasu za 23,3 odstotka, najmanj pa so se povišale v New Yorku, in sicer za 3,3 odstotka.
In ker so slovenski nepremičninski, finančni trg in splošno gospodarsko stanje povsem primerljivi s tistimi v ZDA, bo torej tudi beton pri nas vsak čas doživel svojo novo rast cen…
A to nepremičninski špekulanti spet širite demagogijo? Povejte mi, po kakšni logiki naj bi šle cene stanovanj gor? Vsako stanovanje je vredno toliko, kolikor ga je nekdo pripravljen plačati in nič več. Da verjameš, d abodo cene šle gor, v času, ko ima večina ljudstva prazne denarnice, moraš res bitinepremičninski špekulant.
Nekaj Rusov, ki si bodo v Sloveniji kupili nadstandardne nepremičnine, pa ni nobeno merilo.
Ej, “Rusov je ko Rusov”. Baje imajo poln kufer ne le Sibirije, celo Sankt Petersburga. Iz prve roke – da množično kupujejo po Sloveniji. In to ne le nadstandardne vile v Portorožu, temveč na veliko po LJ – hiše in celo stanovanja. Že jaz poznam dva, ki sta hišo v Lj prodala Rusom.
Celo 2? Morš mislit.
Glej, meni je jasno, da si nepremičninski špekulant in da tolažiš samega sebe. Kar daj.
Dva, ja, in videti je, da bom kmalu še tretjega.
Kot je bilo že napisano, par let nazaj smo pa brali pravljice, kako bodo Angleži pokupili vse možno v Prekmurju…ha ha
Pa kaj se sploh tako razburjaš, pa huhu, pa haha, pa pravljice, pa etikete … Celega vraga pelješ. 🙂
Pa kaj potem, če Rusi kupujejo, naj kupujejo, hvala bogu, se bomo vsaj rešili vseh nasedlih projektov, ki jih je za pol Sibirije. Situlo so že kupili Rusi. Ravno v včerajšnjem Delu je bil članek o tem, koliko gradbenih jam je npr. po Ljubljani. Naj jih lepo pokupijo. Stanovalcem okoli gradbenih jam verjetno ni prijetno živeti.
Kdo s erazburja, ti ločiš cinizem od razburjanja? Jap, vse bodo pokupili, tako kot so Angleži v Prekmurju::))))
Mar niso pred časom tudi trdili, da bodo Italijani zasedli vso Primorsko, ker so nekaj hišic za upokojence tam postavili? Pride nekaj tujcev kupovat ali zidat stanovanja, pa že pol Slovenije paničari o invaziji, druga polovica pa sanjari o biznisu stoletja. Na koncu pa iz vsega skupaj (skoraj) nič.
Koliko plačajo za nepremičnino na vasi vredno 200 000 €?
Kaj misliš s tem, koliko plačajo nekaj, kar je vredno toliko in toliko. Ja toliko, za kolikor se boš spogajal. Ne mislit, da ti nasujejo vrečo denarja onkraj čez ceno, ki si jo postavil. 🙂
Rusi se trdo pogajajo, predvsem pa se baje tudi zelo radi pogajajo. Dejstvo pa je, da potem tudi kupijo, kar jih zanima. In letos kupujejo na veliko, približno od marca naprej. Beri malo ruske spletne portale, kako dobro imajo naštudirano Slovenijo (med drugim državami, seveda, po katerih tudi kupujejo) in posamezne kraje.
Naši pa: Tako kot nekateri mesece ali celo leta prodajajo svojo nepremičnino, si jih nekateri tudi leta samo ogledujejo, pa nič ne kupijo – ker ne najdejo nič takega, kar bi jim ustrezalo, ali ker čakajo pa občutnejši padec. Vsak pač po svojih pričakovanjih in prepričanju. Imaš pa seveda tudi tiste, ki nimajo namena čakat, ker potrebujejo in želijo nekaj takoj (in si predvsem to lahko privoščijo – teh pa, kljub krizi, presenetljivo – sploh ni malo). Ta tolikokrat ponovljeni “mrtev trg” je malo morgen mrtev.
Rusi ne samo, da kupujejo nepremičnine po Sloveniji, zdaj jih bodo še gradili. Že vejo, očitno, da ne bo nobenega propada nepremičninskega trga.
http://www.dnevnik.si/poslovni/novice/v-slovenijo-bi-lahko-prislo-do-vec-deset-milijonov-evrov-ruskih-investicij
V Slovenijo bi lahko prišlo do več deset milijonov evrov ruskih investicij
“Zoran Veleski iz Mreže nepremičnin pa je dejal, da se je ruski investitor, ki ima investicijski sklad za investicije v turizem in trgovske centre, odločil sodelovati pri razpisu za gradnjo hotelsko-termalnega centra v Sloveniji, kraja zaenkrat ne želi razkriti, in razpisu za gradnjo poslovno-stanovanjskega centra v Ljubljani. Vrednost prvega je več milijonov evrov, drugega pa okrog 22 milijonov evrov.”
Kako kaj prodaja starih opek in malte? Je kaj novih Rusov na slovenski nepremičninski sceni? Ste jim prodali kakšno sušilnico sadja?
Forum je zaprt za komentiranje.