Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Se vrtičkarstvo finančno splača?

Se vrtičkarstvo finančno splača?

Je že res, da je krompir 3,98 eur – vendar, dobiš en kos (2,5 kg) gratis 🙂

No, končno se je oglasila ena, ki se tudi v resnici spozna na vrtičkanje. Vse ostale prej pišejo na pamet. Tudi sama pridelujem zelenjavo na vrtu, vendar imam precej stroškov s tem. Da ne govorim o porabljenem času. Vendar imam veselje in vsaj vem, kaj jem. Pridelam veliko, kljub temu pa moram del zelenjave tudi kupiti.[/quote]
Saj to je. Veš kako je pridelano.

aha,bolhače in gosenice na zelju in cvetači in ostalih kapusnicah poprašim s pepelom,uši preganjam s koprivovo vodo,proti polžem so super smrduhice in kapucinke,krte in voluharje pa spravljam ob živce s plastenkami v zemlji…Ptiči pa ne marajo vetrnic… 🙂
evo,vse se da…samo volje je treba…

Stroškovni vidik ni zanemarljiv tudi, če odštejemo nakup zemlje saj večina zemljo okoli hiše ima in jo izkoristi za vrtiček, za obdelovanje vrta potrebuješ kar nekaj orodja tako velikega kot malega tu je še skoraj obvezna samokolnica, tudi kompostnik je zadeva, ki je skoraj obvezna in tisti nekdanji betonski so preživeti, novi plastični pa všečni, zasedajo malo prostora predvsem pa jih namestiš nekam kjer niso vsem na očeh seveda jih je treba kupiti, če hočeš da karkoli zrase je treba seveda gnojilo, dodatno kvalitetno zemljo, ki jo zaštihaš med obstoječo, potem so tu še zaščitna sredstva proti, strunam, bramorju, ušem, polžem itd odvisno kje se vrtiček nahaja ampak v naseljih je pametno tudi ograja po večini žična samostoječa in to zaradi mačkov saj dobesedno čakajo kdaj bo vrt preštihan in pripravljen za sajenje, ker se zelo hitro mački pojavijo na gredicah kjer serjejo in vneto zakopavajo izstrebke seveda seme in sadike letijo na vse strani samo tam kjer si zasejal/posadil jih ni, tudi koprena (tkanina) za zaščito se uporablja vsaj na začetku sajenja, no in na koncu vseh teh priprav je treba nabaviti še semena in sadike torej, če vse to sešteješ je finančno zelo vprašljivo koliko se splača vsaj v štartu in če nič od zgoraj naštetega nimaš potem je to kar strošek, ki pa je razen semen, sadik in občasnega gnoja enkraten, saj orodje opremo ne kupuješ vsako leto .
Pri vsem tem gre bolj za samozadovoljstvo, da si nekaj pridelal sam in ti je zelenjava na dosegu roke in ti ni treba za vsak peteršiljček v trgovino, ker sva z ženo sama imava vrtička cca 20m2 in to je za naju dovolj saj pridelava praktično vso zelenjavo, ki jo potrebujeva čez leto.
Finančni učinek vsega tega pa hmmmm mislim, da zaradi vrtička ravno ne prihranim nekega omembe vrednega denarja , gre bolj za hobi in veselje !

Ja res daste veliko za sadike. Celo bogastvo. eh ženske

Meni je pa prav zanimivo, da se tako zelo splača, hkrati se pa pridelki tako svinjsko drago prodajajo naprej (tisti, ki jih), ker so menda stroški pridelave tako visoki… Nekaj mi ne gre skupaj.

Delo in trud sta tudi nekaj vredna.

Meni se izplača. Imam 80m2 v najemu in lani sem nekaj semen pridelala sama, ostalo sem kupila v Lidlu. 19c za vrečko, razen fižol je bil malo dražji. Poleti ne plačujem fitnesa, do vrtička grem lahko peš ali s kolesom. Zraven pripada tudi lopa, pred njo je miza s klopjo, kjer s sosednjimi vrtičkarji preživljamo poletne večere, spijemo kakšno pivo in klepetamo. Definitivno ceneje kot v lokalu in lepše, kot na balkonu.
V sorodstvu imam 2 osebi, ki se s tem ukvarjata poklicno. Ko prodajata na tržnici je cena normalno dražja. Štant ni zastonj, pa čas, ki ga preživita tam, oz. plača študentk tudi ne.
Če pa je naročilo na mail, tako malo na chrno, je pa cena veliko nižja. Na količino je popust, stalne stranke pa vedno dobijo še kakšen kg poleg. Zelenjave, da se razume. :))

sedajle pobiram korenje, se ene dva pora imam, par glav imam se, rdec radic, pa nekaj zelenih solat je spet pognalo mi, motovilc, petersilj .. to je se vse v vrtu. Cebule sem pa jaz, ki kuham dvakrta dnevno in kar za par ljudi obicajno, pridelala tolko, da jih imam se sedaj enih par v kleti, cesna tudi se dovolj. Paprik je bilo lani toliko, da jih imam se vedno v skrinji, jih dajam v golaz. V pokriti gredi je pa tudi ze vse ven pokukalo kar sem sjala. Nam se moj vrt definitivno tudi financno splaca, ga pa definitivno nimam iz tega razloga.

Meni je pa prav zanimivo, da se tako zelo splača, hkrati se pa pridelki tako svinjsko drago prodajajo naprej (tisti, ki jih), ker so menda stroški pridelave tako visoki… Nekaj mi ne gre skupaj.

ubistvu se ne, kmet ti bo poceni dal naprej, v trgovini pa je drago. Ko je pridelava višja potem so tudi stroški višji

Za 1 eur dobiš vrečko semena in iz tega cel kup sadik, ki jih lahko potem s kom zamenjaš ali pa kar prodaš. Se je treba znajt.

Kmetu je to služba in si mora z zaslužkom pokrit Še naj drugega kot samo semena. on obračuna še svoje delo, prispevke, stroje,… za vrtiček ne rabiš traktorja, ne plačuješ si iz tega prispevkov, vložiš delo, ki ga ovrednostiš s tem, koliko bi moral plačat za enak izdelek v trgovini (- stroški semen, kakega gnoja vsakih nekaj let, tiste lopate in vil na 10 let,…).

Če dobim iz vrečke semen za 50 centov za 20 € solate je razlika prihranek v moji denarnici.

Za 1 eur dobiš vrečko semena in iz tega cel kup sadik, ki jih lahko potem s kom zamenjaš ali pa kar prodaš. Se je treba znajt.

Niti tega ne rabiš. Od paradajza naprimer uporabiš tista iz sadeža. Podobno pri solati in papriki. In potem imaš vsako leto boljši pridelek ker se semena prilagodijo. Tisto kar imaš doma pa res ni ne vem kakšen strošek. Seveda vedno je izgovor v strošku.

Realno gledano je samo na začetku pozna vstopni “strošek”, potem je pa vse odvisno koliko je človek marljiv, iznajdljivi in po svoje tudi pameten. Konkretno npr. pri lokalnem pridelovalcu kupiš nekaj sadik paradižnika, (kjer je cena ponavadi 0,5 eur za sadiko) potem pa na podlagi LOKALNE klime z dotično preudarno gospodariš ino če si vsaj kanček radoveden lahko z majhnim začetnim stroškom (max nekaj eur) pridelaš kvalitetna semena za naslednjo sezono. In tako naprej.

Za paradižnike sploh ne potrebuješ neke posebne infrastrukture, praktično ti veselo uspevajo tudi v stanovanju, samo malce si je potrebno pozanimati o zahtevah sadeža.

Mi doma prihranimo, prvič bencin, prevoz, drugič pa donos 10 sadik paradižnika krepko preseže vrednost kot če bi kupovali v trgovini. Skoraj 4 mesecev + ozimnica paradižnika, vsak dan, sveži, brez pesticidov, pridelani s pomočjo luninega koledarja. Nam se izide, pa sploh nimamo samo paradižnika.

Delati je pa potrebno, to pa itak. Ampak, to je nekaj uric na dan, manj kot 1 h telenovele. In kot je ena rekla zastojn fitnes 🙂

le kaj hudiča potem delajo narobe tisti ljudje in starši, ki ne morejo nafutrat svojih otrok, če vam tukaj rata s 5 evri celo leto zelenjavo gojit. očitno je res na delu samo lenoba.

delajo za minimalca 12 ur na dan. Verjetno so v bloku in nimajo vrta. Verjetno se znanje pridelovanja ni preneslo na naslednjo generacijo. Verjetno nimajo niti volje, da bi kaj spremenili v svojem življenju. Verjetno niti nimajo možnosti kaj spremenit. Verjetno…..

Absolutno lenoba. Ali pa nezmožnost priti do zemlje. Moja mama še 5 evrov ne porabi za samo sajenje zelenjave, ker sama vzgoji sadike.

Absolutno lenoba. Ali pa nezmožnost priti do zemlje. Moja mama še 5 evrov ne porabi za samo sajenje zelenjave, ker sama vzgoji sadike.[/quote]

Ja, in ta tvoja mama živi v bloku, po možnosti v najemu in plačuje za vrt najemnino? Malo pozabljate, da nas je kar nekaj, ki nimamo lastne zemlje, torej sprašujem še to; Se lastna pridelava dejansko splača, v kolikor moraš najet vrt/njivo? S tem, da tu avtomatično pridejo zraven še stroški prevoza npr.

New Report

Close