Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Sestra dobi vse od staršev, jaz nič

Sestra dobi vse od staršev, jaz nič

Kaj se pa smatra kot večje darilo? Kolikšna vrednost mora biti, da gre za večje darilo?
In kako to dokazuješ?

Npr oče dvigne iz računa 10.000€, kaj je z njimi naredil ne vem. Sestra ima čez 1 mesec nov avto. A ji je on dal za avto ne morem dokazati.

Kaj pa je? Sreča? 🙂

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345


Kako pa boš dokazal vsa ta darila?

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345
nova
Uredništvo priporoča

glejte gospa,
meni je lih vseeno kaj vi delate..
in NE niste uganili kaj jaz mislim in delim do “pikice” natančno..
še sedaj ne ločite med VSE in NIČ..

če imaš 10.000€ in jih daš enemu 10.000 drugemu pa NIČ
ali daš enemu 7000 in drugemu 3000 je VELIKA razlika!!
ker pač eden ne rabi..
gre za pristop in sporočilo otrokoma, ne gledat vse iz materialne strani..
zame je delitev 50/50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} v tem da OBA dobita ,..ne materialno “do pikice enako”..
[/quote]

Imam 10 jurjev, en si kruh služi sam, sam sebe financira in ne potrebuje ničesar, drugemu moram financirati študij, tretjemu pa je malo zmanjkalo za neko reč, recimo neko dodatno izobraževanje, ki si ga želi. Torej, drugemu pokrijem študij, recimo 7 jurjev, tretjemu dodam 3 jurje, kar mu še manjka in prvi ne dobi nič.

Kaj pa, če ima prvi družino in potrebuje varstvo za otroka vsak ddan od 15-18 ure, po koncu vrtca in dokler ne prideta z ženo iz službe? A to šteje kot pomoč ali je treba dati denar?
Kaj pa, če sta dva doma in tretji v tujini, pa tema dvema doma čuvam otroke, tretjemu pa ne, ker jih ne more pripeljat vsak dan na čuvanje… Kako je pa tu s pravično razdeljeno pomočjo?

no “DOBRI ODNOSI”..podaj kak komentar temu postu..
[/quote]

Tu gre za povsem drugačno zgodbo in mislim, da je še marsikaj zadaj, predvsem nespametnost avtorice tega zapisa.

Imam 10 jurjev, en si kruh služi sam, sam sebe financira in ne potrebuje ničesar, drugemu moram financirati študij, tretjemu pa je malo zmanjkalo za neko reč, recimo neko dodatno izobraževanje, ki si ga želi. Torej, drugemu pokrijem študij, recimo 7 jurjev, tretjemu dodam 3 jurje, kar mu še manjka in prvi ne dobi nič.

Kaj pa, če ima prvi družino in potrebuje varstvo za otroka vsak ddan od 15-18 ure, po koncu vrtca in dokler ne prideta z ženo iz službe? A to šteje kot pomoč ali je treba dati denar?
Kaj pa, če sta dva doma in tretji v tujini, pa tema dvema doma čuvam otroke, tretjemu pa ne, ker jih ne more pripeljat vsak dan na čuvanje… Kako je pa tu s pravično razdeljeno pomočjo?
[/quote]

pozabili ste dodat še kak Mars, pa potop v Marijanski jarek..
skratka producirate variante, da lahko opravičite svoje mnenje, jasno..

sej lahko prvemu pošljete pa darilo v obliki vikend paketa v topličkah za 300€..al vas bo teh 300€ ubilo?? pa dobijo VSI NEKAJ, pač po potrebi, lahko pa v tej “zgodbi” 1. izpade z NIČ ampak ne tako VEDNO v vsaki “zgodbi”..

pa tudi , če človek da primer z €, a je to za vas že preveč, ker ni primerjava v skledah, in če bo primerjava v skledah , boste tumbali kaj je pa z živino, pa z deskami..

Kaj se pa smatra kot večje darilo? Kolikšna vrednost mora biti, da gre za večje darilo?
In kako to dokazuješ?

Npr oče dvigne iz računa 10.000€, kaj je z njimi naredil ne vem. Sestra ima čez 1 mesec nov avto. A ji je on dal za avto ne morem dokazati.
[/quote]

Predlagam ti, da gre že sedaj do dobrega odvetnika, ki ti bo konkretno svetoval, kako postopati v tvoji situaciji. Večje darilo je praktično vse, kar je več od nekaj 100 €, kako točno pa se to vrednoti, pa le stopi do odvetnika. Avto oz. financiranje avtomobila vsekakor je večje darilo. Prav tako razna nakazila po več jurjev, prepisovanje nepremičnin, delnic ipd. Skratka, večje financiranje v kakršnikoli obliki, ki ni ravno darilni bon ali kosilo v gostilni. Si pa vse sproti beleži kar sumiš… ker, če boš sprožila postopke, bodo potem sledili toku denarja…npr. Sestra brez denarja… kar naenkrat se pojavi nov avto… bo pač morala povedati od kje, tudi če bo na roke. Skratka, v primeru tožbe bo morala dokazati izvor svojega imetja.

Kaj pa je? Sreča? 🙂
[/quote]

he,he,..
dober odgovor, ni kaj..sreča res ni..
ampak stavek pravi drugače..besede sreča ni NOT..

he,he,..
dober odgovor, ni kaj..sreča res ni..
ampak stavek pravi drugače..besede sreča ni NOT..
[/quote]

No, meni se krivica vsekakor zdi nekaj nesrečnega. A ni?

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Kaj se pa smatra kot večje darilo? Kolikšna vrednost mora biti, da gre za večje darilo?
In kako to dokazuješ?

Npr oče dvigne iz računa 10.000€, kaj je z njimi naredil ne vem. Sestra ima čez 1 mesec nov avto. A ji je on dal za avto ne morem dokazati.
[/quote]

Kako pa ti veš, kdaj in koliko je tvoj oče dvignil????
Če nisi pooblaščena, če ti ni povedal, če nisi bila zraven?

Evo, moja situacija je identična, če ne še slabša. Nisem požrešna ampak v vseh letih, ko se mi res godi krivica, mi je včasih res zelo težko. Starša sta bila zelo dobro situirana in po očetovi smrti je vso premoženje bilo napisano na mamo. Mama je brez vednosti mene vse prepisala na sestro, ki je bila isto že prej bolje “preskrbljena”. Za mamo že več kot 10 let skrbim sama in posledično je prizadeta moja družina, ker sem res vse vikende in popoldneve pri njej. Ona noče nikamor in z leti (85) postaja vsak dan bolj čudaška. Edino veselje ji je, da večkrat na teden kuha kosila in povabi sestro in njeno družino. Jaz sem samo tiho in delam in pospravljam za njimi. Sem nekajkrat mami omenila, da vse kar se dogaja ni prav ampak ona je “zaljubljena” v družino svoje najstarejše hčerke in njene vnuke. Dogajanje opazujejo tudi bližnji in vsi so mnenja, da naj pustim vse skupaj in, da je mama v tem primeru res nepravična. Ampak vem, da bi mi bilo še bolj težko, če bi to naredila. Boli me tudi to, ker vem, da sem bila vedno dobra in skrbna do nje in, da zagotovo ne bi bila v taki psihični in fizični kondiciji, če bi bila sama po očetovi smrti. Sestra je velik materialist in oče za čas življenja ni bil v tako dobrih odnosih z njo, kot z menoj. Mami sem tudi ob priliki dala vedeti, da je naredila tudi proti očetovi volji, da je za mojim hrbtom vse premoženje in nepremičnine dala po svoji smrti prepisati na sestro. V papirjih piše, da je ona njen skrbnik in, da po njeni smrti podeduje vse. Jaz pa že 12 let sama skrbim za njo in njeno hišo. Res ne finančno, ker denarja mama ne potrebuje. Vem, da je moje pisanje zmedeno ampak hotela sem samo dati komentar, da se tukaj vedno ne gre za požrešnost do denarja ampak za krivice, da nismo za starše vsi otroci enaki. Globoko v duši vem, da bi se oče v grobu obrnil, če bi lahko vedel kaj je naredila mama.
[/quote]
V takem primeru se lahko ob smrti starša s tožbo doseže vrnitev dela prepisanega premoženja v dedno maso. Sestra namreč ne opravlja svojih skrbniških dolžnosti, kar je po pogodbi njena dolžnost, zato lahko tako darilno pogodbo izpodbijaš. Ne vem, kaj točno piše v pogodbi, ampak v tvojem primeru se ti splača iti k odvetniku po nasvet.

No, to ni res. Tisti, ki toži, nosi dokazno breme. V primeru tožbe mora tožnik dokazat, da so starši sestri nekaj dali, ni se sestra dolžna branit in dokazovat, da je denar prišel od drugje.

V praksi je pa to težko in čez 25 let dokazat, od kje je prišlo tisoč evrov za dopust, je praktično nemogoče. Kar pomisli, kako bi danes dokazoval nekaj, kar se je zgodilo leta 1993.

V resnici se ti zahtevki, da se darila vštejejo v dedni delež, uporabljajo pretežno pri nepremičninah, ker so a) dovolj velike vrednosti, da se je dejansko vredno tožarit, in b) stvari bolj dokazljive, ker dokumente v zvezi s stanovanjem bolj skrbno hranimo kot stare voucherje za dopust.

No, meni se krivica vsekakor zdi nekaj nesrečnega. A ni?
[/quote]

mah ne,
jaz smatram za nesreče, nekaj kar ne moreš preprečit, npr strela v bajto, kamen na glavo…
medtem ko je krivica, nekaj kar je “odstranjljivo”, preprečljivo in je človeške narave ali plod dejanj..npr obtožba/sodba da kradeš čeprav NI RES..

morda pa je stavek zapisal nekdo, ki pač ima drugačne poglede in vrednostne meje

Predlagam ti, da gre že sedaj do dobrega odvetnika, ki ti bo konkretno svetoval, kako postopati v tvoji situaciji. Večje darilo je praktično vse, kar je več od nekaj 100 €, kako točno pa se to vrednoti, pa le stopi do odvetnika. Avto oz. financiranje avtomobila vsekakor je večje darilo. Prav tako razna nakazila po več jurjev, prepisovanje nepremičnin, delnic ipd. Skratka, večje financiranje v kakršnikoli obliki, ki ni ravno darilni bon ali kosilo v gostilni. Si pa vse sproti beleži kar sumiš… ker, če boš sprožila postopke, bodo potem sledili toku denarja…npr. Sestra brez denarja… kar naenkrat se pojavi nov avto… bo pač morala povedati od kje, tudi če bo na roke. Skratka, v primeru tožbe bo morala dokazati izvor svojega imetja.
[/quote]

Za kako daleč pa gre to? Verjetno je neka časovna meja? Ne velja kar kadarkoli v življenju…ali pač?
Npr da je avto kupila 10let nazaj

No, to ni res. Tisti, ki toži, nosi dokazno breme. V primeru tožbe mora tožnik dokazat, da so starši sestri nekaj dali, ni se sestra dolžna branit in dokazovat, da je denar prišel od drugje.

V praksi je pa to težko in čez 25 let dokazat, od kje je prišlo tisoč evrov za dopust, je praktično nemogoče. Kar pomisli, kako bi danes dokazoval nekaj, kar se je zgodilo leta 1993.

V resnici se ti zahtevki, da se darila vštejejo v dedni delež, uporabljajo pretežno pri nepremičninah, ker so a) dovolj velike vrednosti, da se je dejansko vredno tožarit, in b) stvari bolj dokazljive, ker dokumente v zvezi s stanovanjem bolj skrbno hranimo kot stare voucherje za dopust.
[/quote]

lahko je lukava in jo prijavi na davčno zaradi premoženja neznanega izvora. če se davčna vtakne v to, pa je sestra tista, ki mora potem dokazovati od kod je kaj dobila, če ne želi, da ji davčna pobere 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

http://www.delo.si/gospodarstvo/finance/nepojasnjeno-premozenje-davek-lahko-udari-tudi-male-ribe.html

Moj stric ima 3 otroke, dva sta “doma” (odseljena, a blizu), en otrok je pa v tujini, dokaj daleč. Vsem trem so financirali študij, vsi trije zaposleni v svojih strokah, vsi trije samostoni, s to razliko, da ta v tujini zasluži enormno, od dveh, ki sta doma, pa en zasluži zelo spodobno za naše razmere, en pa s komaj finančno prebija skozi življenje.
Stric in teta imata kmetijo in otrokoma, ki sta blizu doma, veliko pomagata, enemu malo več, drugemu manj, ker enemu pomagata v glavnem s hrano, drugemu pa tudi s kakim €, a pomagata obema, medtem ko tistemu, ki je v tujini, ne pomagata nič, hrane ne moreta pošiljat, denarja pa ne potrebuje. In ta iz tujine, pazi to!, finančno pomaga temu, ki ima bedno službo z bedno plačo. Si moreš misliti?!

Bolj povezanih sorojencev ne poznam, skrbijo en za drugega, slišijo se vsaj 3x tedensko, če ne vsak dan, s starši v odličnih odnosih, mislim, meni so bili vzor pri vzgoji naših in upam, da bodo moji imeli enake odnose, ko bodo enkrat sami na svojem s svojimi družinami.
Je pa res tudi, da imajo že moja mama, ta stric in njuni bratje in sestre take odnose, tako da smo vsi mi že imeli dober vzor v starših in tetah in stricih.
[/quote]
Pri nas nas je pet “dedičev”. Štirje smo se odpovedali enemu, ki je ostal doma in podedoval vse, hišo in zemljo. Tega je že petnajst let. in razumemo se super. Nimam pojma koliko sta starša do tedaj dala kateremu od mojih sorojencev in me prav nič ne briga. Vem pa, da če se kateremukoli kaj zalomi v finančnem smislu bo dobil pomoč od ostalih.
Dobri odnosi med sorojenci so neprecenljivi – verjamite.

lahko je lukava in jo prijavi na davčno zaradi premoženja neznanega izvora. če se davčna vtakne v to, pa je sestra tista, ki mora potem dokazovati od kod je kaj dobila, če ne želi, da ji davčna pobere 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}

http://www.delo.si/gospodarstvo/finance/nepojasnjeno-premozenje-davek-lahko-udari-tudi-male-ribe.html
[/quote]

No nehajte se hecat s takimi vesoljskimi scenariji. A res misliš, da bo davčna to, da avtorico zanima, od kje sestri denar za dopust, obravnavala kot premoženje nepojasnjenega izvora?

No, to ni res. Tisti, ki toži, nosi dokazno breme. V primeru tožbe mora tožnik dokazat, da so starši sestri nekaj dali, ni se sestra dolžna branit in dokazovat, da je denar prišel od drugje.

V praksi je pa to težko in čez 25 let dokazat, od kje je prišlo tisoč evrov za dopust, je praktično nemogoče. Kar pomisli, kako bi danes dokazoval nekaj, kar se je zgodilo leta 1993.

V resnici se ti zahtevki, da se darila vštejejo v dedni delež, uporabljajo pretežno pri nepremičninah, ker so a) dovolj velike vrednosti, da se je dejansko vredno tožarit, in b) stvari bolj dokazljive, ker dokumente v zvezi s stanovanjem bolj skrbno hranimo kot stare voucherje za dopust.
[/quote]

Sodišča in odvetniki se na dnevni bazi ukvarjajo s tovrstnimi zadevami, ker je situacija, ki jo opisuje avtorica zelo pogosta. In niso od včeraj, tako da so jim takšne in drugačne fore, prikrivanja in mahinacije dobro poznane. Seveda bo tudi sestra na neki točki, če bi prišlo do sprožitve postopkov, morala povedati od kje kaj ima… in, če si je sama svoje ustvarila, ne bo problema, kajne… problem bo, če, ne bo znala povedati, od kje kaj ima. Namreč, sodišče dobi tudi bančne izpise… sledi toku denarja…in npr. oče z računa 4.5. 2018 dvigne 10 k… čez par dni pa se sestra pripelje z novim avtom… pa mislite da so na sodišču od včeraj al kaj….Problem je samo v tem, ker so tovrstni postopki izredno dragi in dolgotrajni…zato se more vsak sam odločiti, če je vredno živcev in denarja. Kar se tiče same časovne omejitve prejemanja daril, mislim, da je ni. Štejejo se vsa darila večje vrednosti, ki jih je oseba za časa življenja dobila od staršev. O konkretni situaciji pa bi jaz osebno zaprosil za pravno mnenje…da si vnaprej že pripravljen.

No, jaz te pa popolnoma razumem in ni fer.
Tašča in tast sta tudi predlagala, da bi svoje stanovanje, v katerem živita, v oporoki pustila mojemu možu, saj se je njegov brat prekleto dobro oženil in ima nepremičnin ne le zase ampak tudi za oddajanje. Pa je moj mož rekel, da niti slučajno. 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, čisti računi, duga ljubav. Njegov brat vem, da ne bi tako ravnal, ampak OK… Midva imava čisto vest.

No nehajte se hecat s takimi vesoljskimi scenariji. A res misliš, da bo davčna to, da avtorico zanima, od kje sestri denar za dopust, obravnavala kot premoženje nepojasnjenega izvora?
[/quote]

ne, mogoče bi jih pa zanimalo, od kod avto. davčna se vtika v vse živo. sem brala v davčnem vestniku, da so se spravili na dva mladoporočenca, ki sta dobila malo več keša na poroki in niso priznali tega kot darila.

Sodišča in odvetniki se na dnevni bazi ukvarjajo s tovrstnimi zadevami, ker je situacija, ki jo opisuje avtorica zelo pogosta. In niso od včeraj, tako da so jim takšne in drugačne fore, prikrivanja in mahinacije dobro poznane. Seveda bo tudi sestra na neki točki, če bi prišlo do sprožitve postopkov, morala povedati od kje kaj ima… in, če si je sama svoje ustvarila, ne bo problema, kajne… problem bo, če, ne bo znala povedati, od kje kaj ima. Namreč, sodišče dobi tudi bančne izpise… sledi toku denarja…in npr. oče z računa 4.5. 2018 dvigne 10 k… čez par dni pa se sestra pripelje z novim avtom… pa mislite da so na sodišču od včeraj al kaj….Problem je samo v tem, ker so tovrstni postopki izredno dragi in dolgotrajni…zato se more vsak sam odločiti, če je vredno živcev in denarja. Kar se tiče same časovne omejitve prejemanja daril, mislim, da je ni. Štejejo se vsa darila večje vrednosti, ki jih je oseba za časa življenja dobila od staršev. O konkretni situaciji pa bi jaz osebno zaprosil za pravno mnenje…da si vnaprej že pripravljen.
[/quote]

Ni tako preprosto. Ne moreš se kar na sestro tako spraviti.

Potem jo lahko terjaš še, če je v dobila boljše kolo od tebe. Imaš dokaze: fotko, lahko dobiš vrednost koles in se ugotovi, da je bilo tvoje kupljeno v šparu za 120€, njeno po meri narejeno za 900€. In kaj boš sedaj-dala kolo v dedno maso?

A boš zahtevala bančne izpiske očeta za 30let nazaj, da boš ugotavljala kdaj je kdo kaj dvignil? Niste resni.
Kaj če je bila sestra pooblaščena na očetov račun in sta bila dogovorjena, da razpolaga z njegovim denarjem? Kaj boš pa potem?

Kdo je rekel, da nimam nič prišparanega?! ..in sploh ni point v tem.
Pa to ne gre za male zneske, za par jurjev se ne bi razburjala..to so zneski več kot 100.000.

mah ne,
jaz smatram za nesreče, nekaj kar ne moreš preprečit, npr strela v bajto, kamen na glavo…
medtem ko je krivica, nekaj kar je “odstranjljivo”, preprečljivo in je človeške narave ali plod dejanj..npr obtožba/sodba da kradeš čeprav NI RES..

morda pa je stavek zapisal nekdo, ki pač ima drugačne poglede in vrednostne meje
[/quote]

Nesreča v stavku se bolj nanaša na občutek, ki ga v momentu krivice doživljamo. Torej nekaj slabega, ne kot neka elementarna nesreča.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Nisem brala vsega.
Morda že kdo napisal;jaz bi tudi pomagala prej takemu,ki nima-to je nekak smiselno;ti že imaš in praviš,da ti gre dobro. ..Se dobro,da imam samo enega sina :));

Ni tako preprosto. Ne moreš se kar na sestro tako spraviti.

Potem jo lahko terjaš še, če je v dobila boljše kolo od tebe. Imaš dokaze: fotko, lahko dobiš vrednost koles in se ugotovi, da je bilo tvoje kupljeno v šparu za 120€, njeno po meri narejeno za 900€. In kaj boš sedaj-dala kolo v dedno maso?

A boš zahtevala bančne izpiske očeta za 30let nazaj, da boš ugotavljala kdaj je kdo kaj dvignil? Niste resni.
Kaj če je bila sestra pooblaščena na očetov račun in sta bila dogovorjena, da razpolaga z njegovim denarjem? Kaj boš pa potem?
[/quote]

Seveda lahko zahteva bančne izpise za 30 let nazaj. Celo sodišče samo bo to pregledalo, da razjasni situacijo. Če je sestra, pooblaščena s strani očeta, denar porabljala zase, se bo še kako štelo kot darilo. Nihče se na sestro ne spravlja. Sestra bo brez slabe vesti celo življenje financirana s strani staršev, ob popolnem zavedanju, da je druga sestra iz tega izločena, pa je to prav nič ne moti. Tako da ni ona nikakršna žrtev. Eno je pomoč v primeru bolezni, težke življenjske situacije, drugo pa doživljenjsko financiranje, ker je pač “boga revica”, v resnici pa gre za perferiranje enega otroka v škodo drugega. Kot rečeno, sodiščem so tovrstne situacije zelo dobro poznane in tudi vse možne fore, ki se jih ljudje poslužujejo, da bi prikrili, od kje premoženje izvira.

New Report

Close