Shranjevanje podatkov o uporabnikih
Mi lahko povetse, koliko časa je ponudnik internetnih storitev dolžan shranjevati podatke o uporabnikih, ki so dostopali do spletne strani.
Tukaj mislim na log datoteke, kjer so notri shranjeni IP naslovi od kje uproabnik pride in kdaj in kaj je delal.
Zanima pa me še sledeče, če objavim oglas, da ponujam neko delo kot s.p. ali me res lahko kaznujejo, če ne navedem popolnoma vseh podatkov o dejavnosti?
Kaj pa uporabniki, ki naredijo smao reklamo za svojo dejavnost in napišejo link na lastno spletno stran, ali pustijo e-naslovm, je to osnova za kazen.
Morda pa mi napišete kar tako ansplošno, kakšna je osnova za kaznovanje ljudi, ki kaj ponujajo ali iščejo preko interneta. Namreč na forumu http://med.over.net/forum5/list.php?59
Recimo tale ogas http://med.over.net/forum5/read.php?59,6334300 inšpektorat to na veliko preko teh forumov preganja kot delo na črno. Kakšna je lahko zaščita za uporabnike, kaj se sme in kaj ne, če delam preko avtorskega honorarja. Oni namreč napišejo, da bi morali dati vse podatke, če že kaj ponujamo, ne glede na to ali delamo preko s.p. ali avtorske. To kar smo napisali, ni oglas, ampak samo informacija, če kdo rabi, ko pa se oglasi, pa se še vse zmenimo. Oni pa trdijo, da mso oglaševali.
Lahko malo razložite, ker imam občutek, da boste v teh dneh dobili kar nekaj vprašanj.
Hvala
Hramba podatkov o prometu je v Sloveniji predpisana za 24 mesecev od dneva komunikacije, a se ne nanaša na URL-je ali obiskane IP naslove, temveč le na IP naslove, dodeljene uporabnikom, ter čas njihove dodelitve. Ne gre torej za absolutni nadzor brskanja po internetu. Gre za 107a in naslednje člene Zakona o elektronskih komunikacijah (UPB-1, Uradni list RS, št. 13/2007).
Pri oglasih, ki jih omenjate, bi moral videti celotne odločbe oziroma zapisnike inšpektorjev, ki jih je kaj zmotilo. Domnevam pa, da bi lahko šlo za kršitev določb o tem, katere podatke morajo dati na voljo ponudniki storitev informacijske družbe, ki svoje storitve ponujajo prek spleta. Ti so določeni v Zakonu o elektronskem poslovanju na trgu (ZEPT):
– podatkov o podjetju in sedežu ponudnika storitev,
– veljavnega elektronskega naslova za hitro in učinkovito komuniciranje,
– matične številke,
– davčne številke,
– podatkov o dovoljenjih iz drugega odstavka prejšnjega člena in pristojnih nadzornih organih,
– pri reguliranih poklicih navedbe poklicnega združenja, v katero je ponudnik včlanjen, poklicnega naziva in države, v kateri je bil podeljen naziv, ter napotila k uporabnim poklicnim pravilom v državi članici, v kateri je registrirana dejavnost, in načinom dostopa do njih.
Če gre za oglas na forumu, pa se postavlja vprašanje, ali gre za storitev informacijske družbe, saj je to le oglas, dan v elektronskih obliki. Zadeva bi bila lahko sporna, če oseba nima registrirane dejavnosti, sicer pa ne.
Sicer pa velja, da je gospodarski subjekt dolžan v prometu uporabljati svojo firmo, kar bi lahko bila v oglasu, na katerega se sklicujete, res lahko kršitev.
Mi lahko poveste kaj več o postopanju inšpektorja v tej zadevi?
Sploh jih ni dolžan shranjevati, če prav razumem. Običajno se shranjujejo iz različnih razlogov (statistika…). Torej, če jih shranjuje, jih pa ne sme dalj od 24 mesecev.
Res je, upravljavci spletnih strani niso dolžni shranjevati nikakršnih podatkov o obiskih. Do take hrambe podatkov po zakonu niti niso upravičeni. Kot upravljavci forumov delujejo kot ponudniki storitev informacijske družbe v smislu Zakona o elektronskem poslovanju na trgu (ZEPT), medtem ko določila o hrambi podatkov o prometu veljajo le za ponudnike elektronskih komunikacijskih storitev v smislu 107a. in naslednjih členov Zakona o elektronskih komunikacijah (ZEKom). Pri tem pa ni nepomembno, da niti ZEKom ne določa hrambe podatkov o IP naslovih uporabnikov za potrebe spremljanja obiskov spletnih strani, temveč za potrebo spremljanja prijave v omrežje. To bi bil po mnenju evropskega zakonodajalca prehud poseg v zasebnost.
Pravilo 24 mesecev torej tu sploh ne velja, saj se podatki sploh ne bi smeli hraniti za potrebe naknadnega razkritja. Po mnenju Infromacijskega pooblaščenca RS je IP naslov osebni podatek, torej bi morala za njegovo hrambo obstajati privolitev. Taka privolitev se lahko domneva pri sprotni obdelavi za potrebe dostopanja, ne pa tudi za kasnejšo obdelavo, posredovanje ipd. Problemu se lahko izognemo s hrambo v neosebni, zlasti statistični obliki.
Sicer je tema stara ampak vseeno…ampak če prav razumem..ker mešam ponudnike internetnih strani in operaterje(ponudniki internetnih storitev)
torej, operaterji (ponudniki interneta)ne smejo hranit podatkov na katere internetne strani hodimo, ampak bistveno bolj osnovne podatke. Za čas 24 mesecev.
ponudniki internetnih strani(upravljalci internetnih forumov in podobno)pa tudi očitno ne smejo zbirati podatkov o obiskih na njihovo stran. Samo, ko daš nek post na forum, koliko časa lahko hranijo IP številko tega posta? Tudi 24 mesecev? Če več kot 24 mesecev, potem itak operater že več ne shranjuje IP številke toliko časa? ali prav razmišljam?
Razmišljanje je v osnovi pravilno, seveda pa tudi razlikovanje med obema vrstama ponudnikov ni povsem jasno, ker iste osebe pogosto nastopajo v obeh vlogah.
Ne bi pa zavzel splošnega stališča o tem, da se podatkov o obiskih na spletni strani ne sme zbirati. Smejo se zbirati, vendar le če:
– je to skladno z zakonom o varstvu osebnih podatov – torej da obstaja osebna privolitev (ki jo nekdo, ki nekaj objavi z imenom in priimkom, seveda daje, razen če je bil zaveden glede tega, ali in kako bo sporočilo objavljeno); ali
– sploh ne gre za osebne podatke.
Druga alineja je lahko problematična, saj je Informacijski pooblaščenec RS zavzel stališče, da IP številka predstavlja osebni podatek – stališče je legitimno, saj temelji na realni predpostavki, da je iz nje relativno lahko dobiti podatek o uporabniku.
Ker torej pri komunikaciji s spletnimi mesti hitro naletimo na osebne podatke, je smiselno, da imajo spletna mesta izoblikovano čim bolj natančno politiko ravnanja z osebnimi podatki (tudi glede časa hrambe po preteku objave), s katero naj bodo uporabniki seznanjeni oziroma naj jim bo na jasen način dostopna – po možnosti tako jasen, da bo mogoče šteti, da so osebno privolili v obdelavo podatkov.
Forum je zaprt za komentiranje.