Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Si hrano za enodnevni izlet nesete s sabo ali jo kupite na poti?

Si hrano za enodnevni izlet nesete s sabo ali jo kupite na poti?

res je 🙂
Rok vi ste bolj pohodnik in ali veste morda, kaj pomenijo skulpture iz kamenčkov ob cesti na poti na Vršič? Morda kakšen pozdrav soncu? Ali ima to kakšen poseben pomen. Zakaj jih pohodniki in obiskovalci postavijo? Hvala
[/quote]

Mislim da so bolj odraz ega… morajo povedati svetu, da so bili tam.

V originalu v Evropi pomenijo označevanje prave poti v brezpotjih, zato je njihovo brezvezno postavljanje – tako kot je ob cesti na Vršič – pravzaprav smetenje in zavajanje. Sam sem zelo proti tej novodobni navadi.

Najprej sem jih pa videl v S. Afriki, na obrobjih puščav; tam imajo dvojen pomen – prvi je prav tako označevanje prave poti -drugo pa je ob pokopališčih, kjer mislim da so kot mini spomeniki v spomin umrlemu prijatelju ali sorodniku.

Mislim da so bolj odraz ega… morajo povedati svetu, da so bili tam.

V originalu v Evropi pomenijo označevanje prave poti v brezpotjih, zato je njihovo brezvezno postavljanje – tako kot je ob cesti na Vršič – pravzaprav smetenje in zavajanje. Sam sem zelo proti tej novodobni navadi.

Najprej sem jih pa videl v S. Afriki, na obrobjih puščav; tam imajo dvojen pomen – prvi je prav tako označevanje prave poti -drugo pa je ob pokopališčih, kjer mislim da so kot mini spomeniki v spomin umrlemu prijatelju ali sorodniku.
[/quote]Hvala 🙂 lepa Rok.
Zakaj mislite, da je to smetenje, saj so samo kamni …narava?
So pa nekatere prav lepe oblike, veliko je tam motoristov, ki si utrgajo čas in se igrajo s kamenčki. Nisem pa vedela zakaj…tudi mene spominjajo na Mandale iz Indije, kakor ste podobno videli v Afriki.
Toda verjamem, da pot ,ki ste jo prehodili vi, ne rabiti posuti s simboli. 🙂

Te “skulpture” gredo meni na živce. Povsod so, ob planinskih poteh, v soteskah, ob samotnih jezerih, na skalovju, na otokih, na divjih plažah.. Bolj ko je narava neokrnjena, več teh skulptur
je nasmetenih. Pri nas, v Avstriji, Nemčiji, Švici, Italiji.

Pomena nimajo, gre le za filanje ega. Zame so te grmade zloženega kamenja enako smetenje kot odvržene piksne.

res je 🙂
Rok vi ste bolj pohodnik in ali veste morda, kaj pomenijo skulpture iz kamenčkov ob cesti na poti na Vršič? Morda kakšen pozdrav soncu? Ali ima to kakšen poseben pomen. Zakaj jih pohodniki in obiskovalci postavijo? Hvala
[/quote]
https://siol.net/trendi/potovanja/kamnite-skulpture-na-eni-od-vrsiskih-serpentin-rastejo-kot-gobe-po-dezju-kaj-pomenijo-foto-395133
Google vse ve 🙂

In? Je pa Gorenjska daleč pred drugimi regijami. Po urejenosti, udobju, izobraženosti, zaslužku…zdravim življenjem. Pa zdravi zabavi.
Kaj ti bo en žur, če pol 3 tedne životariš in špilaš siromaka. Je treba mal pamet uporabljat, ne samo herc. 🙂
[/quote]

Na gorenjskem? Da je dober zaslužek? A si ti iz kakšnega stola mogoče na glavo padel, ko si bil otrok hahaha…


https://siol.net/trendi/potovanja/kamnite-skulpture-na-eni-od-vrsiskih-serpentin-rastejo-kot-gobe-po-dezju-kaj-pomenijo-foto-395133
Google vse ve 🙂
[/quote]

Bla bla. Teh skulptur je polno povsod, pa se nihče ni ubil….. LOL

Zadeva je podobna visečim starim supergam na kablih med hišami v mestih….. Nobenega realnega razloga NI.

Govorimo o možicih? Možici so kamni, postavljeni drug na drugega, in so postavljeni kot markacija, da ne zgrešiš poti. Če jih ljudje postavljajo kar tako, lahko koga še zavedejo, da se izgubi. Ob cesti na Vršič to ni problem, kje drugje pa.

Če je celodneven izlet, mi zjutraj v bližnji trgovini naredijo sendviče za na pot, kupim še vodo ter včasih kakšno sadje ali kakšno sladko malenkost. Pred odhodom grem po kavo za s seboj v bližnji lokal ali pa si kavo privoščim med potjo na eni od bencinskih črpalk. Topel obrok jem(va/mo) pa nekje zunaj – v restavraciji, gostilni, piceriji, gorski koči. Če je potreba in je to mogoče, se še kje na poti ustavim v trgovini in si kupim vmesno ali večerno malico (odvisno od tega, kdaj jemo topel obrok).

Za “indijski tulipan”

Da je smetenje brez vsakega smisla – mislim točno zato:

Kupim prej in še vmes, padejo lušte.

Kakšno malenkost nesemo s seboj, kaj toplega pojemo v gostilni. Na Petrolu nikoli ne kupujemo, če že, potem raje v kakšni drugi trgovini. Da nekaj preplačam 50 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dražje, se mi zdi neumno.


[/quote] Smo dosti naokoli a te kamne sem opazila samo na poti na Vršič.
Sicer pa to niso samo skulpture v zrak so tudi simboli iz kamenja oblikovani po tleh.

Ah Rok, ti kamni so še najmanj v primerjavi s piksnami in plastiko, ki jih obiskovalci pustijo v naravi za seboj. Zato meni ta primerjava ni sprejemljiva, kamen je del narave, medtem ko bi bilo potrebno pohodnike oglobiti za smetenje. Ovreči plastiko je že skoraj tako kot postaviti kamen….neprimerljivo.

Mi nesemo s seboj, ker nas drugace enodnevni izlet pride 100+ eurov. Doma zajtrkujemo, v posodice nalozim sadje, papriko, kisle kumarice, narezan sir, kaksen domac namaz, v bliznji trgovini kupim sveze zemlje, vodo, kak napitek ce se komu zahoce in gremo. Ustavimo se na prelepih krajih v naravi, tam pomalicamo, ko smo pa ze malce utrujeni gremo na kako kavo in sladico. Doma nas caka vedno kaksna enoloncnica. Raje damo denar za vstopnine in za bencin, tako sploh kam gremo. Tako smo se navadili. Saj ni problem kak kos pice ali palacinke ob kavi, jemo pa ne zunaj.

Čisto odvisno, kam gremo, za koliko časa. V poštev pridejo vse opcije.

Ne vem iz kakšnega razloga se komurkoli zdi zlaganje in nalaganje kamnov smetenje narave. Nisem jih še videla, ker pač že dolgi nisem bila na Vršiču, vendar fotka malo višje me je prav pritegnila, da bom Vršič kmalu uvrstila na točko ogleda. Seveda je sedaj pričakovati, ko proti kamnom veje prvi monov zlobni duh, da prav dolgo ne bodo. Samo naj jih še kdo poveže s kakšnimi staroverskimi običaji, pa bo pojav demniziran tako močno, da bodo sledilci napačnih praks ubili še en delček lepot Slovenije. Napišeš enkrat, dvakrat, trikrat in na koncu vse trobi v isti rog, da je kaj preveč Zlovensko!

Z možem praviloma vedno jeva zunaj – si tudi že prej ogledava kam bi lahko šla in je to del izleta.
Ko sem bila otrok in nismo imeli denarja, pa je mati skrbno vse spakirala s seboj in smo se prav tako imeli lepo!

Oboje.
S sabo nesemo sendviče, čaj v termoskah, suho sadje – to je za po poti in ko pridemo na cilj in pomalicamo.
Ko se pa vračamo domov, gremo radi še kam posedet in kaj pojest in popit, pa potem doma samo še pod tuš in spat.

Smo dosti naokoli a te kamne sem opazila samo na poti na Vršič.
Sicer pa to niso samo skulpture v zrak so tudi simboli iz kamenja oblikovani po tleh.

Ah Rok, ti kamni so še najmanj v primerjavi s piksnami in plastiko, ki jih obiskovalci pustijo v naravi za seboj. Zato meni ta primerjava ni sprejemljiva, kamen je del narave, medtem ko bi bilo potrebno pohodnike oglobiti za smetenje. Ovreči plastiko je že skoraj tako kot postaviti kamen….neprimerljivo.
[/quote]

Prav, se strinjam da niti približno niso tako hudi, kot puščanje pravih smeti.

A mene vseeno zmoti, ker to razumem kot en sam slavospev lastnemu egu… “Tako sem pomemben, da moram pustiti sled!”, pa tudi “pomembnejši sem od narave!”
Jaz imam pač raje stvari čisto naravne, brez človeških spomenikov samim sebi.

Saj lahko se motim in ne pravim, da morate vsi tako razumeti.

Prav, se strinjam da niti približno niso tako hudi, kot puščanje pravih smeti.

A mene vseeno zmoti, ker to razumem kot en sam slavospev lastnemu egu… “Tako sem pomemben, da moram pustiti sled!”, pa tudi “pomembnejši sem od narave!”
Jaz imam pač raje stvari čisto naravne, brez človeških spomenikov samim sebi.

Saj lahko se motim in ne pravim, da morate vsi tako razumeti.
[/quote]

+ 1
Tudi jaz to razumem nekako podobno kot grafite “Francelj je bil tu”
Ja in kaj potem?
Ta hrib in ta kamen sta bila tukaj daleč pred Franceljnom in bosta tam še dolgo potem, ko Franceljna ne bo več.

Odkar se nam je v planinski koči naredilo, da so imeli le še vampe (ena res redkih jedi, ki jih ne morem spraviti po grlu), naredim malico za sabo.

New Report

Close